K e m i j ä r v i

Olisiko aika vaihtaa kyläksi? Kyläpahaseksi….
755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei vaan metropoliksi, jossa kaupunginosat muutetaan omiksi PREFEKTUUREIKSI!

Äänestä

Metropoli sellutehtaineen

Äänestä
  • PERPERIA

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    PERPERIA

    Tarkoittanet periferiaa. Nythän on niin, että iso osa Suomea on periferiaa. Pieneksi metropolialueeksi voi kutsua pääkaupunkiseutua.

    Muut kaupunkikeskittymät ovat Turun, Tampereen ja Oulun seuduilla.

    Kaikkiaan meitä suomalisia on 5 pilkku jotain miljoonaa suomalaista. Vain maahanmuuttajat lisääntyvät enemmän kuin kuolevat.

    Mennäkseni Kemijärven tilanteeseen on todettava, että väestörakenne on kuolemaan kallellaan, joten satunnaisten muuttajien myötä pientä vaihtuvuutta on.

    Kokonaiskuvana dynaamisuuden puute näkyy. Vanhat eivät ihmeitä kaipaa, mutta hoito on pitkälti vielä kotipalvelu- ja laitoshoitoa. Tyytymättömyyttä on sillä saralla.

    Vuosittain valmistuu 20 - 25 ylioppilasta ja saman verran amiksia. Näin nykyään.

    Elinkeinopuolella on vajaatoimintaa, hengittämättömyyttä, jumittamista mitä onkaan.

    On hirttäydytty sellunkeiton muotoihin biolla ja ilman. Hanke on ollut ilmassa koko ajan asettumatta maahan tai metsiin asti.

    Turisteille meillä on tietysti luontoa. Missäpä landella sitä ei olisi?

    Veretöntä, ankeaakin mielikuvaa nuorille syntyy. Kukaan tuskin tulee meille hiekkarantaa syynäämään. Jos joku rannalla roikkuu kaiket kesät, onko hän sitä ainesta, josta dynaamisuus lähtee. Enempi poliisiasioita ne sellaiset viihtyjät ovat.

    Eläkeläiset keskimäärin ovat tyytyväisehköjä, joskin he ovat enimmäkseen tottuneet vähään ja pieneen eläkkeeseen.

    Ostovoimasta on huutava pula. Osaajista- onko heistä?

    Äänestä

Kylänä Kemijärveä suurin osa ihmisiä pitää, mutta onko sillä väliä, onko asia virallisesti vahvistettu, vai ei. Ihan sama, kun kerran on räytyvä kylä.

Äänestä

Sellu-osaaminen maailman huippua. Tehdas tulee

Äänestä

Kemijärvi vaihdettava mielensäpahoittajien kyläksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olisiko aika vaihtaa kyläksi? Kyläpahaseksi….

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu