Täysin turha virka demareilta tulossa

7376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Koko Sote on oikea rahanreikä. Pomoja sadoittain ja tänään vielä uutisoitiin rahallisesta tuesta, 59 valtuutettua ja tukea tulee 295 000 euroa vuosittain. Todellakin VUOSITTAIN!
Tälläkin rahalla olisi palkattu jokunen hoitaja vanhuspalveluihin.

Toinen asia mikä hiertää kovastikin on se että istuvia kansanedustajia on aluevaltuustossa. Hoitaisivat edes sen pestin kunnolla, tähänkin vain tukkivat itsensä kokouspalkioita nostamaan. Olen sata varma, että eivät ehdi kunnolla paneutua asioihin kun kansanedustajuuden lisäksi ovat eri lautakunnissa, kaupunginvaltuustossa ja kaikessa mistä voi lisäeuroja nyhtää.

Sote on kupla mikä puhkeaa, mitään parannusta ei tuo sosiaali eikä terveydenhoitoon, lisää vain byrokratiaa ja täysin turhia virkaihmisiä.

Seuraavassa eduskuntavaalissa ei minulta tule ääntä yhdellekään sotepomoolle eikä aluevaltuutetulle, annetaan niille työrauha hoitaa sote-asioita KUNNOLLA!
Tulosvastuutahan niillä ei ole niin kuin ei kansanedustajillakaan, ainoa työ katsoa tuliko palkkiot tilille.

Äänestä
  • äänestäkää kaikki PS niin kokeillaan saammeko järkeä asioihin

    Äänestä

Saa siinä puhua päitä ympäri kun hoitopaikkoja ei ole ja hoitajat opiskelee uutta ammattia
Raha

Äänestä

Sipilän asiantuntijuutta kaivattaisiin.

Äänestä

Demarit keksivät aina näitä turhia paskaloisvirkoja.

Äänestä
  • Demarit niitä virkoja keksivät.
    Sitten he valitsevat itsensä hoitamaan noita virkoja.
    Kuin raha kasvaisi puussa!

    Äänestä

Sote ei muuta mitään paremmaksi, lisää vain aluevaltuustojen kokouksia ja nämä monet kymmenet muka pomot palavereissa laukkaa ja syöttävät infoa alaisilleen niin sekin aika on pois hoiva- ja hoitotyöstä. Byrokratiaa lisää ja ollaan niin paskan tärkeitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://demokraatti.fi/lapin-aluevaltuuston-demariryhma-haluaa-perustaa-ikaantyneiden-neuvontaan-ja-terveyteen-keskittyvan-viran/

ongelma on siellä kentällä eli hoitajapula ja raha

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu