Osanotto sodankylälle. Raha ei takaa osaamista.
Uusi kunnanjohtaja
13
941
Vastaukset
- Anonyymi
sehän istuu koko ajan paskalla
- Anonyymi
Kittilä myi kalliin johtajan. Heh heh!
- Anonyymi
turhapuro törkytupa siinä menee miljoonat uuno , uunot valitsi
- Anonyymi
Osta Homeliiti niin vältyt homoliitolta.
Olin TÄYSIN VARMA että Petri Härkönen PELASTAA Sodankylän.
Paljon kehittynyt Sodikses viime vuosina. Uudet koulut, silta, S market, uusitut tienpinnat tulee ekana mieleen. Mitäs seuraavaksi? ❤💪🏻🎅🏻🦌🌲- Anonyymi
Pyssykylä nyt on selevästi jäläkeen jäänyt kun vertaa naapurikuntiin. Lesta virrenveisuulla ei nykymaailmassa kovin pitkälle pötkitä.Luostokin on jäänyt junasta jo kauan sitten. Kuka sinne enää lomillaan eksyy, ei kukahan.
Väkiluku vaan vähenee, mitä uutta ei kirkolla nouse. Ahdas, ahdas tunkkanen kunta.Lestat varmaan nauttii. - Anonyymi
unohtuko sisäsiitoisuus?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
unohtuko sisäsiitoisuus?
Siihen auttaisi vain määrätietoinen rodunjalostus tuomalla uusia geenejä paikalliseen geenipooliin,Harmittavasti pienet ylilyönnit viime vuosisadan puolivälissä hankaloittavat tarvittaviin toimenpiteisiin ryhtymistä. Lisäksi muutosvastarinta on liian laajaa. Serkun viehätysvoima on ilmeisesti paljon suurempi kuin toispaikkakuntalaisen puhumattakaan vierasmaalaisesta vaihtoehdosta.
Anonyymi kirjoitti:
Pyssykylä nyt on selevästi jäläkeen jäänyt kun vertaa naapurikuntiin. Lesta virrenveisuulla ei nykymaailmassa kovin pitkälle pötkitä.Luostokin on jäänyt junasta jo kauan sitten. Kuka sinne enää lomillaan eksyy, ei kukahan.
Väkiluku vaan vähenee, mitä uutta ei kirkolla nouse. Ahdas, ahdas tunkkanen kunta.Lestat varmaan nauttii.Mistä vitusta lähtien Pyssykylä on ollut lestojen kylä? Takasin pohjanmaalle siitä. Valehtelija juntti.
Anonyymi kirjoitti:
Pyssykylä nyt on selevästi jäläkeen jäänyt kun vertaa naapurikuntiin. Lesta virrenveisuulla ei nykymaailmassa kovin pitkälle pötkitä.Luostokin on jäänyt junasta jo kauan sitten. Kuka sinne enää lomillaan eksyy, ei kukahan.
Väkiluku vaan vähenee, mitä uutta ei kirkolla nouse. Ahdas, ahdas tunkkanen kunta.Lestat varmaan nauttii.Höpsis, lestat asuu esimerkiksi Ranualla. Ei niillä muuta ole kuin eläintarha. Ja sinetässä.
- Anonyymi
uusitalo kirjoitti:
Mistä vitusta lähtien Pyssykylä on ollut lestojen kylä? Takasin pohjanmaalle siitä. Valehtelija juntti.
No mikä son se Sodankylän rauhanyhdistys muuta kuin vanhoillislestadiolaisten paikka ja 95 % pyssykylän väestöstä on tätä uskontoporukkaa eikä jiesiö-riipi ole poikkeus
SRK tukee ja palvelee paikallisia rauhanyhdistyksiä sekä lähetys- ja leirityön ja julkaisutoiminnan kautta myös yksittäisiä kristittyjä. Sivustollamme kerrotaan SRK:n ja rauhanyhdistysten toiminnasta sekä vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen opetuksesta, uskosta ja elämästä. Sivuston kautta pääset muun muassa kuuntelemaan seuroja sekä löydät lähimmän seurapaikan. Seuratilaisuudet ovat kaikille avoimia.
- Anonyymi
Melekein 100 vuotta soankylässä asunut ja 100 prosenttisesti kaikki papit ovat olleet lestoja tässä kunnassa, vieläpä niitä vanhoillisia.
Luulekko,että Oulun hiipparikunta hyväksyy aisan yli potkijoita sinne papiksi.- Anonyymi
Kyllä ne yleensä maallista valtaa tottelee. Toki lahkon sisällä vallitseva anteeksiantamisen pakko hankaloittaa rikollisten saattamista vastuuseen varsinkin jos kyseessä on seurakunnan vanhimpiin kuuluva mieshenkilö.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.778001Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896053Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,835531Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675446Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134710Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1212452Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51329Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71324Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431154Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko521143