Onko esimerkiksi se, että melkein kuolee hyvää onnea vai onko se todellisuudessa niin, että siinä nyt vaan kävi sillä kertaa niin?
Hyvää onnea ei taida olla olemassakaan.
Mitä on hyvä onni?
4
348
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä tuuri on aina suhteellista.
Suhteutettuna ihmisten normaaliin olotilaan (mikä se sitten ikinä onkin) on epäonnekasta jäädä auton alle.
Mutta jos kuitenkin jäät auton alle, siihen suhteutettuna on onnekasta jos selviät siitä lähes tai täysin vammoitta.
Vastaavasti on epäonnekasta joutua ammutuksi, mutta jos kuitenkin joudut ammutuksi, on onnekasta jos luoti osuu johonkin suhteellisen vaarattomaan kohtaan. Hyvä onni on sitä kun useat palat elämässä loksahtavat kohilleen ja olet mies tai nainen oikeaan aikaan oikeassa paikassa.
- Anonyymi
Se on vähän eri kuin paha paavo.
- Anonyymi
Nimimerkki: Professori Realisti (XPR-0580)
Castaneda:n esittämässä nagualismissa "hyvään onneen" viitataan siinä merkityksessä, että se on sellainen erityinen olosuhde, joka on hyödynnettävissä, edellyttäen, että omaa riittävästi ns. henkilökohtaista voimaa, mikä puolestaan on saavutettavissa olevaa ns. kokoomapisteen siirtämiseen käyttökelpoista energiaa, mutta toisaalta henkilökohtaisen voiman kasvu edellyttää myös ko. olosuhteiden hyödyntämistä ja ns. "hyvän onnen" ja henkilökohtaisen voiman välillä on siis toiminnallinen yhteys ja kaikenkaikkiaan kyseiset käsitteet ovat kaiken käytännöllisen toiminnan jäsentämisen kannalta hyvin keskeisiä.
Nagualismin mukaan em. suotuisat olosuhteet toistuvat ajoittain ja oleellista on se, että ollaan jatkuvasti niin valppaita, älykkäitä, kyvykkäitä, ahkeria ja moitteettomia, että kun tilaisuus tulee, niin kyetään ns. tarttumaan siihen; tiukasti ja viivytyksettä, mitä vaikeuttaa mm. se, että ko. olosuhteen tunnistaminenkin on vaikeaa tai mahdotonta ilman henkilökohtaista voimaa, koska esim. silloin sen toiminnallista merkitystä ja sen hyödyntämismahdollisuuksia ja tapoja ei kyetä ymmärtämään, ainakaan silloin, kun niitä mahdollisuuksia vielä on, koska nuo suotuisat olosuhteet ovat tyypillisesti ajallisesti lyhytkestoisia.
Erityisesti tämä liittyy nagualismissa aiemmin tiedostamattomien emanaatioiden kurinalaiseen tiedostamiseen, sillä osa ihmisten emanaatioista on sellaisia, että niiden energisoitumisen vaikutukset uhmaavat ja järkyttävät järkeä sen perustuksia myöten, mikä on sellainen seikka, jota ei voida korostaa liikaa, tarkoittaen mm. sitä, että ihmisillä on paljon enemmän kykyjä, kuin mitä ihmisten järki sanoo heillä niitä olevan, joskaan se kykyjen tiedostaminen sinällään ei riitä suotuisiin tuloksiin, vaan lisäksi tarvitaan energeettistä moitteettomuutta, mikä puolestaan on oikeastaan nagualismin keskeisin käsite.
Henkilökohtainen voima mahdollistaa sen, että ihminen kykenee esim. huomaamaan tilaisuuteensa siihen, että yksinkertaisesti tietyssä paikassa tiettyyn aikaan olemalla ja hattunsa eteensä ojentamalla, taivaalta tippuu siihen välittömästi sen täydeltä seteleitä ja kultarahoja, mikä kyky on myös mm. Hannu Hanhella, joskaan nagualismissa ei olla kiinnostuneita esim. kultarahojen keräämisestä, vaan paljon mielenkiintoisemmista asioista ja tuollaisia temppuja oikeat tietäjät tekevät lähinnä vain didaktisissa tarkoituksissa.
Kaikenkaikkiaan, voidaan siis tosiaan sanoa, että ns. "hyvä onni" on taipumus olla ns. oikeassa; suotuisassa, paikassa oikeaan, eli suotuisaan, aikaan ja sen hyödyntämisen edellytys on kyky tehdä ns. oikeita asioita ns. oikealla tavalla, eli tuon Hannu Hanhi -esimerkin tapauksessa se, että ojentaa hattunsa eteensä, sen sijaan, että esim. pohtisi joutavia filosofia kysymyksiä tai että joutuisi toimimaan oleellisesti mutkikkaammalla ja rasittavammalla tavalla, eli esim. kaivamaan kultaa; sen huono-onnisemman Roopen tapaan, hakku kädessä tai kiillottamaan niitä Roopen aiemmin keräämiä kolikoita minimipalkalla; sen vielä huono-onnisemman Akun tapaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061