Peukku kärsii?

kake

Elikkä kun keilaamassa käyn niin aina tulee peukaloon, siis siihen joka keilasta pitää, niin tuollainen veripaakku joka on perkeleen kivulias. Teippiä oon käyttänyt mutta ei tunnu auttavan. Mitä teen väärin vai onko vain asiaankuuluva vamma?

Nim. haittaa peliä

6

3955

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kenties?

      Onko sulla oma pallo vai keilaatko hallin pallolla? Usein hallien palloissa on sen verran löysä peukunreikä, et tulee pidettyä peukkua koukussa ja se tekee paakkuja ja kovettumia. Siksi oma pallo on parempi, kun siihen sitten saa sopivamman kokoisen reiän.

      Pro shopista voit ostaa lakkaa, jolla voit suojata peukun.

      • taaaa

        Pallon reikä on liian iso eikä lähde normaalisti sormilta. Siihen auttaa lakka kyllä, mutta pallon vaihto enemmän. Jos oma pallo niin porauta pallo uudestaa/pyydä tutit. Myös heittotyylissä voi olla vika.... kaatoja!!


    • karka

      No ensinkin sinulla on urheiluvamma. Eli jos lenkkitossusi tai kenkäsi hiertää jalan, sinulla on vääränlaiset kengät. Tällöinhän vaihdat tai korjaat kengät.
      Eli niin kuin aikaisempi kertoi. Jos keilaat hallin pallolla, suosittelen käväisemään hallisi palloshopissa ja ostamassa vaikka käytetyn pallon. Siihen porautat juuri sinun otteellesi ja peukalolle sopivan reiän. Jos taas sinulla on jo oma pallo, käy samoin siellä poraajan luona kertomassa ongelmasi, hän korjaa ja opastaa sinua teippien käytössä.
      Peukalohan on sellainen ruumiin osa, joka hivenen elää turvoten tai kutistuen. Siis reikä sellaiseksi, että muutaman teipin vara jää reikään. Ja itse käytin seuraavaa sääntöä. Pitoteippi (karhea ) vain peukalon sisäpuolelle ja ei siis yllä peukalon sivuille. Luistoteippi (kiiltävä ja ei karhea) peukalon yläpuolelle ja samoin ei yllä sivuille. Peukalohan ei ole pyöreä, vaan tasainen ylhäältä. Siis muotoile se yläpuoli sillain, että muoto säilyy.Ensin kapeampi suikale yläpuolelle ja sitten hiukan leveämpi ja sitten levein peukaloa vasten. Enempää en usko tarvittavankaan. Mutta korjauta se pallo.
      koska sinulla on siis urheiluvamma ja se ei parane, ennenkuin korjaat asian. Samoin jos keskisormeen tai nimetömään tulee ylimääräisiä patteja, tuttisi ovat joko liian tiukat tai kovettuneet, korjauta ne. Niistä pateista ei tykkää varmaan muu, kuin vaimosi/ tyttöystäväsi:)

    • make

      ota pallo jossa on pienemmät holet, ja miksei myös kevyempi pallo. Nyt ilmeisesti joudut peukalolla puristamaan, ettei pallo putoo varpaille. Tää oli amatöörihohtokeilaajan vihje kaltaiselleen(?).

    • Palkki

      Kalkki auttoi ainakin mua aikoinaan, kun kilpailuissa kävin. Eli kalkkia vaan peukkuun. En tiedä sit onko nykyään parempia keinoja.

      • Tuomas

        Lakkaa, lakkaa, lakkaa. Itsekin kun nuorempana keilasin kilpaa pistin aina ennen reenejä ja harjoitusta ihan vaan varmuuden vuoksi lakkaa peukaloon. Ei sitten tullut niitä ikäviä hiertymiä enää.
        Se "vamma" johtuu hyvin paljon peukalon asennosta reiässä, aika monet joutuvat lakkailemaan sormiansa eli ihan yleistä tuo on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      225
      2960
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      184
      2606
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      110
      1227
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      135
      1144
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1078
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1060
    7. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1055
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      348
      1022
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      959
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      808
    Aihe