Kepu on täällä suurin puolue ja kokkarinainen nimittää sitä huorapuolueeksi. Eivätpä ole kaikki samaa mieltä?
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/kaunaherra/politiikan-huorat-ja-huoripukit/
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/kaunaherra/politiikan-huorat-ja-huoripukit/
Vastaukset 58
Vanhimmat
Oho, ei pellossa noin törkeitä olla kellekään. Varmaan eu-parlamentissa oppinut tapoja tämä Korhola.
Kyllä Kokoomuksenkin huippupoliitikot osaavat Keskustan ohella viettää aikaa ilolintujen kanssa. Tässä maanmainio Iltalehden juttu aiheesta: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a977c1c6-1220-497f-868e-b1619b388ca1
Poliisin päällystöstä löytyy sen verran hyväveli-porukkaa että koksut välttyivät pahimmalta.
Tuon Iltalehen jutun mukaan meillä olisi sutki Presidentti. Käytti poliisia ja oikeutta hyväkseen. Ihan kuin Lukashenko ja Biden. Nämä em.veijarit hiljentää vastustajansa poliisin avustuksella. Ihme miten tämä Iltalehen juttu ei ole iso asia.
Nythän Trump yritetään pelata ulos Bidenin toimesta. Biden ei uskalla enää luottaa siihen, että saa sutkattua vaalit.
Voi vitun KÖYHÄ!
Lyllähän se näin on, että,yläluokka Suomessa tekee mitä haluaa, me tavikset ollaan vain heidän shakkinappuloita, näkemään tämän sossujen, kepun toiminnassa, että kavei/toveri ei jätetä Susanna Huovinenen siitä esimerkki, kyllä voi hyvin todeta, että politiikka on kuin h--sta
Olisiko sekään viisasta että syrjittäisiin kokeneita korkean koulutuksen ja ammattitaidon omaavia ihmisiä sen vuoksi että ovat joskus elämässään olleet jonkun puolueen tehtävissä? Nuorempien ihmisten jäsenkirjaperusteisissa nimityksissä olisi enemmän syynättävää.
Eihän tästä ole kauankaan kun puolueet sanoivat yhteen ääneen, että ne ajat ovat menneet, että jäsenkirjalla saa viran, mutta toisin on käynyt, esimerkkejä on paljon tämänkin hallituksen tiimoilta, esimerkiksi kepu järjesti kaikille vaaleista pudonneille niin sanotuille huippupolitikoille korkeapalkkkaisille rahakkaan ja pitkäaikaisen viran mutta näinhän tehdään myös itänaapurissakin
Ei tullu Lohelle isoa kallaa silti.
Kaikki ne on samanlaisia kun ovat hallituksessa. Törkeintä on istuvien kansanedustajien siirtäminen vihreille oksille. Ex-poliitikkojen nimittämistä julkisiin virkoihin voi puolustella aiemmin hankitulla asiantuntemuksella. Järjetöntähän se olisi antaa elinkautinen virkakielto julkiselle puolelle sen vuoksi että on joskus ollut kansanedustaja tai ministeri.
Ei tässä voi muuta todeta kuin sen, että Suomi on korruptoitunut maa, päättäjät järkkäävät kavereille parhaat viran ja palkitsevat heidät myös valtiojohtoisienfirmojen hallitus paikoilla kuten, Neste, Fortum ja Kemijoki Oy, näistä saadut kuukausi palkkiot eivä ole mitään pieniä, kun kuuntelee päättäjiä saa sen käsityksen, että me eletään kun eedenissä, jos jollain lamppu sammuu rahan takia niin ei se ole muuta kun viedä lasku jollekin luukulle, että sieltä maksetaan lasku, niin sen jälkeen valot loistaa vielä kirkkaampana
Eikö kannattaisi keskittyä vain kunnallispolitiikkaan ja miettiä niitä kepulaisten lehmänkauppoja paikallisella tasolla. Torajyviä löytyy varmasti seasta!
Sukulaisten ja tuttujen kyvyt tunnethan parhaiten! Vieraista mittään tiijä.
Kyllä sitä vasemmallakin osaavat!
SKDL:n aikana oli jopa yksi maaherra. Nyt ei ole vassareilla valtaa muuhun kuin lyödä tahtia isompien tekemille valinnoille.
Kepua ei korruption määrässä ohiteta!
Mitä isot edessä, sitä pienet perässä, näin se menee myös politiikassa
Yliopistokoulutus antaa jotain tarvittavaa johtotyöhön, mutta ei se järkeä lisää, joillain nousee helposti hattuun kun saavat hienon viran.
tahtoo lapissa olla että kieli ruskeana ja ruvella yritetään saada itselle etuja
Nuo kunnanjohtajan palkat/palkkioineen ovat karanneet käsistä ja muustakin ainakin Lapin kunnissa
Pellossa maksetaan liikaa palkkaa kovin vähäisestä työstä Kj;lle.
Soteuudistuksen myötä kunnan tehtävät entisestään vähenevät.
Pitäisikö Kj:n palkkaa tarkistaa?
Pitää ja tietysti ☝
Minusta kunnanjohtajan palkkaa pitäs nostaa. Joutuu kuuntelheen kaikkien pörröitten praatit ja kestään kaikkien haukkumiset.
Kyllä tässä foorumissa on aika louskuttajia.
Nostetaan vaan, jos kunnan kassa kestää. Mitenkä olisi pari tonnia aluksi,vaikka indeksitarkistuksena?
Minusta työttömien palkkaa pitää nostaa ja hurjasti, on ne niin jälkeen jääneet yhteiskunnasta.
Kyllä valtio avustaa alkuun mutta joutuu maksamaan osan takaisin
Valtioko maksaa Takaisin?
Maksaahan se jos veroja maksaa mutta meinasin että valtio auttaa rahallisesti alkuun mutta silloin pitää maksaa valtiolle itse takasinpäinkin
Koskahan+näissä+”metsäkunnissa”+herätään+maailman+menoon+poliitiikassa,sillä+vain+lestadius+kunnissa+ja+lapissa+löytyy+50+%:a+keskustan+kannattajia+vaikka+valtakunnan
keskiarvo+kepulla+on+vain+reilut+10+%:ia,mikähän+täällä+metsäkunnissa+vaivaa+vai+onko
pelko+perseessä+!
Mieluummin Kepuvalta kuin Vasemmistovalta. Ilman kapua olisi kunnassa liikaa Persuja.
KEPU on täten Persuntorjuntapatteristo.
Ja ilman persuja olisi liikaa kepuja ,siis Sannan kavereita !
Jätänpä sie Sanna rauhaan, on sitte viimeisenpäälle pätevä johtaja!
No niin on ja saa varmasti ison kasan sympatiaääniä median kohistelun ansiosta! Saattaa siitä koko puoluekki hyötyä kun kuulostaa että monen mielestä turhan pönötyksen aika politiikassa on ohi.
Oottakos miettineet kuinka paljon jotkut keppulit rikastuvat nykuisistä sähkönhinnoista. Tältä vuodelta on tulossa todellinen "ryöstö" tavalliselta sähkönkäyttäjältä!! Nautikka saavutuksista äänestäjät? Ei ole Arhmaan edullista sähköä pellossa?
Nykyisethän kepulit rohkaisevat keksimään omavaraisia sähköntuotantoyksiköitä kotitalouksiin esim polttoöljykäyttöinen vesikattila vesikiertoturbiinilla
Juu oon miettinyt ja odotan nyt todella suuria osinkoja! Onneksi köyhä kansa sen meille suo ja aivan laillisesti
Tässä sähköyhtiöiden yhteenliittymässä sähkön myynti tuotot, jotka tulevat tältä vuodelta olemaan todella suuret tuloutetaan kepuleille. Verkkoliiketoiminnan kulut rahastetaan sähkönkäyttäjiltä. Riisto porvari toimii juuri noin.......mikäli ette usko seuratakaa ja kyselkää? Voitte muuten yllättyä?
Voiman tuottajat Portimo,kaaranes ja Jolma käyvät vain silloin kun hinta suuri? Näin toimivat kaikki tuottajat Laitokset tuottavat vain kun saa ison tuoton. Perusvoimaa tuottaavat yinvoimalaitokset koska ovat vaikeasti säädettäviä. Pekkarinen halusi joskus ministerinä ollessaan vakaat sähkömarkkinat koko eurooppaan jotta hinnat harmonisoituisiuvat. (Skandinaviassa nousevat
euroopan tasolle) Kukaan muu kuin tuulivoima ei tuota halvan hinnan aikana. On saatu mitä tilattu? Kukahan tästä kärsii? Toimiiko Findgrid suomalaisten etujen mukaan?
Sähkö on aina hintansa väärtti. Jos ei ole varaa ostaa , polta sitten päreitä. Turhaa perseaukisten valitusta.
Voi olla että poltat päreen kun huomaat miten sinua on rahastettu?
Ja olen muuten peraukinen kuin myös monet tulevaisuudeessa
Omakustannushintainen sähkö
Torniolaaskon Voima Oy
Lapin sähkövoima Oy/Kemijoki sähkö
Kymppivoima osuudet
Kunkahan tämä omistuksesta tuleva halpa sähkö jakaantuu Torniolaakson Sähkön asiakkaille. Epäilen että hyöty jakaantuu osakkeen omistajien pohjattomaan taskuun?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/seinajoella-myydaan-kenties-suomen-halvinta-sahkoa-ilmio-on-uusi-eivatka-kaikki-voi-sita-edes-ostaa/8495702
ei tai pellon kepulit pettää https://www.lapinkansa.fi/muonion-sahkoosuuskunta-alentaa-sahkonsiirtohintaa/4880660
huulihölkkää huulihölkkää ja kunto nousee
Muoniolaiset näkyvät muistavan vielä mihin Kemijoki osuudet on tarkoitettu. Lapin asukkaiden edulliseen sähköön. Muualla on erinlaisten suojausjärjestelmien kautta viety tuo hyöty osakkeenomistajien lihottamiseen!! Valtio tulee apuun ja alkaa auttamaan heikommin toimeentulevia sähköasiakkaita verovaroin?
En tiä huorataanko mutta vesiki on niin kallista ettei kohta kukkaansa raski kastella.
Kommunistien kateellisuutta, totean.
jokihan on vieressä mistä saapi vettä ja samala pessä kulkuset
Eikö se kastu jonkun ulkopuolisen toimesta?
Konsultinko?
Selittäkääpä tuo isänmaanystävät miksi Suomesta viedään sähköä Viroon n,1000 Mwh teholla? Virolaiset sitten vievät sitä Venäjälle https://www.svk.se/om-kraftsystemet/kontrollrummet/ Onkahan tämäkin pellolaisten kommareiden hommia?
Son poka niin hyvää sähköä että olekko myä pois
Viro nyt ei ryssien kanssa kaupustele, mutta voi myydä sen patsaspanssarivaunuromun halvalla.
Olen miettinytkin kun mieheni käy kokkouksissa niin tiliin tulee aina viiden kympin otto jota ei osaa sanoa mihin käyttää rahaa.
rahalla saa vaikka ja mitä
kortsuja kortsuja sillä saa
Ja mitä ei vaginalla pysty maksamaan, sitä ei tarvita!