"Lopeta nyt tuo itkeminen, isot pojat/tytöt eivät itke".
"Jää nyt vain reippaasti, ei varmasti tule yhtään ikävä".
"Jää nyt vain reippaasti, ei varmasti tule yhtään ikävä".
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tai kumppanisi tunteet?
Joissain tapauksissa kyllä, mutta harvemmin. Lapseni on varsinkin nuorempana ollut joissain asioissa ollut täydellinen dramaatikko ja pääosin ihan tahallaan, sillä kun tiesi saavansa huomion. Tosin tuollaiseen poikuuteen tai tyttöyteen tai reippauteen liittyvää sanastoa en ole koskaan käyttänyt.
Yleensä asiat käsitellän puhuen ja sanoittaen tunteita, mutta aina siihen ei ole mahdollisuutta. Elämä nyt vain on sellainen, että joskus on pakko sietää myös pahaa mieltä ja opetella ihan itse selviämään sen kanssa. Liika tien tasoittaminen ja pumpulointi ei myöskään ole hyvä juttu. Tasapaino, siinä se juju.
Ihan vain kysyn? Mitä jos jossain kerrottaisiin, miten esimerkiksi Välimeren maissa kasvatetaan lapsia?
Elämmehän globaalissa maailmassa.
Reheellisesti sanoen mulla on tällä hetkellä ihan tarpeeksi miettimistä omani kasvattamisessa. Ehkä voin perehtyä Välimerellisiin lastenkasvatusmetodeihin sitten joskus kun lapsi muuttaa pois kotoa. Tällä hetkellä ei ole tarvetta.
Minusta tuntuu, että lastenkasvatus on lastenkengissä.
Minä taas ihmettelen miten kukaan on koskaan saanut yhtään lasta kasvatettua ilman kaikkia asiantuntijoiden neuvoja ja ohjeita.
Yhteisö on tärkeä lastenkasvatuksessa, olkoonkin he sitten vaikka asiantuntijoita.
Jokainen määrittäköön itse sen yhteisönsä, jossa lapsiaan kasvattaa. Turha korjata sellaista mikä ei ole rikki.
Lapseni on luonteeltaan hyvin samanlainen kun minä itse olen (ja millainen isäni oli). Minä en ole sen kummemmin traumatisoitunut omien vanhempieni kasvatustavoista, joten tuskinpa lapsenikaan traumatisoituu. Mun äitini lienee se pahiten "traumatisoitunut" hän kun ei pärjännyt minun kanssani, kun olin muksu (ja muista sen kyllä erinomaisesti). Äidin kanssa saatoin ihan tahallanikin jatkaa temppuilua vaikka kuinka kauan, kun ei hän osannut sitä lopettaa. Isä sai temput loppumaan alkuunsa. Tuon saman huomasi joiden päiväkodin hoitajien kanssa, kun muksu oli vielä päiväkodissa. Joskus tuli viestiä, että joku temppuilu oli vaan jatkunut ja jatkunut, kun he vaan ymmärsivät ja tyynnyttelivät ja lepyttelivät. Se ei ihan tahallaan kokeilevaa lasta kuin lietsonut suurempaan. Asiat muuttuivat toimiviksi, kun viimein kuuntelivat äitiä, joka kertoi miten toimia.
Lapsen tunteita on vähän pakko yrittää tukahduttaa, ettei hän adhd:nä tuhoa kotia tai saa valituksia naapurilta.
Jep, tilanteita on niin monenlaisia, että yksi ohje ei tosiaan kaikessa toimi.
Kyllä tuohon joskus tulee sorruttua kun alkaa sellainen temppuilu itku kun joku ei menekään mieliksi .Sitten jos vaikka hädissään itkee tai kipua ei silloin kyllä vaan rauhoteltua ettei ole mitään hätää ja varmaan joskus tulee sanottua ettei ole mitään hätää ei tarvitse itkeä. Ja kun lähti mummolle viikonlopuksi sanoin että äidille tulee sinua ikävä. Niin vähän itku kurkussa sanoi että mullekin tulee ikävä äitiä. Tuntuu välillä ettei ikinä ei oikein tiedä mikä on oikea tapa toimia.
Tuollaisia lauseita en ole käyttänyt. Sanon "Älä itke/älä huuda, en saa mitään selvää, sattuu korviin, kerro mikä hätänä, mitä on tapahtunut, kerro/näytä mihin sattuu jne." En voi auttaa, jos en saa huudolta selvää mikä on hätänä. Itkeä tietysti saa, mutta ei huutaa täyttä kurkkua toisten korvanjuuressa. Sitten asia selvitetään, kyyneleet pyyhitään ja matka jatkuu. Ihan pienenä tietysti vain lohdutettiin, mutta suurentelematta asiaa. Pienet lapsethan usein esim. kaatuessaan eivät edes ala itkeä, ellei joko vanhempi tee siitä numeroa tai ihan aidosti ja todella satu.
Ihana kommentti.
Anteeksi kun yleistän, mutta ei koirakaan tee joitain pahoja asioita, paitsi jos omistaja reakoi väärin.
Niin no eihän koira edes osaa tehdä pahojaan. Se ihan vain on koira. Sen tekemiset voivat joskus olla ihmisten mielestä pahoja, mutta ei koira niitä niin miellä. Koiralle on täysin normaalia purrakin, jos tilanne sitä sen mielestä vaatii.