Ministeriksi vain työkokemusta omaavat

Anonyymi

Mitä olette mieltä seuraavasta. Olisiko fiksua uudistaa ministerinpestejä Suomessa seuraavasti. Pääministeriksi pääsisi vain omaamalla johtajakokemusta vähintään 3.vuotta. Valtionvarainministeriksi vain jos omaa min.3v työkokemusta esim. KLT, kirjanpito etc tai muu vahva rahoitusalan asiantuntija pesti. Sama kaikkiin muihin ministerin peateihin.

Näin ehkäistäisiin, ettei kukaan päädy pelkällä YO tutkinnolla tai muulla koulutuksella ja pelkällä poliitikon työnkokemuksella ministerin virkoihin. Ajatuksena olisi näin saatavan fiksumpia päätöksiä ja samalla voidaan karsia tarpeettoman suurista ministerien avustajistosta. Nytkin suurin osa viisikon päätöksistä on erityisavustajien ynnä muiden tekemiä. Viisikko on vain mannekiinina ottamassa milloin kunnian ja milloin lokaa. Mitä virkaa on ministerillä, jonka lakiesitykset ja budjetin laati yli 90 prosenttisesti joku muu kuin hän.

11

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei taida auttaa. Onhan nykyiselläkin kokemusta kassalta. Jo silläkin osaamisella pystyisi paljon parempaan kuin nyt on nähty.

      • Anonyymi

        Tänne kirjoittamiseenkin pitäisi olla pätevyysvaatimus, esim. peruskoulun loppuun käyminen hyväksytysti ja 5 vuotta työkokemusta. Taitaisi olla aika paljon rauhallisempaa ja fiksumpaa tekstiä ja Persuja vähemmän.


    • Anonyymi

      Suomessa todellakin eletään poliittisen kriisin aikaa alhaalta ylös. Eduskuntamme on ensinnäkin aivan liian suuri, puolet pois edustajista saman tien, sinne on pystymetsästä tullut väkeä hyvin pienellä koulutuksella ja osaamisella. Puolet torkkuu kyselytunneilla, tuskin tietävät missä mennään. Jos heräävät, joku on työntänyt heidän käteensä paperin, joka sitten luetaan läpi, thats it. Globaaleihin asioihin ei ole minkäänlaista kosketuspintaa, ollaan sopuleina, käännellään sopivasti takkia, jos tarve vaatii, että paikka säilyisi. Esimerkkinä harkitsematon natopäätös jne. Tämä on demokratian irvikuva.

    • Anonyymi

      niinhän se on, nythän touhu on 100% väärässä äärilaidassa kun mega virheiden takia ed hallituksesta eronnut paatero sai uuteen hallitukseen ERI ministeri vihreä oksan, eli kyse on 100% jostain muusta..

      ajatellaan jos sut potkitaan ulos firmasta kun olet kelvoton työssäsi, saat eri tehtävään suojatyöpaikan kun jotain outoa taustalla, ja siitäkään hommasta et mitän tajua mut raha kelpaa ja koreilu juppeiluineen?

      • Anonyymi

        eli ne firmas tietää että esim on joku häirikkö lusmuri juoppo, vaihdetaan välillä sen tehtävää että pysyy rahoissa ?


    • Anonyymi

      Valtionvarain ministeriksi 3 vuoden kirjanpitokokemuksella ja Pääministeriksi johtajakokemuksella, voihan pässi kuinka pihalla voi Persu olla?

      • Anonyymi

        Sara Siepillä on kymmeniä tuhansia instan seuraajia. Selvää ministeriainesta nyky Suomessa.

        On "nuori" ja "kaunis" nainen, eli Marinin kannattajien mukaan sopii hyvin ministeriksi nyky Suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sara Siepillä on kymmeniä tuhansia instan seuraajia. Selvää ministeriainesta nyky Suomessa.

        On "nuori" ja "kaunis" nainen, eli Marinin kannattajien mukaan sopii hyvin ministeriksi nyky Suomessa.

        Siepin kokemus ministeriksi riittäisi varmasti siinä kuin laborantin koulutus riittää oikeusministerin pestiin.


    • Samaan hengenvetoon voi sitten todeta, että Suomen kansa on liian tyhmää valitsemaan omat johtajansa. Valtion johtaminen pitäisi rajata viisaalle ja koulutetulle eliitille. Eliitti voisi sitten olla kokonaan välittämättä tyhmästä kansasta. On semmoista kokeiltu. Tulos ei ole ollut hyvä. Eliitit ovat viisaita ja taitavia kun on kyse eliitin omien etujen ajamisesta. Kun kansa sitten on saanut tarpeekseen korruptoituneesta eliitistä niin valtaan on noussut diktaattori, jonka kansa haluaa puhdistavan tallin, kuivattavan suon tai miten se juttu nyt taas meni. Voi syntyä myös vallnkumous tai vallankaappaus, jonka tuloksena on totalitaarinen valtio, missä ihmisillä ei ole mitään kansalaisoikeuksia joten he eivät voi valita johtajiaan. Ne, jotka ovat valtaan päässeet ovat vallassa pysyvästi tai ainakin seuraavaan väkivaltaiseen vallanvaihtoon asti. Ei hyvä sekään.

      Semmoista se politiikka on. Voi vain huokaisten todeta kuin Churchill, että demokratia on huonoin valtiomuoto - ellei oteta lukuun niitä kaikkia muita.

    • Anonyymi

      Mutta silloihan persuista ei kukaan pääsisi milloinkaan ministeriksi

    • Anonyymi

      Kyllä demarien jäsen kirja on tuonut suomeen monta ministeriä ja päättäjää aika ohuella koulupohjalla.Pertti Viinanen,Jari Linström ,ym. Ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4433
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3098
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2864
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2635
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2509
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      42
      2279
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2255
    8. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2194
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2015
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe