USA:ssa ammattiliitot elävät kukoistuskauttaan

Anonyymi

16

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oma palkkani on noin 2,5 kertainen verrattuna liiton julkaisemaan mediaanipalkkaan

      • Anonyymi

        Kokoomuksen 🤡 vetää 🎩sellaisia lukuja, mitä kuppaa duunarin palkasta.
        Sitten olet vähän tyhmä, etkä ole tajunnut että, sinun kuuluu maksaa itse verot, vaikutukset ja lomasi. Laske uudestaan mitä jäi viivanalle.


      • Anonyymi

        Sulla ovela työnantaja, näyttänyt sulle 20 v vanhaa tessiä.


      • Anonyymi

        Kyllä porvari pitää duunareita tyhmänä.
        Olisi hiukan käyttänyt värikynää, mutta meni överiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä porvari pitää duunareita tyhmänä.
        Olisi hiukan käyttänyt värikynää, mutta meni överiksi.

        Heh, ei tarvitse. Omalla alalla tessin minimeillä ei ole mitään virkaa. Eikä itseasiassa alalla vaikuttavalla liitoillakaan ole mitään virkaa, järjestäytymisaste omalla työpaikalla on alle 15% joka sekin on jakaantunut usealle liitolle.


      • Anonyymi

        Ja sun muijakin on seksikkäämpi ku muiden muija?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja sun muijakin on seksikkäämpi ku muiden muija?

        Kauneus on katsojan silmässä, miksipä ei se seksikkyyskin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja sun muijakin on seksikkäämpi ku muiden muija?

        Kyllä oikealla duunarilla pitää olla elämää nähnyt ja mielellään karvainen muija ihan jo uskottavuuden vuoksi


    • Anonyymi

      Hyvät on kuvitelmat ja päiväunet.
      Kukaan ei tuota väitettä usko.
      Ei löydy sellaista työnantajaa joka moista suostuisi edes pakosta tekemään, saati vapaaehtoisesti maksamaan moninkertaisesti.
      Mainitseppas tuo lakkoportilla partiomme jäsenille, niin saat erikoiskäsittelyn siankusella ruiskutuksella.

      Talkoo-Taavetti

      • Anonyymi

        Luottamusmiehillä on nyt alkanut harjoitusrääkki kohti syksyn lakkoja, ei parane mennä sotkemaan ajatuksia muulla nyt. Näkyivät olevan lastauskentän takana tekemässä kuntopiiriä. Ainakin nyt menevät rytmillä kaksi vatsaliikettä, yksi punnerrus, kaksi kaarijännitystä ja 30 sek juna jyskytys. Sitten uudelle kierrokselle ja veturin vaihto.


    • Anonyymi

      Kyllä sua nyt vituttaa rankasti, Suolivihkijäihailija, mutta niin se vaan menee että tulet saamaan, kunhan lakot joskus taas alkavat, sen kuuluisan rikkurikasteen.
      Kerrot vaan missä portilla sen haluat, niin tulen henk.koht. seuraamaan toimitusta paikanpäälle. Sun ei tartte sen kasteen saadaksesi muuta tehdä kuin vihjaista vaan halusta mennä portista työpaikalle.

      Talkoo-Taavetti

      • Anonyymi

        Kuulin juuri että luottamusmiehet olivat arponeet keskenään kuka pääsisi Detroitiin opintomatkalle sikäläiseen tehtaaseen. Yllättäen liitosta oli otettu yhteyttä, retki osittain tunnustuksena mittavasta määrästä suolivihkimistä.

        Tunnelmat olivat toiveikkaita, Amerikassa kuitenkin kaikki on pidempää ja paksumpaa. No ensi viikolla varmaan yksi onnellinen pääsee reissuun.


    • Anonyymi

      Seuraavien työtaistelujen aikaan monikin onnellinen, mikäli rikkuriksi haaveilee, pääsee kokeilemaan kusiruuttapartiottemme ruuttien ruiskutusvoimaa lakkoporteilla.

      Talkoo-Taavetti

      • Anonyymi

        No niin, nyt Kyösti palannut Detroitin reissusta.

        Kyllä pitää paikkansa että Amerikasta löytyy pidempää ja paksumpaa. Kyösti oli ollut ensin valkoisten osastolla mutta siellä sikäläiset luottamusmiehet olivat aivan kuin kotonakin. Lihavia ja selkeästi pienimunaisista valittu. Kyöstiä oli kyllä käytetty treeneissä mutta ei ollut kuulemma tuntunut missään. Keskiviikko menikin meksikolaisten kanssa, karviaisia ja tymäkälle hielle haisevia. Reissun kohokohta oli torstain pitkä päivä mustien luottamusmiesten leikkikaluna. Ylipainoista kaveria sielläkin mutta muulla ulottuvuudella oli korjattu tilannetta. Kyösti erikseen mainitsi että paluulennolla oli hieman hankaluuksia kun ahteri oli edelleen kuin tulessa eikä istumisesta tullut mitään.

        Kyllä tuli uutta intoa tuleviin suolivihkimisiin, voimaa riittää myös muille lakkokenraaleille. Taavetinkaan ei tarvitse enää lähetellä kuvia hoonatusta ahterista ja kysellä uusintavihkimistä, jos Kyöstin tehtaalle sattuu lakko niin takuulla painetaan koko luottis-ryhmän voimin Taavetin hanuri uusiin ulottuvuuksiin. Väittäisin että sen jälkeen olet pohjoismaiden ainut ”Haavisto” joka saa myös pieraisun kaikumaan jo suolessa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Siankusta myöskin riittää rikkureille tarpeen vaatiessa.

      Talkoo-Taavetti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7433
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4690
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4628
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4140
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      71
      4127
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3629
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      61
      3035
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      65
      2752
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1950
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1695
    Aihe