Norja on aikonut lopettaa sähköautojen hankintatuen koska sähköautojen lisääntyessä verotulot ovat pienentyneet. Nyt kuitenkin näyttää siltä ettei hankintatukea tarvitsekaan lopettaa koska valtion tulot lisääntyvät jopa 500 miljardilla eurolla seuraavan kolmen vuoden aikana.
Hieno juttu!
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009023498.html
Norja sähköautoilun edelläkävijä
8
160
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen pitäisi nostaa täyssähköauton hankintatuki 6000-10 000 euroon.
Olen ajatellut vaihtaa pian uuteen täyssähköautoon.
Itse lyhennän nykyistä sähköautoani kilometrikorvauksilla joka on täysin verotonta tuloa.- Anonyymi
Joopa joo. Ihan varmasti lyhennät kilometrikorvauksilla sähköautoasi!! 😂🤣
- Anonyymi
Norjalla on nyt oikea asenne.
He vähentävät sähköntoimituksia muihin maihin ja rikastuvat öljyllä.
Näin saadaan rahaa täyssähköautojen ostotukiin ja sähköä riittää.
https://www.talouselama.fi/uutiset/talven-sahkokatastrofista-tulossa-entistakin-hirveampi-yle-norja-aikoo-vahentaa-sahkon-vientia/842ff004-0b16-4fc7-805a-b3a4d72f44ec - Anonyymi
Norjassa on sähköenergiaa omasta takaa ja paljon. Suomessa on vain halkoja joten meidän pitäisi suosia häkäpönttöautoja.
- Anonyymi
Norjassa on yleensä runsaasti vesivoimaa käytettävissä. Nyt on ollut kuiva vuosi ja halvasta vesivoimasta on pulaa, joten eivät halua enää myydä sähköään ulos vaan käyttää kaiken itse.
- Anonyymi
Norjassa tulee arvonlisävero sähköautoille ensi vuonna .
- Anonyymi
Mahtavaa.
- Anonyymi
Kyllä pä siellä porskuttavat ja Suomi on sossuluukku köyhälle eeuuulle?🤣😂😅
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622592Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999879Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936247Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675861Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1244890Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084592