En muista viime 2000-luvulta yhtäkään syksyä, jolloin teknologiateollisuuden syksyn näkymät eivät olisi olleet synkkiä tai vielä synkempiä. Miten ne herrat pärjää, kun meilläkin on näin tiukkaa?
Eiköhän se olisi palkkariehan aika nyt kun inflaatiokin on tapissa. Moniko teknologiateollisuuden jäsenyritys jättää hintansa nostamatta? Mutta palkansaajien pitäisi tyytyä nollalinjaan? Ei enää. Maltillinen tulopolitiikka pudotti suomalaisten työntekijän ostovoiman kehitysmaalaisen tasolle. Monissa ns kehitysmaissa koulutetun ammatti-henkilön palkan ostovoima jättää suomalaiset kolleegansa häpeään. Kuten lehdistä on sanut lukea, Suomessa julkisella sektorilla ei toimi enää mikään muu kuin kehitysavun maksattaminen.
Syksy on täällä, Teknologiateollisuus ounastelee taantumaa
Anonyymi
1
110
Vastaukset
- Anonyymi
Työnteosta on tullut kannatamatonta jo ajat sitten, siis ennen koronaa ja Venäjä keissiä.
Palkat on ihan tietoisesti laskettu entisestään mm. teollisuudessa vuokrafirmoilla ja epätyypillisillä työsuhteilla pohjalukemiin.
Lisäksi firmat ovat keskenään sopineet EK:n kautta ettei palkkataso saa olla tietyn rajan ylitse duunarihommissa.
No seuraus tästä on että talous romahtaa pysyvästi entisestäänkin ja nousua ei koskaan enää tule, kannattiko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1863525Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762210Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii562196- 432062
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4491189Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1181045- 59994