Mitä vaan kuten töitä pääministerinä. Ei sanna marin ole älyllään sitä virkaa saanut vaan koska muut poliitikot ja äänestäjät kuolannut sen ulkonölleen.
Naiset saa ulkonäöllään
Anonyymi
1291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
No ei se nyt niin hyvältä näytä.
Saisinkohan minäkin ulkonäölläni sen presidentin pestin? :)
Osaan puhuakin vähintään yhtä sujuvasti, kuin Niinistö.
No ei nyt sentään pääministeriksi pääse pelkän ulkonäön perusteella, voi siitä pientä plussaa saada, mutta loppupeleissä sillä ei ole mitään merkitystä. Persujen typerää trollausta jälleen kerran.
Kyllä naiset pääsee mansikan myyjäksi mutta mies ei.
Silloin kun äänestäjät asiaan vaikuttivat niin kaikki jotka demareita äänestivät lähtivät varmaan ajatuksesta että vaalivoiton tullessa Rinteestä tulee pm.
Marinin pm-virasta päätti noin 60 politikkoa eli demareiden puoluevaltuusto. Ulkonäkö ei siellä auttanut mutta sukupuoli kyllä. Lisäksi varmasti auttoi se että oli jo Rinteen hallituksessa eli toimintatavat olivat jo tuttuja.
Toinen Antti olisi kyllä osaamisessa pärjännyt vähintäänkin yhtä hyvin mutta varmaan asiaan vaikutti vielä listakohu eduskunnassa sekä se että tätäkin Anttia ay-siipi tuki vahvasti.
Lisäksi kieltäytymiset aiemmin ministeripestistä perhesyihin vedoten eivät varmaan ainakaan auttaneet tilannetta.
60 päättäjän joukko oikeasti supistuu muutamaan, jos ajatellaan sitä, ketkä olivat vaa'ankieliasemassa. Suuri painotusero oli näkyvissä jo joulukuussa -19: Lindtman on ay-demari joka suhtautuu myönteisesti perinteisiin arvoihin. Marin painottaa ympäristöasioita ja suhtautuu kielteisesti perinteisiin arvoihin. Somessa Marin oli jo tuolloin kertaluokkaa aktiivisempi toimija.
Tuo on kyllä ihan totta. Liikkuvia ei tuossa joukossa hirveästi ole.
Aikamoinen rimpula se on
Näinpä . Nainen pääsee ulkonäöllä virkoihin ja saa parisuhteen halutessaan . Miehellä ole mahdollisuutta mihinkään . Missä tasa-arvo tässä asiassa? Saataisiin alkoholi , masennus , itsemurha tilastot parempaan kun olis miehilläkin jokin ihmisarvo .
viina on viisasten juoma. eli pääministeri juo koska se tekee viisammaksi.
Ja jauhe älykkäämmäksi?
Päinvastoin, vaativissa älyä tarvittavissa töissä nainen saa monesti tehdä moninkertaisen työn miehiin verrattaessa todistaakseen pätevyytensä, näin on erityisesti nuorien ja hyvännäköisten kohdalla. Toki jossain töissä, jossa tarkoitus on pääasiassa olla esillä ja mannekiinina niin ulkonäöstä on etua. Tässä Marinin vastustajat saavat hyvän syyn vetää hänet alas. Toivottavasti kaikki eivät ole noin yksinkertaisia. Se täytyy sanoa, että todellisia ystäviä nuo kohukuvien ottajat eivät Marinille ole, ei ystävät toimi noin. pelkkää oman edun pönkitystä Marinin kustannuksella, siinä Marinille vähän oppia tosin.