Paperityöläisiä

harhautetaan

(Tämä on nosto alempaa)
Lähtökohta kiistassa on se, että Suomen paperiteollisuuden työvoimakustannukset ovat EU-alueen korkeimmat.
Ruotsin paperiliitto on antamassa tukea suomalaiselle aateveljelleen. Jos kaikkien EU-maiden paperityöläiset tulisivat tukemaan lakkoilemalla keskimäärin 50000 euroa ansaitsevaa suomalaista parempituloista toveriaan tämän palkantulo vaatimuksessaan, Suomen paperiliitto saisi tahtonsa läpi.
Mutta pitemmällä aikavälillä tarkastellen se saattaisi "ulostaa" jäsentensä housuihin haisevan läjän, sillä USA talous keikkuu veitsen terällä ja voi romahtaa milloin tahansa. Se tietää maailman laajuista lamaa.
Tehtaita alettaisiin tällaisessa tilanteessa sulkea sieltä missä kustannukset ovat korkeimmat ja tuotanto vähiten kannattavaa, siis Suomesta.
Varmaan siinäkin tilanteessa Suomen paperiliitto anoisi tukea Ruotsin vastaavalta ammattijärjestöltä.
RUOTSALAISET TOVERIT NAURAISIVAT NURKANTAKANA PARTOIHINSA, SILLÄ SEHÄN OLISI HEIDÄN ETUJENSA VASTAISTA.
Heillä taitaa nykyisessäkin tukitoimessaan olla ketun häntä kainalossa. He haluavat vain varmistaa tehtaiden ja työpaikojen säilymisen Ruotsissa huonoinakin aikoina.
Milloin ahne suomalainen (paperityöläinen) on nähnyt sitä" punaistaköyttä" jonka jatkeena häntä talutetaan työttömyyskortistoon.
"Kaikkien maiden proletaarit yhtykää, sanoi "parta-kalle" aikanaan ja se uppoaa edelleenkin suomalaisiin paperityöläisiin, kuin häkä päähän.
Aika aikaa kutakin sanoi pässi kun päätä leikattiin. Taitaa punainen "partakallekin" naureskella pilvenreunalla näytelmää seuratessaan.

16

1394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo-o

      Että palkkavaatimuksissaan...
      Tutustu aiheeseen ennen tyhjänpäiväistä kirjoittelua...valopää.

    • sivusta

      no prkl. kannattiko tuollaista tekstiä nyt "nostaa tuolta alempaa" tänne ylös?
      siinä ei selvästikkään ole kirjoittaja perillä asioista, joten menehän matkoihisi siitä...

    • paperimies

      Höpön höpön ja huommenna lissää!

    • nähtävästi

      Esittämiisi faktoihin ei näköjään pystytä vastaamaan asiallisesti.

    • kanisteri

      Epic Ilmailu kin lankut kotona veres ja käytetty ilma-alus. Polveutua veres Cessna Asuntovaunu jotta käytetty Skyhawks, me kanisteri arvioida te kotona asettaa istumaan -lta plataani -lta sinun haaveilla. Epic Ilmailu ymmärtää aina- ailahteleminen maailma -lta ilmailu, ja me kanisteri auttaa te hankkia ilma-alus että parhaiten kattaa sinun välttämättä. Antaa meidän ylänkömaa opetettu esikunta aikaansaada avulla te jotta määritellä sinun välttämättä, ja we'll auttaa hankkia aivan lentokone ajaksi te. Asettua yhteyteen meidän kauppa-apulainen departementti avulla sinun erityinen välttämättä nykyisin.

    • paperityöläinen

      vittu että olet ääliö mistä oot keksiny ton palkka summan 50 000 kysynpä vaa

    • asioista selvää!!

      herranjumala..taas yksi pikkuporvari joka esittää täällä jotain palkkatietoa vasten parempaa tietoaan! Juuri näitä yllä olevia asiota kirjoittaa paperiteollisuuden edustajat,oletko heitä?? Taidat olla samanlaista paskahousuporukkaa joka aina säikähtää ja hyppää tasajalkaa kun työnantaja niin haluaa!
      Onnea uravalinnassasi!

      • Raaka1

        kamaa!Ahonen toimii sopimusneuvottelujen väliajalla vessanpyttynä!Tähtinen kusee sitä silmään!


    • ruumiillisen työn tekijä

      Tuutko paperityöläinen toimeen palkallasi joka on sanojesi mukaan 50000 euroa /v, vastaa rehellisesti. Minä tienaan 22000 euroa / v, tuun toimeen , en oo kuollut nälkään vaikka hikiselässä viisipäivää viikossa aherran yhteiskunnan ja itseni hyväksi.

      • pissaaja

        kuule 22000e tienaaja sua pissitään silmään
        suomessa ei voi perheellinen ihminen älää ilman yhteiskunnan tukea tolla palkalla ..vaadi luuseri enemmän ei tartte nöyristellä sossun luukulla


    • harhautetaan

      Yllättävän vähän olen saanut vastaväitteitä, jos nyt ei oteta lukuun asiatonta räkytystä.
      Sehän tapahtuu pikkuisen vähä-älyiseltä parhaiten, mutta heitäkin on ymmärrettävä.
      Olette sentään yhden kohdan aivan asiallisesti kyseenalaistaneet, nimittäin paperiteollisuuden keskimääräisen palkkatulon.
      "Jos kaikkien EU-maiden paperityöläiset tulisivat tukemaan lakkoilemalla keskimäärin 50000 euroa ansaitsevaa suomalaista parempituloista toveriaan tämän palkantulo vaatimuksessaan, Suomen paperiliitto saisi tahtonsa läpi."
      Oleellinen asia on niin kuin avauksessani totesin, "että Suomen paperiteollisuuden työvoimakustannukset ovat EU-alueen korkeimmat."
      Ja siinä on juuri se tekijä joka ratkaiseen suljetaanko tehtaita laman aikana.
      Ps. Luku 50000 perustuu tilastotietoon, mutta sitä en tiedä perustuuko se siihen, että puunjalostusteollisuuden kaikki palkkakulut on jaettu henkilömäärällä, johon on otettu mukaan
      kaikki aloittelijoista ja pääjohtajiin.

      • matias

        Oikea luku v.2002 alle 40000


      • kaavalla

        mikähän on esim.nokian keskiansio,jos otetaan huomioon ollilat ja kaikki muut johtajat ja heidän optionsa??


    • Anonyymi

      kuten huomaatte kuinka ylimielisiä paperitehtaan työntekijät ja vuoromestari paskat ovat muita kohtaan nämä tekstit ovat vuodelta 2005
      esim 2200 tienaavat perheelliset.ovat heidän hampaissaan
      2200 tienaava tulevat toimeen vaikka nykyinen hallitus jatkaa 2028
      mutta näillä tehtaan syöpäläisillä tulee vaikea sopeutuminen

      • Anonyymi

        En tiedä miksi joku on yksityisen sektorin palkoista täällä itkemässä kuin se olisi jotenkin yhtään pois kenenkään muun palkasta,
        ei vaan todella hyvä että paperiteollisuuden palkat ovat kohtuulliset ja kilpailukyvyltään täysin vertailukelpoaset!
        Ja joskin tuottavuuden määritelmänä tonni/ henk toimiin suomalaisen eduksi ruotsissa paperitehtaissa on huomattavasti enemmän väkeä,töissä en tiedä miksi...

        Veronmaksajaksi kelpaavat todella hyvin 2200 palkansaaja taitaa olla enemmän ottamassa kassasasta kuin tuomassa siihen...


    • Anonyymi

      Paperilitto on sulkenut Suomessa monta linjaa ja tehdasta. Yksi keissi hulluudesta ylittää monen muun: UPM:n lakko!

      Ukot meni lakkoon ja vastustivat, kertomansa mukaan sitä, että tehtaille ei haluta toimialakohtaisia sopimuksia.

      Aika kului, pilkillä käytiin, kevätesikotkin tulivat jo esiin ja rentukat. Jäät sulivat ja muuttolinnut palasivat etelästä.

      Ukot jatkoivat lakkoilua, Kun omat rahat loppuivat, niin Riku Aalto, lakkoilijoiden varsinainen älypää tuli apuun, ja Teollisuusliitto maksoi, että lakko jatkui.

      Jostain syystä kolmen kuukauden jälkeen, lakkoilu ei enää huvittanut. Oliko Vapun simat mielessä, vai mikä. Hyväksyttiin se, mitä oli tarjolla ennen Joulua, ennen lakkojen aloitusta.

      No. näytettiin ainakin Nallelle! Hah. Lakoilla ei saavutettu mitään. UPM teki kovimman tuloksen ikinä. Paperiliitto ja Teollisuusliitto kärsivät täystyrmäyksen.

      Toisin kuin 1990-luvun alussa, jossa silloisen Metallin pomo ja Paperiliiton pomo eivät halunneet Suomen tekevän sisäistä devalvaatiota. Asiasta oli jo sovittu SAK:n ja muidenkin asioita ymmärtävien kanssa, mutta nuo kaksi hullua, Metallin ja Paperiliiton pomot kiukuttelivat ja ajoivat Suomen ulkoiseen devalvaatioon. Silloin Suomen kansa kärsi täystyrmäyksen.

      Liitoissa kummallista porukkaa. Hulluja, joku voisi sanoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4199
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4114
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe