Maantiepyöräilyn aika-ajossa voittajanaisen keskinopeus oli noin 46 km/h. Matka oli 24 kilometriä. Respect.
Te ette pärjää edes naisille!
Anonyymi
47142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Mitä väliä? On monia urheilulajeja, jossa en pärjää naiselle. En ole urheilija.
Aivan, sinä olet sähköpyörämies.
Älä kosketa sähköpyörämiestä kun olet märkä.
Kyllä täällä on vieraillut miehiä jotka ovat kuulemma painelleet sata kilometriä viidenkympin keskarilla. Jonkun naapurin 75-vuotias äijäkin vetelee kolmenkymmenenkuuden keskarilla ylämäkeen. Ihmemiehiä, ja ihan perunan ja kaljan voimalla.
En usko.
En minäkään, mutta niin ovat väittäneet, taikka niin sano santtu, minä olen muuten seuraava lottomiljonääri. Mistäs tuo tuli?
Toi oli hyvä! Eivät ole nyt tulleet mukaan kehuskelemaan.
Kävin itse samanpituisella kiepillä gravel-pyörällä. Asfalttia, hiekkaa ja sepeliä ja aikaa meni noin tunti.
Jyrkimpään alamäkeen nopeus oli noin 40 km/h. Vaikka minulla olisi ollut ikuinen alamäki, en olisi pärjännyt tuossa kisassa. Kyllä urheilija on aina urheilija ja tavis on tavis.
Liekö miesten keskinopeus samalla matkalla yli 50 km/h?
Useimmat täällä varmaan pyöräilevät huvikseen eivät osallistu kilpailuihin. Jostain syystä pyöräily aina yhdistetään kilpailemiseen.
Mistä tiedät tuon? Arvaatko?
Ihmetellyt vain tuota ainaista pyöräilyn yhdistämistä kilpailemiseen. Kilpailusuoritushan ei ole mikään mukava kokemus. Useimmat varmasti pyöräilevät koska se on kivaa.
Omilla äärirajoilla ajaminen vie mehut. Normaali pyöräily taas enempi virkistää.
Mutta aloitus oli varmaankin tarkoitettu kilpaurheilijoille.
Hain just kaupasta maidon ja ruisleipää polkupyöräillen.
Hyvä Kisa. Siis västäräkkejä väistellen.
Kyllä polkupyöräily on vilkasta toimintaa. Itsekin painelin tänään 85 kilometriä päälle 28 keskituntinopeuden. Kova veto satakiloiselta äijältä. Kun pyöräilee niin silloin pyöräilee, kun laiskottelee sohva on siihen hyvä paikka silloin.
Kumma, kun tähän säikeeseen ei ole tullut enempää kehujia, pelkkiä lähiökauppaan pyöräilijöitä.
Kilpailusuoritus on nimensä mukaisesti kilpailua itseä ja muita vastaan - itsensä ja muiden kanssa kilpaileminen on todella haastavaa ja mukavaa. Samalla oppii sekä voittamaan että häviämään, ja oppii omat rajansa ja ominaisuutensa.
Kello, nopeusmittari ja edellä, sivulla tai perässä ajavat huippunopeuksilla tekevät asiasta haastavaa. Siihen ei tarvitse aina mennä, mutta kyllä avauksen naiset on kovia.
Ihanko totta? Sehän on hämmästyttävää.
Hämmästyttävää? Onko sinua pidetty tynnyrissä?
Tynnyrinrei´ästä tarkastelen maailmaa.
Vihaan kilpailua, pyöräilen tynnyrissä lähikauppaan.
Ahdistaako jokin kun täällä pitää purkautua? Ota hyvä ihminen pari kylmää juomaa ja käy vaikka saunomassa. Turha kiristellä täällä tuntemattomille...
Kesääkin on vielä jäljellä, ajellaan kaikki niin kuin itselle parhaiten sopii... Toiset jopolla, toiset mopolla.
Taisi mennä kilpailusta mainitseminen ihon alle. Olit se poika, joka valittiin koulussa aina viimeisenä joukkueeseen. Siitä saakka ketjusi ovat olleet löysällä.
Olen kilpailuni kilpaillut, enkä todellakaan kuivan kesän oravien kanssa pyllyreikää hinkaten satulan päällä. Pyöräily on mukavaa kun siitä tekee mukavaa, mm. maastossa.
Olitkos sinä se "ihailtu" lätkän pelaaja, joka vitsillä kiusas muita? Ja sitten kuitenkin A tai B junnujen kohdalla totesit ettei taidot riitä enää ja homma jöi siihen? Nyt sitten lasten myötä käyt vääntää äijäliigaa? Vai peräti vain salibandyä enää :D
Niinpä, vahvistit olevasi siis se katkera ja liikuntatunnilla joukkueeseen viimeisenä valittu. Sitä taakkaa kannat ikuisesti mukanasi, vaikka olet yrittänyt päästä irti siitä. Sen takia vihaat kilpailua, et ole koskaan ollut hyvä urheilussa.
Annan sinun elää kuvitelmissasi enkä aio väitettäsi kumota, lasten pitää saada onnistumisen tunteita, jotta itsetunto kehittyy.
Tsemppiä sählyyn! Muista myös oikea ruokavalio niin pysyy ylipaino poissa ;)
Ihanko totta? Tuohan on hämmästyttävää, että vanha ja urheilua vihaava jäärä antaa jo nyt periksi.
Palstan kirjoittajat taitavatkin olla enimmäkseen niitä lähiökapakan pyöräilijöitä.
Ihan totta! Usko pois, olit täysin oikeassa ja olet onnistumisesi ansainnut! Ja usko itseesi, onnistumisia varmasti tulee jatkossa enemmän nyt kun toivottavasti itsetuntosi on taas hieman parempi!
Ja minähän en toki vihaa urheilua. Kannattaa yrittää sisäistää lukemaasi tekstiä vaikka kertaamalla teksti 2-3 kertaa uudestaan, niin taas jatkossa onnistut paremmin.
Onko tänään sählytreenit?
Äidilläsi taisi puhjeta kumi joskus silloin iäisyys sitten. 😁
Iäisyys sitten? Kun oikein yrität niin varmasti pystyt sisäistämään että silloin ei vielä ollut kumeja naisille?
Jos tarkoitat isäni kumia niin tuohon en valitettavasti osaa vastata. Hieman kypsyessäsi tulet myös ymmärtämään että kumin kohtalo on merkityksetön tätä keskustelua ajatellen ja argumenttina yhtä validi kuin "mahtoi sataa syntyessäsi".
Sinun tapauksessasi validi kysymys vanhemmillesi olisi "toivoisitteko käyttäneenne kumia?"
Ihanko totta? Sehän on todella hämmästyttävää.
Niin mutta ei noille edes voi pärjätä.
Laskennallisesti tuo tarkoittaa keskimäärin 330 watin tehontuottoa yli puolen tunnin ajan!
Tuollaisen tehon tuottaminen vaatii sähkömoottoria. Netissä tietysti riittää kovia pyöräilijöitä, kuten hyvin ymmärrämme. Egoa pitää ruokkia.
Nämä naiset siis ovat todellisia koviksia, miehet vielä kovempia. Nettipelit sitten erikseen ja sähkömoottorit.
24 km @ 46 km/h @ 68 kg paino 7 kg pyörä = 330 wattia.
Siitä vaan laskemaan, onnistuisiko itseltä. Huikeita suorituksia.
Nii i, semmosia luusereita TE olette. Ette pärjää edes naisille, hävetkää. Toisin kuin ME....
Usko Kylmänen. Anna Mäki ja Usko Mäki ravintolassa.
Esittely: Mäen Anna. Mäen Usko. Kylmäsen usko.
Moni meistä ajaa tuon nopeammin. Aloittaja taitaa tosin tarvita mopedia avuksi.
Sukkikset menee omilla reisillä parhaimmillaan näin, se on jämpti se. https://tekniikanmaailma.fi/maailmanennatys-rikki-brittimies-ajoi-polkupyoralla-280-km-h-naisten-sarjassa-ennatys-on-tosin-viela-korkeampi/
Moni meistä?
Tulihan se ikuinen kerskujakin, siis sama kaveri, joka hiihtää kilpaa Iivo Niskasen kanssa, nostaa penkkipunnerruksessa 300 kiloa ja hoitaa Triathlonin töiden jälkeen tai niiden ohessa. Naurettavaa!
Suomessa löytyy kourallinen miehiä, jotka pärjäisivät noille naisille. Jos jos pärjääkin, henkilö ei varmuudella ole täällä rehentelemässä, sinä et kuulu tuohon pärjäävään joukkoon. Olet ihan tavallinen rehentelevä sähköpyöräilijä, jolla on vaipat ihan muista syistä kuin pyöräilyn takia.
Avaus on typerä, sillä nuo naiset eivät tee työkseen mitään muuta kuin pyöräilevät tai harjoittelevat sitä varten. He ovat huippu-urheilijoita. Tuskin kovin moni täällä pärjäisi Vilma Murrolle tai Kristiina Mäkelällekään heidän omissa hyppylajeissaan.
Pyöräilyssä saa rahalla nopeutta. Samanlainen fillari omaan ajoasentoon säädettynä muut aero vehkeet, niin nousee ajonopeus lähes jokaisella. 46km/h noin lyhkäsellä matkalla ei edes ole vielä isoa kovaa.
Naurettava väite vaippahousulta!
Lähes jokaiselta tarkoittaa siis että melkein kukaan ei kykene (= aniharva kykenee) tuottamaan tuollaisia tehoja eli 300 - 400 wattia yli puolen tunnin ajan.
tällä tulee vauhtia:
https://www.hoivatarvike.fi/vaippahousu-hospitex-easy-fit-xl
Itse olen ajanut 80-luvun teräsrunkoisella kilpapyörällä 35km/h keskinopeudella puolen tunnin rykäisyn. Itsellä ikää vähän yli 50v.
Paljonkohan vauhti mahtaisi parantua nykyaikaisella kalustolla?
Ei paranisi, ei ole välineurheilua.
Mennee helposti yli 40km/h. Laji on hiihdon tavoin välineurheilua.
Hyvä! Tuo nauratti todella paljon.
"Kyllä täällä on vieraillut miehiä jotka ovat kuulemma painelleet sata kilometriä viidenkympin keskarilla. Jonkun naapurin 75-vuotias äijäkin vetelee kolmenkymmenenkuuden keskarilla ylämäkeen. Ihmemiehiä, ja ihan perunan ja kaljan voimalla." (Lainaus.)
Tuo oli siis yksin ajettu. Paljonkohan letkassa ajo nostaisi vielä keskaria?
Nimenomaan. Letkassa nopeus nousee helposti noin 65 km/h tasaisella.
Keskaria saa nykyisin myös Alkosta.
Ei se nopeus nouse jonon kärkiukkoa kovemmaksi letkassakaan.
Kyllä meijän isi on kovempi kuin teiän isi. Kyllä meijän isi ajaa fillarilla ainakin 250 kilsaa tunnissa ja teiän ehkä 5 kilsaa.......