Työnantajapomo Leif Fagernäs ajaa raivokkaasti maahanmuuttoasiaa. Hänen mukaan maahamme mukamas tulee lähivuosina miljoonan työntekijän vajaus eläkesiirtymän takia. Heh! Omasta takaa satojatuhansia työttömiä, miksei heidän kouluttamiseen, kuntouttamiseen ja motivointiin voida uhrata verorahoja mieluummin kuin mamujen tuomiseen ja elättämiseen? Onko oman maan kansalainen, työtön, todellakin kaikkien päättäjien silmissä ihmisarvoltaan alempi kuin epämääräisinkään maahanmuuttaja? Tällä systeemillä ei ainakaan yhteiskuntarauhan vakautta voida turvata, ja maamme ajautuu yhä pahenevaan sosiaaliturvalla elätettävien lukumäärään. Tuhon tie, sanon ma.
Fagernäs tuhoaa maatamme!
Real Työtön
4408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
muuttaa ulkomaille, siihen maahan josta hän niitä työntekijöitä halajaa, koska ei tykkää Suomalaisista työntekijöistä. Hän ei vain haluaisi maksella Suomalaiselle palkkaa, siitä tämä kaikki on kiinni. Kun Suomalaiset työntekijät ovat näiden kapitalististen riistäjien mielestä liian kalliita. Ilmaiseksi pitäisi työt tehdä taikka nälkäpalkalla, niin että sossu maksaisi osan elannosta kun palkka ei riitä. Kuten monessa paikassa jo tänä päivänä todellakin näin tapahtuu.
Verorahat kyllä kelpaavat yrityksille kaikenlaisina tukiaisina. Mutta auta armias että jotain Suomalaiselle vastalahjaksi. Ei tipu, ei lirise, pitäähän sen näkyä kuka on rikas ja kuka köyhä, eikö niin eliitti?
Toivottavaahan olisi että köyhälistö kulkisi rääsyissa ja lumpuissa että hieno väki erottuisi paremmin. Näinhän nyt onkin käymässä, sillä pitkäaikaistyöttömällä ei ole varaa edes kirpparilla käydä ostoksilla kun eliitti myy ylijäämiään. On meinaan nekin hinnat pilviin nostettu, koska paikat maksavat jo niin paljon että pitää sitä katetta jäädä myyjällekin.
... alkaa pelottaa, että työttömyys häviää kokonaan Suomesta kun neljäkymmentäluvulla syntyneet pääsevät eläkkeelle ja että työnantajat joutuvat sen vuoksi työläisten "armoille". Siksi täytyy tuottaa satoja tuhansia ulkomaalaisia Suomeen että työttömyys säilyy nykyisellä tasollaan ja työnantajat saavat valkata ja valita satojen työnhakijoiden joukosta. Suomen talous on vaarassa, jos työttömyys häviää.
mihinkään häviä vielä vuosiin, jos kymmeneenkään. Työnantajat ovat päässeet tavoitteeseensa, kun kaikki valtionyhtiöt on myyty ja yksityistetty. Nyt voidaan yrittää seuraavaa siirtoa, eli palkkojen polkemista maan rakoon ja sehän onnistuu.
Meillähän ei ole enää varsinaista tuottavaa yhteiskunnan omistamaa teollisuutta, joka hieman tasoittaisi kapitalismin intoa. Julkinen palvelusektori on suuri, mutta se ei varsinaisesti tuota mitään lisäarvoa, vaikka kasvattaakin bkt:tä. Nyt pannaan työlläelävä kyykkyyn ja katsotaan, kuinka se reagio. Ehkä yleislakko opettaisi EVK:lle ja Fagernäsille jotain.
... meillä päin tollaset viedään tai ainakin niuvanniemeen etteivät pääse huutelemaan tollasia päättömyyksiä julkisuuteen *wirn*