Miksi huomauttaa kengän koosta?

Anonyymi

Olen normaalipituinen mies (181 cm). Luonto kuitenkin järjesti niin, että tuota maatapitkin kasvua on ihan kiitettävästi. Kengät ovat kokoluokassa 47/48. Olen hoikka ja voi olla, että nuo isot - ja myös leveät - jalkani jotenkin helposti huomataan.

Mutta onko niitä pakko kommentoida? Sekä työkaverit, erityisesti saunailloissa, jaksavat asiaan kiinnittää huomiota. Ja naiset. Sieltä tulee sellaista ihailun sekaista huokailua, että voi että että kuinka sulla noin suuret?

Onko muilla isokenkäisillä kokemusta asiasta. Jostakin syystä itse vain vaivaudun näistä komemnteista. Selvästi pitkät miehet ovat joskus ihmetelleet, että se pituus on asia, jota pidetään jotenkin itsestään selvästi kommentoitavana. Ei pitäisi.

3

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt vanhempana on oppinu asian kanssa jokseenkin elämään, eikä enää niin kiinnitä huomiota. Joskus kuitenkin sivusilmällä huomaa tilanteita, joissa joku tuntematon ihminen tuijottelee hämmästyneenä kenkiäni. Eikä siis ole edes isoimmasta päästä. Pyrin valitsemaan suht sironnäkösiä tennareita kuitenkin pääasiassa kengiksi.

      Nuorempana tästä oli enemmän vaivaa ja ahdistusta. Olin kans jo 10-11 vuotiaana sen 180cm ja kengännumero jo tuolloin 45 ja ½. Aiheutti kyllä mielialaongelmia, kun täpötäydessä aamubussissa kouluun joku pikkupentu huutaa täysiä "Kato äiti miten isot kengät!". Kyllä kahto koko bussilastillinen veronmaksajia, eikä pelkästään lapsen äiti. Kengännumero pysähty kuitenkin numeroon 46, mutta tuntunee silti aiheuttavan ihmetystä 182cm pitkän ihmisen jaloissa kanssaeläjien osalta. Yritän ignoorata ja pääosin siinä onnistun, mutta silti edelleen yli 30-vuotta myöhemmin vaivaudun tilanteesta riippuen.

      • Anonyymi

        Eikös ne isot jalat ja kengät pitäisi olla miehekkäät ja näin olleen vain
        miehen komistus?


      • Anonyymi

        Juma. Itellä on pituutta 180 ja kengänkoko tasan 40. Arvatkaa vituttaako.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      408
      3089
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2289
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      65
      2249
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      19
      1920
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      170
      1436
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      8
      1317
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1109
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      43
      980
    9. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      100
      870
    10. Sun seurassa oli turvallinen olo

      Yhteisiä vietettyjä aikoja muistelen. Yllätit mut kerran tavalla josta tulin äärettömän onnelliseksi 😘 Olkoon tämä nais
      Ikävä
      38
      852
    Aihe