Evankeliumi on petosta

Olen ollut syntymästäni asti ateisti, se kummajainen, joka ei uskonut, vaikka koko kylä kartanon ympärillä oli uskovia kristittyjä täynnä, niitä inhottavia lestadiolaisia.

Kyllä ne pälvistelivät, kun kartanon nuori herra oli ateisti!

Nyt tiedän evankeliumin olevan petosta, koska olen opiskellut Raamatun tutkimusta ja historiaa Helsingissä. Olen nyt filosofitutkija *n yliopistossa.

Olen tutustunut elämäni aikana moniin saarnaajiin ja pastoreihin eri kristillisistä suuntauksista. Tiedän, että monet heistä nauravat partaansa, kun valehtelevat seurakunnalle ja saavat siitä palkan. Eivät siis itsekään usko.

Minä myös nauran typerille hyväuskoisille hölmöille, joilta viedään rahat ja maat, kun he jakavat ne perintönä seurakunnalle. Ei saatana! :)

Moses_Zucjerkandl ei ole aito juutalainen, vaikka sellaisena esiintyy. Hän on rivilestadiolainen, joka esiintyy Suomen armeijan upseerina, vaikka ei ole. Hän siis valehtelee. Tiedän tämän, koska olen itse reservin upseeri ja komppanian päällikkö. :)

20

498

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minun pitäisi olla sotilasarvoni puolesta pataljoonan komentaja, mutta en ole sitä sen vuoksi, että aselajini lakkautettiin rauhan aikana. :)

      Olen siis Majuri!

      ~Katso mies! ;)

    • Anonyymi

      "Evankeliumi on petosta"

      Ei ole. Evankeliumi on ilosanoma eli vitsi. Siksi se naurattaa niin pirusti.

      • Kirjoitellaanhan sitä kaikennäköistä. Harvemmin puhtaita totuuksia.
        Tapellaan ja tapetaan oman käsityksen puolesta. Roisto on se toisinajattelava.

        Keksitään käyttäytymissääntöjä jotta omat ansiot tulisi esiin. "Rukoilen kumarran tai pyllistän"
        viisi kertaa päivässä ja olen aina naapuriani parempi.

        Jari Tervon "Mitä jos" ohjelma lopetettiin heti kun hän aprikoi, että millaiset olisivat
        Kirkon tornit jos jeesus olisikin hirtetty ?

        Kommunismi on puhtaasti verrattavissa uskontoon siinä tapetaan myös toisin ajattelevia

        Näitä riittää meilläkin suviseuroja myöten.

        Rami


    • Anonyymi

      Petosta? Kyllä minun luonani Jeesus ja enkelit vierailevat päivittäin.

      Järjen ääni.

      • Anonyymi

        Tuuppaavatko nokiluukkuun?


      • Anonyymi

        Minun luonani vierailee Allah ja Buddha harvase päivä.
        Siinä vasta järkeä.


    • Anonyymi

      Kaikki maailmassa on uskon varassa riippuvaa. Maailma perustettiin tyhjän päälle roikkumaan uskon varaan. Siinä mielessä kaikki on petosta.

      Sinun uskosi muokkaa maailmaa ja samoin minun uskoni. Sinä et perusta uskoasi evankeliumiin, vaan ehkä totuuteen. Minä olen laiska ja tahdon helpon osan. Sen tähden uskoni perustuu evankeliumiin, vaikka se on petos. Usko on köyhälle lähes ilmaista.

      Islam on korvaamassa kyllä evankeliumin 100 vuoden ajaksi 2022-2100
      Sen jälkeen 2100-2800 Intian uskonnot
      Sen jälkeen 2800-9800 Nebukadnessarin paluu

      Kaikkien noiden perusta on yhäti evankeliumi.

      Mutta jos unohdetaan usko niin niin jäljelle jää tiede, tietokoneet yms. Ne eivät ole laiskoja varten, eikä köyhiä varten. Joten ilman uskoa pärjää jos on rahaa ja suhteita.

      Kukin taplaa tyylillään. Tosiasia on että saatana on Herra joka päättää kenestä tulee rikas ja johtaja. Joka on valmis rikoksiin pääsee pitkälle.
      On Jumalan puolen vastapainona saatanan puoli.

      Jumalan puoli on köyhä ja laiska kun taas saatanan puoli päinvastoin.

    • Anonyymi

      Ei syntymästä lähtien voi olla ateisti , sillä aluksi pitää uskoa !!!

      • Anonyymi

        Sitten kun tietämys kasvaa alkaa kyseenalaistaa asioita , joulupukin ja niin eespäin.


      • Anonyymi

        Miten niin ei voisi olla? Oletko joskus uskonut Russellin teepannuun, näkymättömään lentävään spagettihirviöön, tms? Oletan, että et uskoisi vieläkään.


    • "Moses_Zucjerkandl ei ole aito juutalainen, vaikka sellaisena esiintyy. Hän on rivilestadiolainen, joka esiintyy Suomen armeijan upseerina, vaikka ei ole. Hän siis valehtelee. Tiedän tämän, koska olen itse reservin upseeri ja komppanian päällikkö. :)"

      Minulla ei ole varsinaista PV:n sotilasarvoa, mutta kunniaupseerin arvo on kun olen taistellut niin monessa sodassa IDF:n riveissä (Mitlan solassa, Kuuden päivän sodassa Jerusalemin vapautuksessa, Yom Kippurin sodassa Golanilla ja Rauha Galileaan operaatiossa). Olen nykyään Yhtiöni edustaja Suomessa ja siihen perustuu sotilasarvoni ja asemani, josta usein puhun. Monet herätysliikkeet Suomessa ovat kuin juutalaisia uskoja, mutta eivät kuitenkaan täysin. Siksi saattaa vaikuttaa, että olisin esimerkiksi helluntailainen tai lestadiolainen mutta ei kuitenkaan, olen ihka aito juutalainen.

    • "Moses_Zucjerkandl ei ole aito juutalainen, vaikka sellaisena esiintyy. Hän on rivilestadiolainen, joka esiintyy Suomen armeijan upseerina, vaikka ei ole. Hän siis valehtelee. Tiedän tämän, koska olen itse reservin upseeri ja komppanian päällikkö. :)"

      Olin siis eniten ns. kädet rasvassa Mitlan solassa ja Jerusalemin vapautuksessa. Palvelusurani tein maahanlaskujoukoissa, joihin 7.6.1967 Jerusalemin Vanhan Kaupungin vapauttaminen huipentui. Kuuluin 3. Maahanlaskupataljoonaan, joka ryntäsi länsimuurin läpi Vanhaan Kaupunkiin. Tässä katkelmassa on 55. Maahanlaskuprikaatin komentajamme eversti Motta Gurin legendaarinen radioviesti kun hän toteaa juutalaisten 2000 vuoden unelman toteutuneen ja Länsimuuri on hallussamme.

      https://www.youtube.com/watch?v=a6e3kKu5XaU

      • Huvittavaahan tämä Hehhahin ja Hessun lahkolaisuus, lestadiolaisuus ja helluntailaisuus on. Yrittävät matkia juutalaisuutta, mutta menevät metsään jo ihan Jumalan perusolemuksessa eivätkä tajua Sema Israelin toteamusta Herra on yksi vaan sotkevat trinitarismia joukkoon. Hessu väittää olevansa ateisti, mutta on pesunkestävä harhaoppinen trinitaari.


      • Anonyymi
        Moses_Zuckerkandl kirjoitti:

        Huvittavaahan tämä Hehhahin ja Hessun lahkolaisuus, lestadiolaisuus ja helluntailaisuus on. Yrittävät matkia juutalaisuutta, mutta menevät metsään jo ihan Jumalan perusolemuksessa eivätkä tajua Sema Israelin toteamusta Herra on yksi vaan sotkevat trinitarismia joukkoon. Hessu väittää olevansa ateisti, mutta on pesunkestävä harhaoppinen trinitaari.

        En ole koskaan ollut kristitty, sillä olen syntymästä asti ateisti, toisin kuin sinä.

        Pidän unitarismia järkevimpänä kristinuskon muotona.


    • Anonyymi

      > Nyt tiedän evankeliumin olevan petosta,

      Nyt tiedän, ettei sinuun voi luottaa.

    • Anonyymi

      Ette tiedä mistään mitään.

    • Anonyymi

      Hihhulit tietävät kyllä mitä pappien hameen alta löytyy.
      Ja kyse ei ole housuista kun niitä ei edes ole.
      Paitsi joillakin on naisten stringit.

    • Anonyymi

      Vaikea uskoa että olisit käynyt muita kouluja kuin elämänkoulun.

      • Ei jätin sen kesken
        -koska elämäni on liian tylsää tai vaikeaa

        Oekftgklg

        ja aloin elämöintikoulun
        - Uskovaisena loin kaiken

        Kun elämöin, eli juon, luon
        eli loilotelen LOILOITILOI
        keskellä aamuyötä. evankelointi se hän on työtä
        ni ni ni


    • Anonyymi

      "koska olen itse reservin upseeri ja komppanian päällikkö. :)"

      Ja todisteet löytyy heti perään? Ai ei? No miksi julistat itsesi?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      216
      1486
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      90
      1237
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      1158
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      68
      972
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      71
      850
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      57
      629
    7. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      33
      596
    8. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      80
      542
    9. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      507
    10. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      504
    Aihe