Tuulesta virtaa

Jokhaan se ois aika lisätä tuulivoimaloita munioon? Sähkönhinta nousee kokoaika ja mitä luultavammin tulee vielä nousemaan lisää. Tässä olisi muoniolle hyvä hintojen tiputus ja kohti vihreämpää muoniota
291519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Eihän Muoniolaisille kelvannut, että Mielmukkavaaraan aikoinaan olisi rakennettu tuulimyllyjä, jotka olisivat tuottaneet kunnalle ja asukkaille hyvinvointia

Äänestä
  • Nyt voi alkaa kelvata Tuulimyllyt!
    Kaikki asiasta kiinnostuneet keskustelemaan Tuulimyllyistä 30.8. Yläkoululle!
    Onko mieli jo muuttunut!

    Äänestä

Ei tarvi kohta enää miettiä turistejakaan, kun kellään ei ole rahaa/bensaa matkustaa muonion korpeen ja jos sinne pääsee, nii eipä ole lämpöä kämpissäkään

Äänestä

entäs kun ei tuule marraskuusta helmikuuhun.

Äänestä

Ei sydäntalvella tuule eikä aurinko lämmitä. Ainoa uusiutuva kotimainen energia on turve ja puu joista saa energiaa. Tämän kun Suomen päättäjät vielä hoksaisivat, mutta bilettäminen näkyy olevan tärkeämpää. Sähkö tulee pistorasiasta he ajattelevat ja ruoka kaupan hyllyltä.

Äänestä
  • Nii että silloinku tuulee, niin ei tarvi sähkö ollenkaan, tai jos silloin ois tuulimyllyt, nii ne on ihan turhia?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nii että silloinku tuulee, niin ei tarvi sähkö ollenkaan, tai jos silloin ois tuulimyllyt, nii ne on ihan turhia?

    Muoniossa on sydäntalvi ympärivuoden. Ainaki muoniolaisten ilmeistä päätellen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Muoniossa on sydäntalvi ympärivuoden. Ainaki muoniolaisten ilmeistä päätellen.

    Sun peilikö totuudenpuhujan peili?
    Vai oman totuuden, jota muut eivät näe, koska "tolloja"?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sun peilikö totuudenpuhujan peili?
    Vai oman totuuden, jota muut eivät näe, koska "tolloja"?

    Sielunpeili

    Äänestä

Lapin maakunnassa on jo omavaraisuus sähköntuotantoon, kosket valjastettu ja tuulivoimaloitakin jo monessa paikassa ja muutama teon alla. Meitä on täällä niin vähän, että sähkö riittää hyvin meidän tarpeisiin ja vieläpä etelänvetelille.

Ruuhkasuomessa ja pääkaupunkiseudulla väkeä paljon ja sähkön tarve suuri, rakentakoot merenrannikot Vaasasta Suomenlahden itäisintä nurkkaa myöten rannat täyteen tuulivoimaloita, kun siellä tuulee aavalta päin aina. Sinne myllyt missä sitä sähköä käytetään eniten, ei Lappi saa jatkuvasti olla sellainen reservaatti mikä hyödyttää muita.

Oikein jo silmissäni näen rannikoilla hyvää vauhtia pyörivät tuulivoimalat, komea näky merta ja taivasta vasten! Sinne siis.

Äänestä
  • Hyvä ja asiallinen kommentti. Rannikothan oiva paikka tuulimyllyille. Miksi myllyjä kauas kulutuksesta? Olisi mielenkiintoista saada asiallinen vastaus joltakin päättäjältä. Epäilen että rannikot ovat silmäätekevien lomanviettopaikkoja?

    Äänestä

Nyt ne alkaa maksattamaan suomalaisille forttumin, pörssiyhtiön töppiä, ja johtoporras saa boonuksia, hip hei! Ja kuka on suurin omistaja??? Ettei vaan bietetä kun tuo koronaakin oli niin raskas. Voi jyssäys Suomen kansa maksaa ja rajusti!!!! Tajuavatkohan päättäjät muusta kuin viinin mausta:(

Äänestä

Mie se vain tykkäisin tuulimyllyjä ois se vain mukava turisteillekki että näkisivät kuinka ekolokisia met olhaan ja oikeasti välitethään. Aina joku vasta rannan kiiski huutellee että niistä muka jotain haittaa olis. Haittaa son enempi niistä huutelioista ja turisteista t Sirpa

Äänestä

N W O lähestyy, kaikki muuttuu.

Äänestä

Vaikka teillä olisi miljoona tuuliturbiinia, niiden tuottama sähkö myytäisiin euroopan markkinoille. Teille jää vain veronmaksu ja ns. Tuulenhuuhtoma perse. Omistajat nauraa!

Äänestä
  • Rakennetaan ne tuulimyllyt lähelle asutusta ja teollisuutta. Levitunturi ja ylläs ovat tuulirikkaita, sinne on helppo rakentaa ja sopii hektiseen maailmaan.

    Äänestä

Fortum ajautuu maksuvaikeuksiin, osakkeet nollautuu. Ei suomalaisilla ole euroja pönkittää pörssiyhtiöä.pahalta näyttää.

Äänestä

Polttopuu on ainoa uusiutuva pakkasvahti.

Äänestä
  • Järjen ääni.

    Äänestä

Mitä kokouksessa 30.8 puhuttiin?
Olin liian kaukana Muoniosta silloin, en päässyt paikalle.

Äänestä

Sisäpiirin juttuja. Ainoa mikä on totta niin työttömyys on korkeä samoin energia.

Äänestä

Tuo on suuri ongelma noissa kun piytäväy äänytä, piytäisi olla äänettömiä.

Äänestä

Ei tuullut eilen kun katuvalot ei syttyneet. Tuulivoima on humpuukia.

Äänestä

Ylimuoniossahan on metsät (vaarat) avohakattu joten sinne voi tuulimyllyjä rakentaa on varma, että tuuli viihtyy siellä kun puustoa ei tulla näkemään vuosikymmeniin, satoihin.

Äänestä
  • Ylimuoniossa on parhaat marjamaat ei myllyjä ei! Pelottavia järkäleitä. Matkailukeskuksiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Ylimuoniossa on parhaat marjamaat ei myllyjä ei! Pelottavia järkäleitä. Matkailukeskuksiin.

    Voi ollakin, mutta mistä marjanpoimijat?

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Voi ollakin, mutta mistä marjanpoimijat?

    Muoniossahan on luomuyrittäjiä ja kurssi kasvattaa kymmeniä joka vuosi. Ei tuulivoimalaa Ylimuonion maailman hienoimpaan maisemaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Muoniossahan on luomuyrittäjiä ja kurssi kasvattaa kymmeniä joka vuosi. Ei tuulivoimalaa Ylimuonion maailman hienoimpaan maisemaan.

    Ei tietenkään vaan sinne missä noitä nytkin on eli Oloksen päälle lisää. Nyt on köyhät pantu liskuun ja matkailu kärsii. Kenellä on varaa matkustaa ulkomaille?

    Äänestä

....ja nyt menossa koko maan kattavat turpasaunat. Uudet innovaatiot sähköntuotantoon kiinnostaa nyt Hangosta Nuorgamiin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jokhaan se ois aika lisätä tuulivoimaloita munioon? Sähkönhinta nousee kokoaika ja mitä luultavammin tulee vielä nousemaan lisää. Tässä olisi muoniolle hyvä hintojen tiputus ja kohti vihreämpää muoniota

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu