Miksi Melartinin orkesterimusiikkia ei soiteta pääkaunpunkiseudulla?

Anonyymi

Suvereenisti parasta Melartinia on mielestäni eräissä säveltäjän monumentaalisen arkkitehtonisen muotorakenteen omaavissa sinfonioissa kuin lauluissa tai pianosävellyksissä ja ihmetellä sopiikin miksi niiden sinfonioiden apurahan turvin vasta valmistuneita uusia editioita ei esim. RSO:n konsertissa soiteta lainkaan, vaikka ne edustavat suomen parasta sinfoniakirjallisuutta mm. Tuukkasen, Saikkolan, myöhäisen Fordellin ja Aaltosen ohella, vaan siellä soitetaan vanhoista suomalaisista säveltäjistä, kuten muissakin Ylen radioimissa konserteissa, vain kansallissäveltäjän musiikkia. HKO:lla sentään on ohjelmistossa edes Leiviskän sinfonia brevis joka sekin on edellisen säveltäjän sinfonioita vaikuttavampi teos suppeudestaan huolimatta.

2

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ottaa ja soittaa tai kirjoittaa viestin HPOn ja RSO intendentille, tai mikä se orkesterin propaganda sihteerin titteli sitten lieneekään, ja kysyy että miksi?

      Ehkä vastaus kysymykseen voisi olla että miksikö? No kun hyvää musiikkiakin on tarjolla. Ei vaiteskaan, vaan ehkä vastaus on että missä partituurit että voitaisiin niitä soittaa.

      Totta tosiaan, voi olla samoin kuin mitä kansallissäveltäjän viulukonserton 1. version kanssa kävi, siis että perikunta antoi yhdelle orkesterille yksinoikeuden siihen, niin ehkäpä se hindu- tai buddalaistemppeli jonka munkkina Melartin aikoinaan säveltelyn ohessa toimi ja jolle ehkä sitten testamenttasi teostensa tekijänoikeudet ei anna niille teoksille esityslupaa.

      Mutta olettakaamme että ne teokset ilmaantuvat jonkun tai joittenkin orkesterien ohjelmistoon, niin ihanne tilannehan olisi että varsinkin RSO innostuisi asiaan, kiitos TV-ohjelman RSO Musiikkitalossa koko kansakunta saisi tilaisuuden kuulla ne teokset toisinkuin mitä tapahtuu jos esittäjä olisi vaikkapa Helsinki tai Tampere tai Turku PO.

      • Anonyymi

        Kyllä Melartinin sinfonioiden uusia editioita on soitettu TFO:n eli Turun filharmonisen orkesterin konsertissa, Südwestdeutsche philharmonie orkesterin toimesta Konstanzissa saksassa ja mm. Korsholman musiikkifestivaaleilla, mutta niitä konsertteja ei ole kai taltioitu ja lähetetty Yleisradion toimesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      352
      1565
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1014
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      989
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe