Suvereenisti parasta Melartinia on mielestäni eräissä säveltäjän monumentaalisen arkkitehtonisen muotorakenteen omaavissa sinfonioissa kuin lauluissa tai pianosävellyksissä ja ihmetellä sopiikin miksi niiden sinfonioiden apurahan turvin vasta valmistuneita uusia editioita ei esim. RSO:n konsertissa soiteta lainkaan, vaikka ne edustavat suomen parasta sinfoniakirjallisuutta mm. Tuukkasen, Saikkolan, myöhäisen Fordellin ja Aaltosen ohella, vaan siellä soitetaan vanhoista suomalaisista säveltäjistä, kuten muissakin Ylen radioimissa konserteissa, vain kansallissäveltäjän musiikkia. HKO:lla sentään on ohjelmistossa edes Leiviskän sinfonia brevis joka sekin on edellisen säveltäjän sinfonioita vaikuttavampi teos suppeudestaan huolimatta.
Miksi Melartinin orkesterimusiikkia ei soiteta pääkaunpunkiseudulla?
2
66
Vastaukset
- Anonyymi
Ottaa ja soittaa tai kirjoittaa viestin HPOn ja RSO intendentille, tai mikä se orkesterin propaganda sihteerin titteli sitten lieneekään, ja kysyy että miksi?
Ehkä vastaus kysymykseen voisi olla että miksikö? No kun hyvää musiikkiakin on tarjolla. Ei vaiteskaan, vaan ehkä vastaus on että missä partituurit että voitaisiin niitä soittaa.
Totta tosiaan, voi olla samoin kuin mitä kansallissäveltäjän viulukonserton 1. version kanssa kävi, siis että perikunta antoi yhdelle orkesterille yksinoikeuden siihen, niin ehkäpä se hindu- tai buddalaistemppeli jonka munkkina Melartin aikoinaan säveltelyn ohessa toimi ja jolle ehkä sitten testamenttasi teostensa tekijänoikeudet ei anna niille teoksille esityslupaa.
Mutta olettakaamme että ne teokset ilmaantuvat jonkun tai joittenkin orkesterien ohjelmistoon, niin ihanne tilannehan olisi että varsinkin RSO innostuisi asiaan, kiitos TV-ohjelman RSO Musiikkitalossa koko kansakunta saisi tilaisuuden kuulla ne teokset toisinkuin mitä tapahtuu jos esittäjä olisi vaikkapa Helsinki tai Tampere tai Turku PO.- Anonyymi
Kyllä Melartinin sinfonioiden uusia editioita on soitettu TFO:n eli Turun filharmonisen orkesterin konsertissa, Südwestdeutsche philharmonie orkesterin toimesta Konstanzissa saksassa ja mm. Korsholman musiikkifestivaaleilla, mutta niitä konsertteja ei ole kai taltioitu ja lähetetty Yleisradion toimesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854970- 962953
- 432846
- 1992402
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj292050- 1331969
- 1781570
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161501Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51379- 171315