Tämän syksyn budjettiriihen tekijältä, rahakirstun vartijalta sai taas kuulla, että vanhuksia on liikaa.
Tämä tuntuu varsin kummalliselta.
Suomeen lappaa väkeä ulkomailta,. Heihin syydetään rahaa miljoonittain, mutta maan omat vanhukset ovat taas kantona kaskessa. Ei millään pahalla, mutta ei millaan hyvälläkään. Tyhmänkin jo tämän ristiriidan vanhusten olemassaoikeuden tiimoilta luulisi huomaavan.
Ja kun kukaan kaksijalkainen ei ole tänne jäänyt kovin pitkäksi ajaksi pyörimään maapallon mukana. Kaikki vanhenevat ja kaikkia viedään aikanaan sinne jonnekkin, mistä ei ole paluuta.
Miten tämä on selitettävissä hyvinvointivaltiossa?
Onko todella menty jo niin pitkälle länsimaissa, että ihminen ikäännyttyään on vain ikään kuin ongelmajätettä, josta olisi päästävä eroon alta aikayksikön?
Ja samaan aikaan julistetaan ja pidetään suurta ääntä muiden maiden ihmisoikeuksien puolesta ja arvostellaan muita valtioita ihmisoikeusrikkomuksista.
Ja omassa maassa kielletään ihmisiin kohdistuva vihapuhe.
Eikö se kielto yllä vanhuksiin asti?
Taas on Suomessa vanhuksia aivan liian paljon.
5
514
Vastaukset
- Anonyymi
Niin se vain on. Kun ihminen jaksaa elää vanhaksi, se ei kaikkien kohdalle olekkaan hyvä asia.
Monet ongelmat liitetään nykyisin vanhusten ympärille.
On digiongelmat, vanhuksille kun ei haluta antaa mahdollisuutta lähipalveluihin.
Vanhukset haluaisivat hoitaa itse asioitaan, mutta nykyisessä yhteiskunnassa se on vaikeaa, miltei mahdotonta, tällä menolla.
Ja vanhusten kotihoito takkuaa moniin epäkohtiin.
Ja kaikki apu on vähävaraisille vanhuksille aivan liian kallista. Niin myös terveykeskuskäynnit, perusterveydenhoito, hammashoito ja lääkkeet ja. Ja palveluihin kulkeminen o vanhuksille aivan liian kallista.
Ja kenelläkään eiole aikaa, tuskin halujakaan ymmärtää vanhusten tilannetta.
Laitoshoito taas on vain vanhusten säilyttämistä jossakin.
Ihminen ei siinä vaiheessa ole enää ihminen. Häntä ei hoideta edes perusasioihin kuuluvissa asioissa, jopa vanhusten sairaudet jätetään hoitamatta, ikään kuin ajatuksella: Mitä sitä vanhan ihmisen kaikkia sairauksia kannattaa enää hoitaa?
Vanhukselle annetaan vain monenlaisia lääkkeitä, jotta vanhus ei tuntisi fyysistä eikä psyykkistä tuskaa mistään, ei tiedostaisi meneillään olevaa tilannettaan.
Onko se riittävän hyvää hoitoa vanhukselle, joka ikänsä on huolehtinut muista ja yrittänyt elää niissä puitteissa, mitä hänen kohdalleen elämä on suonut?
Ja kaikille vanhuksille ei anneta arvostusta.
Vanhuksetkin ikään kuin jaotellaan eri kastiin, sen mukaan, mitä he ovat elämäntyönään tehneet. Ja myös vanhuksen varallisuudella on iso merkitys vanhuksen hoidon ja kunnioituksen suhteen.
Ei kaikkien kohdalle ole helppoa tulla vanhukseksi ja olla vanhus. - Anonyymi
Missä piileksii vanhusten kunnioitus tänä päivänä? Onko yhteiskunnan viesti, vanhuksia on liikaa, syynä siihen?
- Anonyymi
Suomen vanhusten täytyy nousta vastustamaan kaavailtua priorisointia, hoitamatta jättämistä vastaan.
- Anonyymi
Miksi laittaa terveystutkimusiin rahaa, jos ihmisten, vanhusten elinikää aiotaan rajoittaa priorisoinnilla?
Onko sekin niin, että kaikenlaiset elinikä tutkimuset ja muut on tarkoitettu vain valioluokkaan ja poliittisesti oikeistoon kuuluville vanhuksille? - Anonyymi
Ylitorniolla ei kannata vanheta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1307749Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?987276Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t196588Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195585Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa765334Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190