Ripseni ovat mielestäni todella lyhyet ja haluaisin niitä pidemmän/näyttävämmän näköisiksi ja enemmän kaartuviksi. Onko kosmetologilla jotain toimenpidettä joka voisi auttaa tähän? Millainen on ripsipermanentti? Itselleni tehtiin joskus värjäys ripsiin, mutta mielestäni koko toimenpide oli ihan turha. Ripseni eivät sen jälkeen näyttäneet sen pidemmiltä tai tummemmilta kuin ennenkään. Kyselisin myös ripsentaivuttimista, toimivatko ne todella joillakin? Hankin joskus tuollaiset taivuttimet mutta ne on kyllä täysin turhat välineet. Mulla ei ripset edes ylety taivuttimien väliin. Onko mulla vain liian lyhyet ripset vai onko ne taivuttajat yleensäkin ihan humpuukia?
Miten pitemmät ripset?
15
2387
Vastaukset
- Annnne
Kokeile sellaista patterikäyttöistä ripsentaivuttajaa. Siinä ne karvat lämpiää, ja ripset todella taipuvat kauniin näköisiksi ja näyttävät siten pidemmiltä. Ainoa ongelma vaan on, etten ainakaan minä osaa neuvoa mistä niitä saa, olen vain kosmetologiystävälläni käyttänyt sitä. Luulisin kuitenkin että alan liikkeistä..?
- Chelsea05
Millaisia nuo patterikäyttöiset taivuttajat siis ovat? Pystyykö niitä lyhytripsinenkin käyttämään? En halua mennä hankkimaan mitään joka ei sitten toimikaan..
Tietääkö joku tuosta ripsipermanentista jotain? - saa
Chelsea05 kirjoitti:
Millaisia nuo patterikäyttöiset taivuttajat siis ovat? Pystyykö niitä lyhytripsinenkin käyttämään? En halua mennä hankkimaan mitään joka ei sitten toimikaan..
Tietääkö joku tuosta ripsipermanentista jotain?makso muistaakseni noin 60e
- CitySokoksesta
Helsingista.Käytin pari kertaa, en jaksa vaivata tollasilla.Ripsivärin levityksessä on kikkoja joilla saa ripset kauniin kaartuviksi.
- mkay
Myydäänhän noita ripsiravinteitakin. Vaikka missä..
- kiinnostuin..
missä esimerkiksi? Ja minkä nimisii ja toimiiko?
- mkay
kiinnostuin.. kirjoitti:
missä esimerkiksi? Ja minkä nimisii ja toimiiko?
esim.anttilasta, sokokselta, stockalta. Viimeks näin stockalla sellasta ihan uuden merkkistä jota kovasti mainostettiin. En käytä itse, mutta olen kuullut että toimisi.
- BeautyNBeast
L´orealin Double Extension mascaraa?
Se on kaks vaiheinen, eli ensin levitetään "valkoista" mascaraa, joka pidentää ja ravitsee ripsiä ja sitten päälle se varsinainen musta mascara. itse käytän vedenkestävää versiota kuten aina ja olen tykännyt kovasti. Mielestäni todella pidentää ripsiä, etenkin kun antaa valkoisen kerroksen hiukan kuivahtaa.
Tosin kaareutuvista ripsistä en osaa sanoa, koska vedenkestävissä ripsareissa, vaikka kuinka luvattaisiin kaareutumista, niin eivät toimi, mutta käytän itse taivutinta.- Chelsea05
ripsareita koska silmät kirvelee. Siks aattelin että joku ripsien kestotaivutus olis kätevä.
Mutta jos käyttää ripsentaivuttajaa, tarvitseeko ripsiin laittaa sitten mascaraakin?
- rulez
kokeile irtoripsiä, niiden laittaminen on alussa todella vaikeaa mutta kun harjoittelee niin kyllä sen oppii.Ripsiä voi itse muotoilla varovasti pienillä sakseilla, sillä sellaisinaan ne ovat ainakin useimmilla sangen luonnottomat.Kosmetologit laittavat myös ns kestoripsiä, ne kestävät tosin vain noin 4viikkoa eikä niitten kanssa suositella saunomista.Laitatin sellaiset kerran Turussa ja maksoi jotain 40e.
- auttaa
ostin itse stockalta ripsenkasvattaja-aineen, talika niminen(tai jokin vastaava). aine on ripsarin tyylisessä putkilossa ja ripsarin tyyliin se myös levitetään. aine on väritöntä. minulle aina auttoi.
ja noista taivuttajista sen verran, että ei tarvitse laittaa sitä ripsaria taivuttamisen jälkeen!! - Anonyymi
Olen itse ostanut kolmea eri laista ripsiseerumia ja niillä en saanut ripsiä kasvamaan.
Ostin risiiniöljyä tosi halpaa ja sillä olen saanut pituutta :)- Anonyymi
Ripsipidennykset ainoa vaihtoehto.
- Anonyymi
Risiiniöljy. Sitä saa luontaistuote kauposta.
Kasvattaa myös kulmia, kynsiä, hiuksia ym.ym.
Iltaisin ennen nukkumaan menoa sivelet pumpulipuikolla ripsiin. Kyllä ripset kasvaa.- Anonyymi
Humpuukia, uskokoon kuka tahtoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2926076Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta563957Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413312Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole753217Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava813137Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1803069Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932847Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022536Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2052180Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll452115