Rahaa pistettiin oikein kunnolla haiseen tällä vaalikaudella

Anonyymi

Koronaviruksen avulla varakkaista tuli vähintään pikkuisen rikkaita kun jakovat rahaa yrityksille. Niinistöt kavereineen sai hallituksen päätöksellä F35 A, B, C, D, E vai mitä olevat hävittäjät, monia miljardeja katoaa lisävelanotolla nekin maksaa. Nato: liityttiin ja taas rahaa koko kesän kestäviin harjoituksiin menneepi miljardeja. Aseiden ostot israelista salassapidettävät kustannukset arviolta satojamiljoona raskasta raketinheittimiä ja taisi aiemmin olla ilmatorjuntaan ohjuksia. Sotalaivatilaukset kotimaasta myöhässä selitellet valmistajat.Sitten Ukrainan sodan turvapaikan tai oleskeluluvan hakijoita tullut asumaan Suomeen sellaiset 40000ihmistä kuluipi vuodessa taas useta miljardeja lisää. Sotakaluston toimitusta Ukrainaan ehkä ylittynyt jo 100.000.000? Tuet Ukrainaan satoja miljoonia, Fortumin UniPerin mittaamattomat miljardilaskut vain siksi kun joukko sotaintoilijoita sanariehuivat kaasuntoimittajamaan toimintaa ennen kuin olisivat ensin toteuttaneet vaihtoehdon ennen kuin tuhosivat euroopan ainoan merkittävän kaasuntoimituksen HALLE LUUJAA, HALLELUUJAA!
Hyvinki voi käydä laskun olevan seuraavan hallituskauden puolivälissä 50.000.000.000 (50miljardia) enrmmän velkaa kuin tämän vaalikauden alussa. Tuonki jälkeen odotettavissa loputon menojen lisäystä miljardeilla.
Aatelkaa sitä myös kun aikoinaan tilasivat ydinvoimalan jonka tekniikkan toteutumista ei ennen ollut mikään maa toteuttanut, oli vain teoria sen toimivuudesta. Nyt sitten enemmän tai vähemmän "paniikissa" pyrkivät saamaan pahasti myöhässä olevan ydinvoimalan tuottamaan talvella sähköä. Mikäli ydinvoimala on tehty alkuperäisten piirustusten mukaan, ei sen toimivuudesta sekä turvallisuudesta voi olla täyttä varmuutta kun vielä nyt on niin kiire, hyvää yötä kansalaiset. Suomi on lämmin turvalinen myös köyhien asua onnellisena.

1

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sulla tais unohtua nuo muunmaalaiset ja heidän hyvinvointi! Koska ole nähnyt kantasuomalaisten lasten ajelevan uusilla kalliilla polkupyörillä laumoittain puettuna uusin merkkivaatteisiin?
      Jos tiedät niin kerro, mutta älä tee kirjoituksesta Päätalon romaanin mittaista kirjoitusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6404
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3210
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1736
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      979
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      966
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe