Näin monessa Suomen kaupungissa, vaikka meillä on vasenmistolainen hallitus?
Viikko syömättä, 3 päivää sähköttä?
125
1629
Vastaukset
- AnonyymiNe on putinisteja ja tykkää kun kansa kärsii. Tuo vähemmistöhallitus, joka ei ole demokraattisesti rakennettu, tekee tuhoaan maassamme. Ovatko he kohta metsästyslistalla? Inhokkeja joita kukaan ei halua. Inhokkeja joita vältellään. Viherpunikit ja sannan punaseurat. - AnonyymiOppitsiittion ja persujen vika. 
 Eivät ole eväät liikauttaneet...
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Oppitsiittion ja persujen vika. 
 Eivät ole eväät liikauttaneet...NATO on valmistelut maksaa. 
 Sotahajoitukser, asehankinnat, Turkin lunnaat ym
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Oppitsiittion ja persujen vika. 
 Eivät ole eväät liikauttaneet...Toki on vaikeaa elää kun persut ovat joka jutussa niitä jotka herättää tunteita. 
 Jos ollaan rehellisiä miksi oman maamme kansalaiset kerjää ruokaa tai heillä ei ole varaa maksaa tarvittavia laskuja ja siksi ovat sähköttä ja ruuatta.?!
 Me maksamme monia veroja että suomalaiset eivät joudu ahdinkoon ei minkään muun maan eduksi.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Toki on vaikeaa elää kun persut ovat joka jutussa niitä jotka herättää tunteita. 
 Jos ollaan rehellisiä miksi oman maamme kansalaiset kerjää ruokaa tai heillä ei ole varaa maksaa tarvittavia laskuja ja siksi ovat sähköttä ja ruuatta.?!
 Me maksamme monia veroja että suomalaiset eivät joudu ahdinkoon ei minkään muun maan eduksi.Persujen pitää voittaa vaalit muuten tämä maa ei tule entiselleen. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:NATO on valmistelut maksaa. 
 Sotahajoitukser, asehankinnat, Turkin lunnaat ymNato on turvamme. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Persujen pitää voittaa vaalit muuten tämä maa ei tule entiselleen. Nyt ollaan köyhässä hirressä. 
 Jos persut voittaa
 Ollaan umpihirressä.
 Ensimm tunti se on vaikeinta hirsipuussa.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nyt ollaan köyhässä hirressä. 
 Jos persut voittaa
 Ollaan umpihirressä.
 Ensimm tunti se on vaikeinta hirsipuussa.Persut on ainoa puolue joka puhuu jatkuvasti suomalaisten hyvinvoinnista eivät ymmärrä miljardien jakoa ympäri maailmaa. 
- AnonyymiHahahaaa. Suosio on kova. Vituttaako ,kuuntelen. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Persujen pitää voittaa vaalit muuten tämä maa ei tule entiselleen. Haahaa 1800 luvulleko ? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nyt ollaan köyhässä hirressä. 
 Jos persut voittaa
 Ollaan umpihirressä.
 Ensimm tunti se on vaikeinta hirsipuussa.Niimpä. Voi noita persuja. Hulluja joka iikka. 
 
- AnonyymiRautatie Kemijärveltä Alakurtille Väyrysen viitoittamana olisi nyt Koilliskairan pelastus. - AnonyymiRautatie Venäjälle ei tule ainakaan 100 vuoteen.R*ssä on r*ssä vaikka voissa paistais 
- AnonyymiNyt on suomessa työtä joka sitä haluaa tehdä. Nälkähän se on tullut ennenkin jos ei viihdy työssä eikä ole eläkettä tai muuten hoitanut asioitaan. 
 Suomessa ei kenenkään tarvitse olla syömättä. Kemijärvelläkin harvat ovat työssä mutta en ole kuullut että kukaan olisi nälkään kuollut. Valittaa kyllä on osattu, jos ei omassa olemisessa ole valittamista, aletaan valittamaan naapurin asioista.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nyt on suomessa työtä joka sitä haluaa tehdä. Nälkähän se on tullut ennenkin jos ei viihdy työssä eikä ole eläkettä tai muuten hoitanut asioitaan. 
 Suomessa ei kenenkään tarvitse olla syömättä. Kemijärvelläkin harvat ovat työssä mutta en ole kuullut että kukaan olisi nälkään kuollut. Valittaa kyllä on osattu, jos ei omassa olemisessa ole valittamista, aletaan valittamaan naapurin asioista.Työtä on mutta siitä ei makseta, paitsi testaajat tienaa tarpeeksi. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nyt on suomessa työtä joka sitä haluaa tehdä. Nälkähän se on tullut ennenkin jos ei viihdy työssä eikä ole eläkettä tai muuten hoitanut asioitaan. 
 Suomessa ei kenenkään tarvitse olla syömättä. Kemijärvelläkin harvat ovat työssä mutta en ole kuullut että kukaan olisi nälkään kuollut. Valittaa kyllä on osattu, jos ei omassa olemisessa ole valittamista, aletaan valittamaan naapurin asioista.Näin on. Eikä kuolla nytkään. 
 
- AnonyymiEisitä kirjoiteta vasenmistolainen 
- AnonyymiToiraalta toivoisin ensihallitukseen Perussuomalaisia siinä ne luulot ja pullistelut lähtis. 
 Soinin meuhkausta kuuntelin kymmenen vuotta miten niitä asioita pitäisi hoitaa, ja miten me ne hoidettaisiin.
 Tuli sitten se JYTKY ja meno hallitukseen. Sipilä saneli ehdot Soini nyökytteli, kaikki sopi. Siitä huolimatta kenttäväki piti Soinia petturina kun ei tehnytkään niin luin lupasi. Ensi töikseen nosti polttoaineiden verotusta.
 Tuli katkera ero ja puolueen hajoaminen, mikä on tuttua kyseiselle puolueelle onhan kyseinen polittinen suuntaus kokenut monet hajoamiset.
 Perussuomalaiset ministerit jatkoivat Sinisenä mikä ajautui äänikatoon.- AnonyymiSoini petti oman puolueensa hajoitti sen ja miten kävi...oikeat perussuomalaiset pysyivät perussuomaisina. Siniset joita ei kukaan ole äänestänyt häipy taivaan tuuleen mutta perussuomalaiset nostivat hajotetun puolueen uudelleen. Persuja yritetään potkia päähän joka suunnalta ja syykin on selvä...kateus. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Soini petti oman puolueensa hajoitti sen ja miten kävi...oikeat perussuomalaiset pysyivät perussuomaisina. Siniset joita ei kukaan ole äänestänyt häipy taivaan tuuleen mutta perussuomalaiset nostivat hajotetun puolueen uudelleen. Persuja yritetään potkia päähän joka suunnalta ja syykin on selvä...kateus. Mistä kukaan persuja kadehtii ? Siitä tolloudesta nyt ei kukaan heitä kadehdi, ja muuta heillä ei ole. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mistä kukaan persuja kadehtii ? Siitä tolloudesta nyt ei kukaan heitä kadehdi, ja muuta heillä ei ole. Juurikin noin. 
 
- AnonyymiDemarit nappasivat idean heti 
 Vantaan PS-valtuutetun ratkaisumalli sähkön hinnan alentamiseksi levisi valtakunnanpolitiikkaan ja osaksi demarien työkalupakkia, sillä pääministeri Sanna Marin otti Saimenin esityksestä kopin.
- AnonyymiSaarikko lupailee joulu_satasta, demarit vappu-satasta onko sitä tullut kenellekkään? Vähän epäilyttää nämä lupaukset. - AnonyymiOn tullut. 
 
- AnonyymiPaavo Lipposen konsulttifirma teki ennätyksellisen tuloksen – kerännyt isot summat konsultoimalla Venäjän valtion kaasuyhtiötä. 
 Suomen entinen pääministeri , Venäläisten leivissä.
 007-agentti, luulis hävettävän.- AnonyymiSamaa mieltä, Esko Ahoa ei näytä hävettävän kun jatkuvasti on televisiossa. vaikka pahempi agentti on kuin Lipponen. 
 
- AnonyymiOnko ajatusta olla siivoamassa jälkiä?” – Orpo epäilee, että velkahanan avannut SDP ei mielisi hallitukseen 
 Pelkästään korkomenot nousevat poliisin vuosibudjetin verran. ”Näyttää siltä, että SDP ei välitä pääministeripuolueena, millaiseen kuntoon maa jää”, kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo sanoo Iltalehden haastattelussa.- AnonyymiNyt kannattaisi olla isänmaallinen eikä ottaa vastaan tukijaisia mitä valtio tarjoaa. Perussuomalaiset ja Keskusta voisivat kieltäytyä Kemijärvelle tukirahojen otosta. Minulta ainakin meni yöunet niistä koronamiljoonista jotka aiheettomasti otettiin vastaan. 
 Nyt ensisijaisesti jokaisella pitäisi olla pokkaa ja isänmaallisuutta että sähkötukijaisista ja ylimääräisistä lapsilisistä kieltäydytään.
- AnonyymiJa Pete ja Purra ottaisi velkaa isotuloisten veroaleen. 
 
- AnonyymiMarinin hallituksen ministerien, valtiosihteerien ja avustajajoukon palkkamenot jatkoivat viime vuonna nopeaa kasvua 
 
 Marinin hallitus. Viime vuoden talousarvioon oli kirjattu ministereiden määräksi 19, poliittisten valtiosihteereiden määräksi enintään 15 ja erityisavustajien määräksi enintään 70.
 Ministereiden ja heidän valtiosihteereidensä ja erityisavustajiensa palkkausmenot olivat viime vuonna 11 miljoonaa euroa. Summa on kasvanut vuodesta 2018 viidellä miljoonalla eurolla eli yli 80 prosenttia.x 4 vuotta.- AnonyymiMarin huusi pää punaisena kun Orpo mainitsi ison avustaja joukon, 
 Mihin Sanna Marinin hallitus tarvitsee avustajien avustajia?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Marin huusi pää punaisena kun Orpo mainitsi ison avustaja joukon, 
 Mihin Sanna Marinin hallitus tarvitsee avustajien avustajia?Valtioneuvoston kanslian vuoden 2020 tilinpäätöksestä selviää, että valtioneuvoston johtamiseen liittyvät kustannukset kohosivat viime vuonna 23,9 miljoonaan euroon. 
 Vuonna 2019 kulut olivat 17,9 miljoonaa euroa. Kasvua on kertynyt kuusi miljoonaa euroa.
 Sanna Marinin (sd) hallituksen avustajajoukon eli ministereiden, valtiosihteerien ja erityisavustajien kulut ovat kasvaneet reilusti verrattuna parin vuoden takaiseen Juha Sipilän (kesk) hallituksen kuluihin vuonna 2018.
 Aiemmin aiheesta uutisoineen Talouselämän mukaan vuonna 2018 avustajajoukon palkat olivat kuusi miljoonaa euroa. Viime vuonna Marinin hallituksen palkkakulut olivat 11 miljoonaa euroa, joten palkkakulut ovat kasvaneet kahden vuoden aikana hieman yli 83 prosenttia.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Valtioneuvoston kanslian vuoden 2020 tilinpäätöksestä selviää, että valtioneuvoston johtamiseen liittyvät kustannukset kohosivat viime vuonna 23,9 miljoonaan euroon. 
 Vuonna 2019 kulut olivat 17,9 miljoonaa euroa. Kasvua on kertynyt kuusi miljoonaa euroa.
 Sanna Marinin (sd) hallituksen avustajajoukon eli ministereiden, valtiosihteerien ja erityisavustajien kulut ovat kasvaneet reilusti verrattuna parin vuoden takaiseen Juha Sipilän (kesk) hallituksen kuluihin vuonna 2018.
 Aiemmin aiheesta uutisoineen Talouselämän mukaan vuonna 2018 avustajajoukon palkat olivat kuusi miljoonaa euroa. Viime vuonna Marinin hallituksen palkkakulut olivat 11 miljoonaa euroa, joten palkkakulut ovat kasvaneet kahden vuoden aikana hieman yli 83 prosenttia.Pääministeri Marinilla itsellään on tukena jopa kuusi erityisavustajaa, joista jokaiselle on valtioneuvoston sivulla ilmoitettu oma erityinen tehtäväalueensa. 
 Poliittinen erityisavustaja Matti Niemi ansaitsee eniten, hänen palkkansa on huimat 7 987 euroa. Lähelle pääsee talouspoliittinen erityisavustaja Joonas Rahkola, jonka palkka on 7 187 euroa. EU-asioita hoitava erityisavustaja Tuulia Pitkänen ansaitsee 5 055 euroa ja eduskunta-asioista vastaava avustaja Pirita Ruokonen 5 560 euroa.
 Marinin avustajakunnan palkoissa erottuva poikkeus on kansainvälisistä asioista vastaava erityisavustaja Lauri Voionmaa, jonka palkaksi ilmoitetaan 1 559 euroa. Viimeisimpänä Marinin avustajakuntaan on liittynyt viestintä- ja mediasuhteista vastaava Elisa Gebhard, jonka palkkatietoja ei ehditty saada tähän artikkeliin.
 Oikeusministeri Henrikssonilla viisi avustajaa
 Tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikon (kesk) kallispalkkaisin tukihenkilö on erityisavustaja Jukka Ihanus, joka samalla toimii keskustan ministeriryhmän sihteerinä. Ihanuksen palkka on 7 785euroa. Erityisavustajat Eeva Kärkkäinen ja Markus Ylimaa ansaitsevat kumpikin 6 066 euroa. Erityisavustaja Silja Silvastin palkka on 4 549 euroa.
 Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppuraisen (sd) erityisavustajat Pilvi-Elina Kupias, Emilia Tervonen ja Tino Aalto ansaitsevat kaikki 6 066 euroa. Aallon palkka oli aiemmin 5 560 euroa, mutta hänen palkkaansa korotettiin syyskuussa.
 Oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin (r) kallispalkkaisin erityisavustaja on Otto Andersson, joka ansaitsee 7 785 euroa. Kolme muuta avustajaa Silja Borgarsdóttir Sandelin, Lisa Palm ja Niklas Mannfolk ansaitsevat kaikki 6 066 euroa. Henrikssonin viides erityisavustaja Jade Malmi ansaitsee 5 560 euroa kuussa. Jokaisella on puhelinetu.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Pääministeri Marinilla itsellään on tukena jopa kuusi erityisavustajaa, joista jokaiselle on valtioneuvoston sivulla ilmoitettu oma erityinen tehtäväalueensa. 
 Poliittinen erityisavustaja Matti Niemi ansaitsee eniten, hänen palkkansa on huimat 7 987 euroa. Lähelle pääsee talouspoliittinen erityisavustaja Joonas Rahkola, jonka palkka on 7 187 euroa. EU-asioita hoitava erityisavustaja Tuulia Pitkänen ansaitsee 5 055 euroa ja eduskunta-asioista vastaava avustaja Pirita Ruokonen 5 560 euroa.
 Marinin avustajakunnan palkoissa erottuva poikkeus on kansainvälisistä asioista vastaava erityisavustaja Lauri Voionmaa, jonka palkaksi ilmoitetaan 1 559 euroa. Viimeisimpänä Marinin avustajakuntaan on liittynyt viestintä- ja mediasuhteista vastaava Elisa Gebhard, jonka palkkatietoja ei ehditty saada tähän artikkeliin.
 Oikeusministeri Henrikssonilla viisi avustajaa
 Tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikon (kesk) kallispalkkaisin tukihenkilö on erityisavustaja Jukka Ihanus, joka samalla toimii keskustan ministeriryhmän sihteerinä. Ihanuksen palkka on 7 785euroa. Erityisavustajat Eeva Kärkkäinen ja Markus Ylimaa ansaitsevat kumpikin 6 066 euroa. Erityisavustaja Silja Silvastin palkka on 4 549 euroa.
 Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppuraisen (sd) erityisavustajat Pilvi-Elina Kupias, Emilia Tervonen ja Tino Aalto ansaitsevat kaikki 6 066 euroa. Aallon palkka oli aiemmin 5 560 euroa, mutta hänen palkkaansa korotettiin syyskuussa.
 Oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin (r) kallispalkkaisin erityisavustaja on Otto Andersson, joka ansaitsee 7 785 euroa. Kolme muuta avustajaa Silja Borgarsdóttir Sandelin, Lisa Palm ja Niklas Mannfolk ansaitsevat kaikki 6 066 euroa. Henrikssonin viides erityisavustaja Jade Malmi ansaitsee 5 560 euroa kuussa. Jokaisella on puhelinetu.Et vaivaisi päätäs lillukanvarsilla, toki summat näyttävät suurilta köyhiltä eläkeläisiltä jotka saavat alta tonnin kuussa. 
 Kansantaloudessa pyörii isot rahat Suomen budjetti on 65 miljardia.. Elikkä kuusikymmentäviisituhanna miljoonaa.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Marin huusi pää punaisena kun Orpo mainitsi ison avustaja joukon, 
 Mihin Sanna Marinin hallitus tarvitsee avustajien avustajia?SDP'n hyvä palkkaisia suojatyöpaikkoja tovereille, liity sinäkin tovereihin, niin hyvin vointisi, sosiaalituet ovat varmat ja muut bonukset turvattu ja eikä tarvi mitään duunia tehdä. Reikäleivästä saat värkätä uuden raamin WC pöntöllesi jonka läpi jätteesi jätät ja pullaa syöt niin paljon kuin sielu sietää. Kuntoutus lomat Ibizalle, Floridaan, Pattayalle etc. hyvien tovereittesi seurassa ja tielläsi punaruusutkin käy kukkimaan ja kaikki kansat ovat veljiä keskenään.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Marin huusi pää punaisena kun Orpo mainitsi ison avustaja joukon, 
 Mihin Sanna Marinin hallitus tarvitsee avustajien avustajia?kun avustajat kattoo somessa sannukan maineen perään näiden avustajat tuuraa heitä 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Valtioneuvoston kanslian vuoden 2020 tilinpäätöksestä selviää, että valtioneuvoston johtamiseen liittyvät kustannukset kohosivat viime vuonna 23,9 miljoonaan euroon. 
 Vuonna 2019 kulut olivat 17,9 miljoonaa euroa. Kasvua on kertynyt kuusi miljoonaa euroa.
 Sanna Marinin (sd) hallituksen avustajajoukon eli ministereiden, valtiosihteerien ja erityisavustajien kulut ovat kasvaneet reilusti verrattuna parin vuoden takaiseen Juha Sipilän (kesk) hallituksen kuluihin vuonna 2018.
 Aiemmin aiheesta uutisoineen Talouselämän mukaan vuonna 2018 avustajajoukon palkat olivat kuusi miljoonaa euroa. Viime vuonna Marinin hallituksen palkkakulut olivat 11 miljoonaa euroa, joten palkkakulut ovat kasvaneet kahden vuoden aikana hieman yli 83 prosenttia.Melko tyhmää porukkaa siitä kertoo avustajien määrä. 
 
- AnonyymiSä voit olla viikon syömättä, niin kivultasi on ihan s…nan sama onko sähköjä vai ei. 
- AnonyymiHyvä esimerkki Saksasta. 
 Ydinvoimalat suljettu ja tilalle tuulimyllyjä =tulokset on nähtävissä ja kuultavissa.
 Tukipaketti EU-lta ja suomalaisilta, muutama miljardi.- Anonyymiiik, tukea Suomi joutuu taas antamaan se on varma, Italia! Oevoi Orpo. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:iik, tukea Suomi joutuu taas antamaan se on varma, Italia! Oevoi Orpo. Suomi on pohjoisista maista velkaisin maa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomi on pohjoisista maista velkaisin maa. Jokainen suomalainen on velkaa 26 000e ...en maksa mutta pakko. 
 
- AnonyymiPolitiikka on meilläkin mennyt likaiseksi kuten nyt tehty vaalibudjetti osoittaa , olisi syytä antaa lopputili moisille seuraavissa vaaleissa ! - AnonyymiEi ne halua seuraavaan hallitukseen yksikään ehkä ja varmasti rkp. 
 
- Anonyymi40 miljoonaa sukupuolineutraalin liikennemerkkeihin! 
 18 000e sotejohtajille!
 Pakkoruotsi?
 250miljoonaa ilmastoapua!
 Yli 3miljardia lahjaksi ,ei suomalaisille.
 Kehitysapuun ???
 Koulu_uudistus?
 Jne jne.- AnonyymiOtettiin velkaa jo ennen koronaa.! 
- AnonyymiMitä vit4ua tarvi liikennemerkit vaihtaa? Särkikankaalla on kevytliikennemerkki merkattu kahdella miesten pyörällä? Sairasta ja kallista. 
 Ketkä näitä ääliöitä äänestää?
- AnonyymiSuomessa on nykyisin vähemmistö enemistönä ,sen mukaan mennään. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomessa on nykyisin vähemmistö enemistönä ,sen mukaan mennään. Vuonna 2020 Suomessa asui noin 288 000 äidinkieleltään ruotsinkielistä, mikä on runsaat viisi prosenttia väestöstä. Kaikki suomalaiset pakotetaan opiskelemaan ruotsia? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomessa on nykyisin vähemmistö enemistönä ,sen mukaan mennään. Suomessa ei koskaan ole ollut asiat näin hyvin. Itse voin verrata elintasoa 60 luvulta lähtien. 
 Suuri ero on siinä että silloin ei valitettu vaikka valtio ei elättänt ihmisiä kotiin. Silloin nälkä pisti ihmiset hakeutumaan työhön. Eteläsuomessa oli isoja hätäaputyömaita joissa oli yhteis parakkimajoitus. Paljon hakeutui Ruotsiin työhön. Silloin ei ollut nettiä johon olisi saanut valittaa, ja ruikuttaa jonninjoutavista pienistä asioista. Joutilaisuus tekee ihmisestä valittajan joka näkyy näissä kirjoituksissa täällä.
 Nythän on ikäihmisillä eläkkeet ei pitäisi olla hätää, ja työttömät saavat korvauksen, on ilmainen koulutus terveydenhoito. Jos lapsi sairastuu työssäolijat voivat jäädä hoitamaan sairasta lasta. Näitä etuja ei ennen ollut.
 Kannattais miettiä jos nyt valitetaan kaikesta, miten sitten jos tulee oikeasti se huono aika?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomessa ei koskaan ole ollut asiat näin hyvin. Itse voin verrata elintasoa 60 luvulta lähtien. 
 Suuri ero on siinä että silloin ei valitettu vaikka valtio ei elättänt ihmisiä kotiin. Silloin nälkä pisti ihmiset hakeutumaan työhön. Eteläsuomessa oli isoja hätäaputyömaita joissa oli yhteis parakkimajoitus. Paljon hakeutui Ruotsiin työhön. Silloin ei ollut nettiä johon olisi saanut valittaa, ja ruikuttaa jonninjoutavista pienistä asioista. Joutilaisuus tekee ihmisestä valittajan joka näkyy näissä kirjoituksissa täällä.
 Nythän on ikäihmisillä eläkkeet ei pitäisi olla hätää, ja työttömät saavat korvauksen, on ilmainen koulutus terveydenhoito. Jos lapsi sairastuu työssäolijat voivat jäädä hoitamaan sairasta lasta. Näitä etuja ei ennen ollut.
 Kannattais miettiä jos nyt valitetaan kaikesta, miten sitten jos tulee oikeasti se huono aika?Viisikymmentä luvulla syntyneet tietävät miten paljon ajat ovat muuttuneet viidessäkymmenessä vuodessa. Elintaso on muuttunut hurjasti ylöspäin. Mitä on ollut tämä digitaalinen kehitys. Ihmiset pääsevät kaikessa helpommalla, ja tulevat vaativammiksi. 
 Jos sodat ja ilmastonmuutokset etenee edessä voi olla hurjat ajat. Sääilmiöt ja nälkä ajaa kansakunnat liikkeelle, kohta voi oikeasti edessä olla huonot ajat.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Viisikymmentä luvulla syntyneet tietävät miten paljon ajat ovat muuttuneet viidessäkymmenessä vuodessa. Elintaso on muuttunut hurjasti ylöspäin. Mitä on ollut tämä digitaalinen kehitys. Ihmiset pääsevät kaikessa helpommalla, ja tulevat vaativammiksi. 
 Jos sodat ja ilmastonmuutokset etenee edessä voi olla hurjat ajat. Sääilmiöt ja nälkä ajaa kansakunnat liikkeelle, kohta voi oikeasti edessä olla huonot ajat.Elintaso ei kaikilla ole hyvä varsinkaan kantasuomalaisilla jotka joutuvat ruokaa kerjäämään. Leipäjonot isonee joka kaupungissa eikä sielä ole maahantunkeutuneita. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Elintaso ei kaikilla ole hyvä varsinkaan kantasuomalaisilla jotka joutuvat ruokaa kerjäämään. Leipäjonot isonee joka kaupungissa eikä sielä ole maahantunkeutuneita. Kerroppa milloin olet ollut kerjuulla? Kemijärvelläkin elintaso on parantunut joka vuosi. 
 Ota huomioon seikka kuinka pieni osa täällä on työssä. Yhtä työssäkäyvää kohti on monta elätettävää.
 Maahanmuuttajat eivät ole olleet ongelmana Kemijärvellä ovat paljon paremmin työllistyneet kuin paikalliset. Perussuomalaisten ropakantaa maahanmuuttajista jos niille työtä tarjotaan ovat paljon ahkerampia kuin suomalaiset.
 Nyt jo rakennuksilla pääasiassa ovat virolaiset ,telakoilla on ulkomaalaiset siivoustyössä thaikut. Maanviljelys, marjatiloilla 15000 henkilöä. Persut kyllä osaa valittaa mutta ei kovin hanakoita ole tarttumaan työnsyrjään kiinni.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kerroppa milloin olet ollut kerjuulla? Kemijärvelläkin elintaso on parantunut joka vuosi. 
 Ota huomioon seikka kuinka pieni osa täällä on työssä. Yhtä työssäkäyvää kohti on monta elätettävää.
 Maahanmuuttajat eivät ole olleet ongelmana Kemijärvellä ovat paljon paremmin työllistyneet kuin paikalliset. Perussuomalaisten ropakantaa maahanmuuttajista jos niille työtä tarjotaan ovat paljon ahkerampia kuin suomalaiset.
 Nyt jo rakennuksilla pääasiassa ovat virolaiset ,telakoilla on ulkomaalaiset siivoustyössä thaikut. Maanviljelys, marjatiloilla 15000 henkilöä. Persut kyllä osaa valittaa mutta ei kovin hanakoita ole tarttumaan työnsyrjään kiinni.Sinä kirjoitit suomalaisten elintasosta! Et kemijärviläisten. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kerroppa milloin olet ollut kerjuulla? Kemijärvelläkin elintaso on parantunut joka vuosi. 
 Ota huomioon seikka kuinka pieni osa täällä on työssä. Yhtä työssäkäyvää kohti on monta elätettävää.
 Maahanmuuttajat eivät ole olleet ongelmana Kemijärvellä ovat paljon paremmin työllistyneet kuin paikalliset. Perussuomalaisten ropakantaa maahanmuuttajista jos niille työtä tarjotaan ovat paljon ahkerampia kuin suomalaiset.
 Nyt jo rakennuksilla pääasiassa ovat virolaiset ,telakoilla on ulkomaalaiset siivoustyössä thaikut. Maanviljelys, marjatiloilla 15000 henkilöä. Persut kyllä osaa valittaa mutta ei kovin hanakoita ole tarttumaan työnsyrjään kiinni.Se pitää äänestää perussuomalaisia valtaan ja sitten puhua. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kerroppa milloin olet ollut kerjuulla? Kemijärvelläkin elintaso on parantunut joka vuosi. 
 Ota huomioon seikka kuinka pieni osa täällä on työssä. Yhtä työssäkäyvää kohti on monta elätettävää.
 Maahanmuuttajat eivät ole olleet ongelmana Kemijärvellä ovat paljon paremmin työllistyneet kuin paikalliset. Perussuomalaisten ropakantaa maahanmuuttajista jos niille työtä tarjotaan ovat paljon ahkerampia kuin suomalaiset.
 Nyt jo rakennuksilla pääasiassa ovat virolaiset ,telakoilla on ulkomaalaiset siivoustyössä thaikut. Maanviljelys, marjatiloilla 15000 henkilöä. Persut kyllä osaa valittaa mutta ei kovin hanakoita ole tarttumaan työnsyrjään kiinni.Leipäjonoissa EI OLE Maahantunkeutuneita! Se on tosiasia... 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sinä kirjoitit suomalaisten elintasosta! Et kemijärviläisten. Elintason myötä on myös vaatimukset kasvaneet. Pääkaupunkiseudulla jossa asunnot ja vuokrat ovat kalliita etenkin joillakin eläkeläisillä tekee tiukkaa. Jos on peruseläkkeellä sehän on kaikkialla Suomessa sama tulee toimeen eteläsuomessa, muta etelässä tekee tiukkaa. 
 Lapsiperheitäkin sosiaalihuolto auttaa ei normaalioloissa ruokapulaa ole, vaikkakin lapsiperheilläkin on tiukkaa koska vaatetus ja harrastukset vievät nykyvaatimusten mukaan varoja paljon.
 Aina on niitä ja tulee olemaan joilla ei rahat ruokaan riitä juomat ovat etusijoilla.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Vuonna 2020 Suomessa asui noin 288 000 äidinkieleltään ruotsinkielistä, mikä on runsaat viisi prosenttia väestöstä. Kaikki suomalaiset pakotetaan opiskelemaan ruotsia? Ja pakotetaan opiskeleen "äidinkieltä", ei mun äiti koskaan kirjakieltä osannu, niin että kotona sanottiin asiat äidinkielellä, eikä sitä koulusa opetettua "äidinkieltä" oo ikänä tarvinnu osata. Ruottinkieliki on tähellisempi osata, mikä siinä joillakin aivohalvauksen saaneilla fennomaaneilla oikein rasittaa? 1800 luku oli ja meni ja vieläki ruottin vastanen ropakanta jatkuu. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Viisikymmentä luvulla syntyneet tietävät miten paljon ajat ovat muuttuneet viidessäkymmenessä vuodessa. Elintaso on muuttunut hurjasti ylöspäin. Mitä on ollut tämä digitaalinen kehitys. Ihmiset pääsevät kaikessa helpommalla, ja tulevat vaativammiksi. 
 Jos sodat ja ilmastonmuutokset etenee edessä voi olla hurjat ajat. Sääilmiöt ja nälkä ajaa kansakunnat liikkeelle, kohta voi oikeasti edessä olla huonot ajat.Niinno sääilimiöt ja ilimastonmuutokset on yhtä vanahoja kuin taivas, viherkommarit keksi että hei, pannaampa hiilidioksidi maksulliseksi ja sanotaan että se on päästö ja saaste ja ilimasto lämpijää jos sitä ilimaan päästetään niin saa logistiikan vähitellen hyytyyn kun nostetaan energian hintaa maalla, merelä ja ilimasa ja tästä seuraa inflaation nousu, leivän hinnan nousu ja ihimisillä tullee pian hätä ja sitte sanotaan kapitalistien ja kulakkien olevan niin ahaneita ja keinottelevat vaan ihimisten häjällä ja ku ootellaa, niin kansa on kypsä vallankummoukseen eikä yksistään Suomesa vaan joka puolella maalimaa ja koko maalima on pelastettu, kapitalistit, kansan viholliset, keinottelijat, opportunistit, työkansan riistäjät ja verenimijät ja kulakit etc. likvidoitu. 
- AnonyymiLiikennemerkit allekirjoitti sipi hallitus. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mitä vit4ua tarvi liikennemerkit vaihtaa? Särkikankaalla on kevytliikennemerkki merkattu kahdella miesten pyörällä? Sairasta ja kallista. 
 Ketkä näitä ääliöitä äänestää?Persut ,kepu ,ja kok. Siellä allekirjoitettiin. Etkö tiedä että edellisen hallituksen budjetilla mennään seuraavassa hallituksessa. Vaihtui hallitus tai ei. Eli tämän hallituksen kuvioilla mennään seuraavan hallituksen ensimmäinen vuosi. Olkoon hallitus mik ä vaan. Miten se on niin vaikea ymmärtää. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomessa ei koskaan ole ollut asiat näin hyvin. Itse voin verrata elintasoa 60 luvulta lähtien. 
 Suuri ero on siinä että silloin ei valitettu vaikka valtio ei elättänt ihmisiä kotiin. Silloin nälkä pisti ihmiset hakeutumaan työhön. Eteläsuomessa oli isoja hätäaputyömaita joissa oli yhteis parakkimajoitus. Paljon hakeutui Ruotsiin työhön. Silloin ei ollut nettiä johon olisi saanut valittaa, ja ruikuttaa jonninjoutavista pienistä asioista. Joutilaisuus tekee ihmisestä valittajan joka näkyy näissä kirjoituksissa täällä.
 Nythän on ikäihmisillä eläkkeet ei pitäisi olla hätää, ja työttömät saavat korvauksen, on ilmainen koulutus terveydenhoito. Jos lapsi sairastuu työssäolijat voivat jäädä hoitamaan sairasta lasta. Näitä etuja ei ennen ollut.
 Kannattais miettiä jos nyt valitetaan kaikesta, miten sitten jos tulee oikeasti se huono aika?Olet niin oikeassa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Viisikymmentä luvulla syntyneet tietävät miten paljon ajat ovat muuttuneet viidessäkymmenessä vuodessa. Elintaso on muuttunut hurjasti ylöspäin. Mitä on ollut tämä digitaalinen kehitys. Ihmiset pääsevät kaikessa helpommalla, ja tulevat vaativammiksi. 
 Jos sodat ja ilmastonmuutokset etenee edessä voi olla hurjat ajat. Sääilmiöt ja nälkä ajaa kansakunnat liikkeelle, kohta voi oikeasti edessä olla huonot ajat.Näin on. Olet oikeassa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kerroppa milloin olet ollut kerjuulla? Kemijärvelläkin elintaso on parantunut joka vuosi. 
 Ota huomioon seikka kuinka pieni osa täällä on työssä. Yhtä työssäkäyvää kohti on monta elätettävää.
 Maahanmuuttajat eivät ole olleet ongelmana Kemijärvellä ovat paljon paremmin työllistyneet kuin paikalliset. Perussuomalaisten ropakantaa maahanmuuttajista jos niille työtä tarjotaan ovat paljon ahkerampia kuin suomalaiset.
 Nyt jo rakennuksilla pääasiassa ovat virolaiset ,telakoilla on ulkomaalaiset siivoustyössä thaikut. Maanviljelys, marjatiloilla 15000 henkilöä. Persut kyllä osaa valittaa mutta ei kovin hanakoita ole tarttumaan työnsyrjään kiinni.Ei ole. On kiva kaljoitella kun ei ole työhön lähtöä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Elintason myötä on myös vaatimukset kasvaneet. Pääkaupunkiseudulla jossa asunnot ja vuokrat ovat kalliita etenkin joillakin eläkeläisillä tekee tiukkaa. Jos on peruseläkkeellä sehän on kaikkialla Suomessa sama tulee toimeen eteläsuomessa, muta etelässä tekee tiukkaa. 
 Lapsiperheitäkin sosiaalihuolto auttaa ei normaalioloissa ruokapulaa ole, vaikkakin lapsiperheilläkin on tiukkaa koska vaatetus ja harrastukset vievät nykyvaatimusten mukaan varoja paljon.
 Aina on niitä ja tulee olemaan joilla ei rahat ruokaan riitä juomat ovat etusijoilla.Näin on. Ja ainakin suomalaisille on se juoma tärkeää. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Viisikymmentä luvulla syntyneet tietävät miten paljon ajat ovat muuttuneet viidessäkymmenessä vuodessa. Elintaso on muuttunut hurjasti ylöspäin. Mitä on ollut tämä digitaalinen kehitys. Ihmiset pääsevät kaikessa helpommalla, ja tulevat vaativammiksi. 
 Jos sodat ja ilmastonmuutokset etenee edessä voi olla hurjat ajat. Sääilmiöt ja nälkä ajaa kansakunnat liikkeelle, kohta voi oikeasti edessä olla huonot ajat.80-lukua pidetty parhaana aikana, 90-luku menetetty vuosikymmen, ja senkin jälkeen taantumasta toiseen on ollut tie, 2007 finanssikriisi jne 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Viisikymmentä luvulla syntyneet tietävät miten paljon ajat ovat muuttuneet viidessäkymmenessä vuodessa. Elintaso on muuttunut hurjasti ylöspäin. Mitä on ollut tämä digitaalinen kehitys. Ihmiset pääsevät kaikessa helpommalla, ja tulevat vaativammiksi. 
 Jos sodat ja ilmastonmuutokset etenee edessä voi olla hurjat ajat. Sääilmiöt ja nälkä ajaa kansakunnat liikkeelle, kohta voi oikeasti edessä olla huonot ajat.Ei elämä ole stabiili, vaan kuolema on 
 Se on vitun varma että noutaa 1000 vuoden tai miljardin vuoden päästä viimeistään jokaisen elävän olennon.
 Ilmastovouhotus, EUn 10% toimilla maailmassa, ei ole muuta merkitystä, kun oman talouden ja elämän tahallinen alasajaminen.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Olet niin oikeassa. Hallitus päättää maan asioista aina, poikkeuksena on EUn jäsenmaa, joka vain leimaa eupäätökset, etenkin nyt, kun vihersossut toimii leimasimena. 
 
- AnonyymiKoskakohan ne jakaisi köyhille rahaa samoin kuin rikkaille ns. varmanpäälle ja nopeasti ettei vaan liian vähää annettaisi...... 
- AnonyymiMITES TUO VIINA, NOUSEEKO SEN HINTA. MINUSTA SEN SAISI ANTAA NOUSTA 30€ desi, 300€ litra ja pullon hinta päälle joku vitonen. - AnonyymiArlan juuston hinta noussu tuplaten? 
- AnonyymiEntä sokerin hinta? 
 
- AnonyymiMarin on luvannut kompensoida hinnan nousun köyhille puleille. 
- AnonyymiMontako päivää naimatta? - AnonyymiVarmaan kuuluu sulle! 
 
- AnonyymiEi päivääkään naimatta 
- AnonyymiValtio on saanut kansan ahdinkoon ja tussu vain haisee informaatioissa!!😭😂😅 - AnonyymiAika paljon kertoo ihmisestä jolla on persufobia ,nämä jatkuvat haistattelut ja rivoukset tulee demukalta joka jutuistaan syyttelee persuja ,ei se mitään kukaan ei usko hänen patoloogista valehtelua. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Aika paljon kertoo ihmisestä jolla on persufobia ,nämä jatkuvat haistattelut ja rivoukset tulee demukalta joka jutuistaan syyttelee persuja ,ei se mitään kukaan ei usko hänen patoloogista valehtelua. Kerroin jo mistä ne törkyviestit tulevat, järkytys oli palstantarkistajalle kun poisti kertomukseni. Kemijärven Persuja en moittinut koska he eivät ole niitä törkyturpaisempia. 
 Mutta jos näitä palstoja selvittelee useimmista kaupungeista kyllä sieltä selviää kuka haukkuu ja ketä. Kyllä siellä Perussuomalaiset ovat kimpussa jos ei ole heidän kannattajansa. Joka ei usko tätä voi käydä selailemassa näitä palstoja. Tietenkin jos joku haluaa voin niitä linkittää tänne luettavaksi. Ettehän te muuten usko.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kerroin jo mistä ne törkyviestit tulevat, järkytys oli palstantarkistajalle kun poisti kertomukseni. Kemijärven Persuja en moittinut koska he eivät ole niitä törkyturpaisempia. 
 Mutta jos näitä palstoja selvittelee useimmista kaupungeista kyllä sieltä selviää kuka haukkuu ja ketä. Kyllä siellä Perussuomalaiset ovat kimpussa jos ei ole heidän kannattajansa. Joka ei usko tätä voi käydä selailemassa näitä palstoja. Tietenkin jos joku haluaa voin niitä linkittää tänne luettavaksi. Ettehän te muuten usko."Puhuu" ihminen joka kirjoittelee yötät ja päivät joka kaupungin-kylän sivuilla. 
 Älä pidä kemijärviläisiä lukijoita tyhminä.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Puhuu" ihminen joka kirjoittelee yötät ja päivät joka kaupungin-kylän sivuilla. 
 Älä pidä kemijärviläisiä lukijoita tyhminä.Kertokaa jos haluatte keräiken vaikka kaksikymmentä linkkiä luettavaksi, senkin teen jos luulette että puhun mielikuvitusjuttuja kuin Perussuomalaisilla on tapana. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kertokaa jos haluatte keräiken vaikka kaksikymmentä linkkiä luettavaksi, senkin teen jos luulette että puhun mielikuvitusjuttuja kuin Perussuomalaisilla on tapana. Stefu joutui sairaalaan - tämä on ilon päivä 
 Therman saa sitä mitä tilaa. Tämä on ilon päivä 😁
 03.09.2022 10:47
 Kotimaiset julkkisjuorut
 70
 2118
 Senkin yli-ihanuus
 Oot herkullinen niinkuin toffeemakeinen :) Hyvää yötä taas kun mennään https://youtu.be/GSrLbyW_X_g
 03.09.2022 23:36
 Ikävä
 250
 1540
 Anteeksi, mä tiedän
 Että ottaa lujille😰 elämä jatkuu sullakin.
 04.09.2022 15:03
 Ikävä
 52
 1520
 Kulta, olen välillä toiveikas
 ja uskon, että jotakin sittenkin on meidän välillämme. Jokin näkymätön side tai kohtalon yhteys, silloin tällöin se tunne on hyvin vahva. Tunnen läsnä
 03.09.2022 22:26
 Ikävä
 33
 1510
 Mites Martinan opiskelut mahtaa sujua
 "Olen eilen ilmoittanut itseni kolmen vuoden kansaiväliseen kouluun, ja lähden tammikuussa opiskelemaan BACHELOR IN SPORT PROGRAM-tutkintoa. (In engli
 03.09.2022 02:36
 Kotimaiset julkkisjuorut
 272
 1239
 Miten tällä perustoimeentulotuella on enää tarkoitus pärjätä?
 Ruokakorini noussut 50%, ja tuki muutaman prosentin Ennenkin oli jo tiukkaa, mutta nyt en enää pärjää...tuntuu että selvitäkseni pitää alkaa varastaa
 04.09.2022 19:45
 Maailman menoa
 305
 1189
 Mikä on kauneinta, mitä sinulle on koskaan sanottu?
 Mitkä sanat ovat erityisesti jääneet mieleesi positiivisessa mielessä?
 03.09.2022 19:13
 Sinkut
 141
 1173
 Miettikää vähän minkä takia maksetaan kohta maltaita sähköstä
 On se vaikea ihmisillä tajuta että venäläiset on korruptoituneita ryssiä ja ukrainalaiset on korruptoituneita ryssiä ja jonkin verran azov-natseja myö
 03.09.2022 12:18
 Sinkut
 229
 1093
 Rakaaaas...
 Mistä sä tykkäät minussa?? Mä niin ikävöin sua!!
 04.09.2022 20:27
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Stefu joutui sairaalaan - tämä on ilon päivä 
 Therman saa sitä mitä tilaa. Tämä on ilon päivä 😁
 03.09.2022 10:47
 Kotimaiset julkkisjuorut
 70
 2118
 Senkin yli-ihanuus
 Oot herkullinen niinkuin toffeemakeinen :) Hyvää yötä taas kun mennään https://youtu.be/GSrLbyW_X_g
 03.09.2022 23:36
 Ikävä
 250
 1540
 Anteeksi, mä tiedän
 Että ottaa lujille😰 elämä jatkuu sullakin.
 04.09.2022 15:03
 Ikävä
 52
 1520
 Kulta, olen välillä toiveikas
 ja uskon, että jotakin sittenkin on meidän välillämme. Jokin näkymätön side tai kohtalon yhteys, silloin tällöin se tunne on hyvin vahva. Tunnen läsnä
 03.09.2022 22:26
 Ikävä
 33
 1510
 Mites Martinan opiskelut mahtaa sujua
 "Olen eilen ilmoittanut itseni kolmen vuoden kansaiväliseen kouluun, ja lähden tammikuussa opiskelemaan BACHELOR IN SPORT PROGRAM-tutkintoa. (In engli
 03.09.2022 02:36
 Kotimaiset julkkisjuorut
 272
 1239
 Miten tällä perustoimeentulotuella on enää tarkoitus pärjätä?
 Ruokakorini noussut 50%, ja tuki muutaman prosentin Ennenkin oli jo tiukkaa, mutta nyt en enää pärjää...tuntuu että selvitäkseni pitää alkaa varastaa
 04.09.2022 19:45
 Maailman menoa
 305
 1189
 Mikä on kauneinta, mitä sinulle on koskaan sanottu?
 Mitkä sanat ovat erityisesti jääneet mieleesi positiivisessa mielessä?
 03.09.2022 19:13
 Sinkut
 141
 1173
 Miettikää vähän minkä takia maksetaan kohta maltaita sähköstä
 On se vaikea ihmisillä tajuta että venäläiset on korruptoituneita ryssiä ja ukrainalaiset on korruptoituneita ryssiä ja jonkin verran azov-natseja myö
 03.09.2022 12:18
 Sinkut
 229
 1093
 Rakaaaas...
 Mistä sä tykkäät minussa?? Mä niin ikävöin sua!!
 04.09.2022 20:27Nämä ei tosiaankaan ole minun kirjoittamia, lupasin oikeita linkkeä laittaa. Olen kierrellyt näitä palstoja jos en ehdi linkittää, voitte tehdä opintomatkan vaikka Kajaanin sivuille ja viivähtää siellä muutaman tunnin. Huomaatte puhunko palturia. 
 Palstan tarkistajalle. Älä piusta näitä viestejä nämä ei ole sääntöjen vastaisia, ei sekään jonka poistit.
- AnonyymiVoi sua raukkaa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Aika paljon kertoo ihmisestä jolla on persufobia ,nämä jatkuvat haistattelut ja rivoukset tulee demukalta joka jutuistaan syyttelee persuja ,ei se mitään kukaan ei usko hänen patoloogista valehtelua. Haukut tulee persuilta. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kerroin jo mistä ne törkyviestit tulevat, järkytys oli palstantarkistajalle kun poisti kertomukseni. Kemijärven Persuja en moittinut koska he eivät ole niitä törkyturpaisempia. 
 Mutta jos näitä palstoja selvittelee useimmista kaupungeista kyllä sieltä selviää kuka haukkuu ja ketä. Kyllä siellä Perussuomalaiset ovat kimpussa jos ei ole heidän kannattajansa. Joka ei usko tätä voi käydä selailemassa näitä palstoja. Tietenkin jos joku haluaa voin niitä linkittää tänne luettavaksi. Ettehän te muuten usko.Olet oikeassa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Haukut tulee persuilta. Hallitusta on kehuttava hyvästä asioinnista , etenkin sähkön ja polttoaineiden verotus on ollut ensiluokkaista! 
 
- AnonyymiOnneksi se Orpo keksi säästökohteita "lehtokurpan suojelualueita on vähennettävä" 
- AnonyymiVoiko joku olla päivän naimatta? - AnonyymiVoiko edes puoltapäivää? EI VOI!! 
 
- AnonyymiTuntikin tuntuu liian pitkältä ajalta - AnonyymiVoi suakin nakkimunaa. Isot on puheet. 
 
- Anonyymijohtuu markkinavoimista http://veu.fi/tag/lissabonin-sopimus/ 
- Anonyymi8 kommentia poistettu? kummallista demokratiaa. Ei demokratiaa ole maailmassa siksipä en äänestä demokratiaa. 
- AnonyymiViikko syömättä, 3 päivää sähköttä, mutta ei päivääkään naimatta. - AnonyymiOn se kummallista ettei hallitus saa mitään parannuksia hoitajien palkkoihin. Sairaita ihmisiä hörhöilee jo kaduilla ja somessa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:On se kummallista ettei hallitus saa mitään parannuksia hoitajien palkkoihin. Sairaita ihmisiä hörhöilee jo kaduilla ja somessa. Älä sitten Itke kun verosi nousee ja etusi pienenee. 
 
- AnonyymiNainti lieventää ressiä eli naikaa päivittäin - AnonyymiSuomessa päänkatkaisijat saavat 500 000 euroa siitä että niitä on kehdattu syyttää tällaisesta kulttuuriterosta, joten on vaikea ilmineerata itseään tässä sitten silminnäkijäksi koska voi tulla maksajan virka siitäkin. Pekka Haavisto, Ohisalo ja sisäkalu Mikkonen onnittelevat toisiaan ja juovat shampanjaa. 
 https://im.mtv.fi/image/8503200/landscape16_9/1600/900/7f3ae179aa2324f945064dd7b67e36b3/Kj/iraki.jpg
 Näin laki toimii Suomessa.
- AnonyymiEt ole saanut hoitoa vieläkään 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomessa päänkatkaisijat saavat 500 000 euroa siitä että niitä on kehdattu syyttää tällaisesta kulttuuriterosta, joten on vaikea ilmineerata itseään tässä sitten silminnäkijäksi koska voi tulla maksajan virka siitäkin. Pekka Haavisto, Ohisalo ja sisäkalu Mikkonen onnittelevat toisiaan ja juovat shampanjaa. 
 https://im.mtv.fi/image/8503200/landscape16_9/1600/900/7f3ae179aa2324f945064dd7b67e36b3/Kj/iraki.jpg
 Näin laki toimii Suomessa.Olen kanssasi samaa mieltä vaikka en olekkaan Persu. Suomi on oikeusvaltio ja murhan toteaminen pitää olla aukoton. 
 Tämä ei ole politiikkojen vika vaan meidän lainsäätäjien. Vaikka videolta nähdään miehet kantavan uhrin päätä, todistettavasti sitä ei voi osoittaa lakiasiantuntioiden mielestä.
 Näinhän tapauksissa joissa ruumista ei löydetä ja vaikka syyllinen olisi tiedossa vaikeuksia on tuomioissa, joissa voi tulla jopa vapauttava tuomio.
 Nämä tuntuu maalaisjärjellä ajateltuina jopa lain halventamisena, vaativathan nämä irakilais veljekset korvauksia 800€/päivä henkilöä kohti.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomessa päänkatkaisijat saavat 500 000 euroa siitä että niitä on kehdattu syyttää tällaisesta kulttuuriterosta, joten on vaikea ilmineerata itseään tässä sitten silminnäkijäksi koska voi tulla maksajan virka siitäkin. Pekka Haavisto, Ohisalo ja sisäkalu Mikkonen onnittelevat toisiaan ja juovat shampanjaa. 
 https://im.mtv.fi/image/8503200/landscape16_9/1600/900/7f3ae179aa2324f945064dd7b67e36b3/Kj/iraki.jpg
 Näin laki toimii Suomessa.Ollaan 2000_luvulla eikä osata hoitaa työtä? Ei voi olla totta että kuvia on jätkistä mutta ollaan täysin ööööö 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ollaan 2000_luvulla eikä osata hoitaa työtä? Ei voi olla totta että kuvia on jätkistä mutta ollaan täysin ööööö Räsästä on helppo asettaa syylliseksi. 
 
- AnonyymiRuokaa saat kun lakkaat juomasta. 
- AnonyymiSuomessa valitetaan turhasta täällä on työtä jos vain on halua tehdä. Sitten vasta kun tilanne on niin vakava kuin thaikuilla. Thaikut tulevat tänne marjanpoimintaan maapallon toiselta puolelta, koska suomalaiset eivät viitsi sängystä nousta sateeseen. 
 Varmasti heillä on tosissaan nälkä kun tiepuolesta löytävät koiran ja pistävät suihinsa.
 https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000009069109.html
 Sitten uskon että suomalaisilla on nälkä kun ryhtyvät koiria syönään.- AnonyymiOn täällä töitä jos vain haluaa tehdä, mutta valtio ei anna tehdä töitä, vaikka kuinka haluaisi. 
- AnonyymiHintti Nurminen ja lespo Marin ovat hyvin hoidelleet vähemmistöjen asiat, mutta enemmistön edut ovat jääneet hunningolle. 
 
- AnonyymiToivottavasti asustatte hissitalossa . Jää turha raitilla rallattelu vähemmälle kun hissi ei kulje . 
- AnonyymiKylmää ruokaa joutuu jo yksinasuva syömään tässä "sivistysvaltiossa " jos syödä meinaa ollenkaan. 
- AnonyymiMissä kaupungeissa sähkö- ja ruokahuolto on noin pahasti pettänyt? Ylekään ei ole kertonut mitään! - AnonyymiYLE on täynnä kommunistisia suojatyöpaikkalaisia, joiden mielestä kaikenlainen työ voisi kieltää (paitsi heidän omansa) ja rahaa vain tulee seinästä. 
 
- AnonyymiVasemmistolainen hallitus joka kieltää lakkoilun? - AnonyymiLakkoiluahan ei ole kielletty, vaan vaaditaan suojatyötä paikkoihin jossa on vaara ihmishenkien menetykselle. 
 Tehy suunnitteli lakkoja teho-osastoille ja kielsi suojatyön. Potilaat olisi heidän mielestään pitänyt jättää yksin letkuihin valvomatta.
 Samoten vanhusten kotihoitoon ei luvattu lakon aikana suojatyötä. Osa vanhuksista pärjäisi mutta on paljon heikkokuntosia jotka ei pärjäisi.
 Vasemmisto hallitus yrittää välttää kuolemantapauksia, olisiko oikeiston mielestä pitänyt jättää heidät kuolemaan?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Lakkoiluahan ei ole kielletty, vaan vaaditaan suojatyötä paikkoihin jossa on vaara ihmishenkien menetykselle. 
 Tehy suunnitteli lakkoja teho-osastoille ja kielsi suojatyön. Potilaat olisi heidän mielestään pitänyt jättää yksin letkuihin valvomatta.
 Samoten vanhusten kotihoitoon ei luvattu lakon aikana suojatyötä. Osa vanhuksista pärjäisi mutta on paljon heikkokuntosia jotka ei pärjäisi.
 Vasemmisto hallitus yrittää välttää kuolemantapauksia, olisiko oikeiston mielestä pitänyt jättää heidät kuolemaan?Muutama sata miljoonaa maksaisi hoitajien palkankorotukset mutta ei, mutta annappa kun etelä-eurooppalaiset tarvivat velkoihinsa ilmaista rahaa niin se on miljardeissa euroossa jonka tämä hallitus helposti lahjoittaa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Muutama sata miljoonaa maksaisi hoitajien palkankorotukset mutta ei, mutta annappa kun etelä-eurooppalaiset tarvivat velkoihinsa ilmaista rahaa niin se on miljardeissa euroossa jonka tämä hallitus helposti lahjoittaa. Suomi on ainoa kulkureitti Venäjältä Eurooppaan maanantaista alkaen 
 Venäläisten viisumin saantia on vaikeutettu paljon. Suomi on maanantaista alkaen ainoa maa, jota kautta turistit pääsevät Eurooppaan.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Muutama sata miljoonaa maksaisi hoitajien palkankorotukset mutta ei, mutta annappa kun etelä-eurooppalaiset tarvivat velkoihinsa ilmaista rahaa niin se on miljardeissa euroossa jonka tämä hallitus helposti lahjoittaa. Kyse on miljardeista, eikä hallitus ole neuvotteleva osapuoli. Muistetaampa miten kävi kun Kataisen aikana Kokoomus lähti tekemään vaalityötä antamalla erillisrahoituksen sairaanhoitajille ( Sari sairaanhoitaja) laukaisi tilanteen jolloin kaikki oli vailla korotuksia. 
 Hallitus sanoo antaneen terveydenhoitoon jo ylimääräistä miljardin koronanhoitoon erikseen. Ei kunnat ole antaneet koronarahoistakaan sairaanhoitajille. Kemijärvikin sai miljoonia, antoiko se sairaanhoitajille, tuskimpa pisti rahat muualle.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kyse on miljardeista, eikä hallitus ole neuvotteleva osapuoli. Muistetaampa miten kävi kun Kataisen aikana Kokoomus lähti tekemään vaalityötä antamalla erillisrahoituksen sairaanhoitajille ( Sari sairaanhoitaja) laukaisi tilanteen jolloin kaikki oli vailla korotuksia. 
 Hallitus sanoo antaneen terveydenhoitoon jo ylimääräistä miljardin koronanhoitoon erikseen. Ei kunnat ole antaneet koronarahoistakaan sairaanhoitajille. Kemijärvikin sai miljoonia, antoiko se sairaanhoitajille, tuskimpa pisti rahat muualle.Tämä hallitus ei suostu omille antamaan muutamia satoja euroja mutta helposti lahjoitti yli 4000miljoonaa euroa etelä-eurooppaan. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tämä hallitus ei suostu omille antamaan muutamia satoja euroja mutta helposti lahjoitti yli 4000miljoonaa euroa etelä-eurooppaan. 4000€ etelä- eurooppaan lahjana ei centtiälään hoitajille,Italia sai 200 miljardia , suomi alle 3 miljarrdia. Tämmönen vasemmistoinen hallitus meillä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:4000€ etelä- eurooppaan lahjana ei centtiälään hoitajille,Italia sai 200 miljardia , suomi alle 3 miljarrdia. Tämmönen vasemmistoinen hallitus meillä. T&T:n selvityksen mukaan vuosina 2011-2020 Suomen valtio maksoi tuulivoimayhtiöille kaikkiaan lähes 1,4 miljardia euroa tuulivoiman tuotantotukea. 
 Tekniikka & Talous selvitti suomalaisten tuulivoimayhtiöiden tuet Energiaviraston tilastoista.
 Yksistään viime vuonna tukea maksettiin ennätykselliset 260 miljoonaa euroa, koska markkinasähkö oli halpaa.
 Yhtiöistä eniten tukea on saanut vuosien saatossa vaasalainen EPV Tuulivoima, yhteensä peräti 128 miljoonaa euroa. Toiseksi eniten tuotantotukea on myönnetty Suomen Hyötytuuli Oy:lle, 110 miljoonaa euroa. Näitäkin enemmän on tukea saanut Tuuliwatti, mutta sen tuet eivät näy enää tilastoissa, koska sen voimalat on siirretty muualle.
 Tuki on sitä suurempi mitä alhaisempi on sähkön hinta.
 Uusiutuvilla energialähteillä tuotetun sähkön tuotantotuki tuli voimaan maaliskuussa 2011. Tässä alkuperäisessä syöttötariffijärjestelmässä tuulivoimalle maksettiin 83,50 euron takuuhintaa megawattitunnilta. Jos sähkön markkinahinta oli matalampi, tuulisähkön tuottajalle maksettiin markkinahinnan ja takuuhinnan välinen erotus. Yhteensä takuuhintaa voi saada 12 vuoden ajan.
 
- AnonyymiNaimista hallitus ei voi kieltää 
- AnonyymiKauanko voit tänään olla naimatta? - AnonyymiYhtä kauan kuin sinäkin, poikuushan meillä vielä on tallella. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Yhtä kauan kuin sinäkin, poikuushan meillä vielä on tallella. Menkää yhteen, teistä tulee kaunis viherpari 
 
- AnonyymiSärkikankaan pohjoinen ollut sähköttä jo yli 20 vuotta kun muut ova valoista nauttineet. 
Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaankotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1904228
- Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1123743
- Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maaneli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma443259
- Pidennetään viikko 8 päiväiseksiJa jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest222577
- 1902355
- Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu321541
- 1001330
- Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossaAina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1421241
- Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja251214
- Jos elämäsi ihminenon osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691078