Viisi maailmanloppua -keskustelu

Anonyymi

https://areena.yle.fi/podcastit/1-50908468
"Akatemiatutkija Sakari Salonen on perehtynyt maailmanlopun mahdollisuuksiin. Asiaa helpottaa se, että kun katsomme ajassa taaksepäin, on ihme, että maapallo on näinkin pitkälle päässyt. Voimme näin aavistella, missä muodossa maailmanloppu kerran koittaa.

Asteroidit ja tulivuorenpurkaukset ovat piiskanneet maata, ja nyt kohtaamme myös ihmiskuntana omat tekomme, jotka haastavat tulevaisuuden."

2

235

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aihe on hyvin kiinnostava. Kiitos linkistä! Maailmanloppu on väistämätön. Kaikki auringot palavat vain aikansa, oma tähtemme mukaan lukien. Silti soisi että emme ihmiset itse sitä aiheuttaisi.

      • Anonyymi

        Auringon ongelma ihmiskunnalle ei ole sen sammuminen, vaan aruringon kuumentuminen noin 500 - 600 miljoonan vuoden kuluttua. Se kärvistää maapallon monen tuhannen asteiseksi laavamöykyksi. Sitä ennen palaa ilmakehä ja vesistöt haihtuvat olemattomiin.

        Tosin arvelen, että ihmiskunta on kuollut sukupuuttoon miljoonia vuosia ennen kuin aurinko tuhoaa maapallon elinkelpoisuuden. Ja ihan itse se tehdään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      119
      757
    2. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      58
      646
    3. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      616
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      75
      555
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      541
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      513
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      444
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      40
      438
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      414
    10. 41
      405
    Aihe