Venäjän joukot lyödään tämän vuoden loppuun mennessä

Anonyymi

Venäjän korskeasti alkanut sotaretki Ukrainaan on saamassa yllättävän ja nolon lopun. Sotilaallsiena supervaltana itseään pitäneen Venäjän joukkoja ajetaan Ukrainan toimesta takaa kuin mullilaumaa,

Hyvin suunnitellulla, solmukohtiin kohdistetulla tulituksella ja vikkelästi liikkuvilla Ukrainan joukoilla paimennetaan paniikkiin joutuneita Venäjän palkkasoitilaita kohden Venäjän rajaa.

Nykyistä vauhtia perääntyvät Venäjän sotilaat ovat kaikilla rintamilla takaisin omassa kotimaassaan jo tämän vuoden loppuun mennessä.

Kaikki Putinin sotilaat pääsevät jouluksi kotiin.

66

144

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu,, ehdottomasti venäjän joukot luhistumasss täysin

    • Anonyymi

      Miehitysjoukot lyödään. Venäläisistä itsestään riippuu mitä se käytännössä tarkoittaa. Liian hitaille pakoonjuoksijoille se viimeinen maili on todellakin viimeinen.

    • Anonyymi

      Ei Putinilla ole varaa hävitä tätä sotaa. Jos alkaa näyttää liian pahalta, niin Putinilla on vielä taktiset ydinaseet käytettävänään.

      • Anonyymi

        Eiköhän Ukrainakin ole pitänyt jokusen varmuudeksi joten vastalahja tulee Kremliin


      • Anonyymi

        Eiköhän Putinilta ole käytännössä jo ydinasenappi "disabloitu". Ei edes Putinin alaiset oo niin tyhmiä että antais tuon vajakin käyttää ydinasetta.

        Kun venäjän median/päättäjien äänenpainoja seuraa niin Putinin lähtölaskenta on jo alkanut. Oiskohan joutunu "itsemurhatuksi" jo viimeistään jouluun mennessä.

        Putinilla tulee joku valtava halu hypätä sairaalan ikkunasta! :D


      • Anonyymi

        Niin,ydinjätteillä kyllästetyt pommit.


      • Anonyymi

        Eiköhän ne taktiset ydinaseetkin ole jo myyty, että on saatu ostettua ökyjahteja ja ökyhuviloita maailmalta


      • Anonyymi

        Ei ollenkaan kovin huonosti ole mennyt 40 kuppanuusvaltiota vastassa osa ydinasevaltioita. Ukraina yksin olisi alle kuukaudessa kynnykselle kykenevät muodostaneet ihmisen historiassa ennen näkemättömän joukkopaon naapuri maihin joten, medioissa Venäjän turhaa mollaamista, 50 luvun roju suuremmalta osin siirretty Ukrainaan, tekokkaimmat aseet edelleen käyttämättä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ollenkaan kovin huonosti ole mennyt 40 kuppanuusvaltiota vastassa osa ydinasevaltioita. Ukraina yksin olisi alle kuukaudessa kynnykselle kykenevät muodostaneet ihmisen historiassa ennen näkemättömän joukkopaon naapuri maihin joten, medioissa Venäjän turhaa mollaamista, 50 luvun roju suuremmalta osin siirretty Ukrainaan, tekokkaimmat aseet edelleen käyttämättä.

        Mistä tietää Vladimir Putin saattaa myhäillä tyytyvaisena tästäkin sodan lopputuloksesta kävi miten kävi verraten Ukraina yksin olisi Juhani Halla-Ahonkin Jos Sauli Niinistönkin pää punoittanut kirkkaana 2 - 5 miljoonaa ukrainalaista eun pakolla sijoittaessa Suomeen.


    • Anonyymi

      Jos kyse onkin ollut tinasotilaallisesta supervallasta? Zotilaat ovat pienessä (ai pienessä?) tinassa enimmäkseen.

      • Anonyymi

        Korskeita ja kehuttuja paarateja on kyllä pidetty, mutta itse sotiminen on surkeaa osaamattomien räpellystä.


    • Anonyymi

      Oletan että radioaktiivisen pölyn levitessä kukaan ei kerkiä mihinkään , veikkaan että Putinille ei jää mustapekka .

    • Anonyymi

      Taas 18 uutta paikallispoliitikkoa vaatii Putinin eroa. Lähtölaskenta on alkanut.

    • Anonyymi

      Onhan tarinoita taas, kyllä porukka on niin valtamedian aivopesemää …..

      • Anonyymi

        Onneksi sulla on mv-lehti joka kertoo päinvastaista luetko muuten paljon suomen mediaa kun pidät sitä propakandana? Itse en lueskele oikeastaan sivustoja jotka on mielstäni propakandaa siksi jätän noi mv uutiset teille.


    • Anonyymi

      > https://twitter.com/StepanGronk/status/1568818785163026434

      Hieno videopätkä!

      ”– Kilometrien mittaisia jonoja "pakolaisia", eli Venäjän kanssa yhteistoiminnassa olleita venäjänkielisiä ukrainalaisia pakenee nyt kohti itää.
      – Heitä tulee Balakliyasta, Kupjanskista, Izyumista ja muista Harkovan alueen paikoista.
      – Kaikki kerääntyvät Belgorodin alueen rajalle, Peskin tarkastuspisteeseen.
      – Juoskaa henkenne edestä, tuomion päivä on koittanut...”

    • Anonyymi

      Eräänä päivänä Putin päätti: Tuhoanpa kokonaisen valtion.

      Hyvin näyttää etenevän.

      • Anonyymi

        Yhtensä aamuna herättyään pöhnästään, Putin päätti tuhota yhden kokonaisen viheliäisen valtion, eli Venäjän.

        Tässä tuhotyössään Vladimir Putin on onnistunut erinomaisesti.


    • Anonyymi

      Ihmiset haluaa venäläisten ajavan natsi hallinnon pois. He haluavat olla Venäjän kansalaisia. Tässä suomennettu txt: ” Olen Odessasta, täällä on paljon kaltaisiani ihmisiä, olemme valmiita näkemään kaiken pommitettuna - voimalaitokset, rakennukset, rautatien, mitä tahansa!
      Ollaan kärsivällisiä, istutaan kellareissa niin kauan kuin on tarpeen ja jos Jumala suo, selviämme!!! Mutta pääasia, että Venäjä kukistaa tämän roskan!!! Ja vapauta Odessa!!! Emme pelkää jäädä ilman valoa, vettä tai lämpöä. Pelkäämme jäädä näiden fasistien kanssa!! Joten ei ole yllättävää, että ihminen huutaa tulta itseensä... Hän haluaa voittaa!!! "

      • Anonyymi

        Ukrainalaiset nousee pois kellareistansa jossa ovat olleet pommituksia paossa. He alkavat nyt häätää venäläisiä ja näiden kätyreitä pois omasta maastansa.

        Se on Ukrainan alueella olevien venäläisten vuoro nyt mennä kellareihin piiloon. Että eivät joudu ankarasti toimivan Kansantuomioistuimen eteen, vastaamaan 7 kk kestäneistä tekosistansa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Natsismi tulee saamaan taas loistavan voitonmerkin tämän sodan lopputuloksena.

      Neuvostoliiton entiset kommunistit lyödään, ja natsit nousevat valötaan koko Euroopassa.

      • Anonyymi

        Millään kuunatseilla ja liskoihmisillä ei ole mitään tekemistä tämän kanssa,
        tai todellisuuden kanssa.


    • Anonyymi

      Tiistaina tai keskiviikkona Ukrainan joukot siirtyvät jo Donbassin maakunnan rajan ylitse. Kun Donbass meneteteään, menettää myös Putin oman poliittisen johtajuutensa tai mahdollisesti koko fyysisen päänsäkin Moskovassa.

      Tällä hetkellä Putinin henkilökohtainen lentokone on Sotshissa. Alkaa olla liian vaarallista Putinille oleilla enää Moskovassa.

      Sotshista saadaan mahdollisesti järjestettyä Putinille evakuointilento turvaan Kiinaan tai johonkin Afrikan valtioon.

      • Anonyymi

        Putler luultavasti jo pelkää omaa sodanjohtoaan, jolla alkaa olla koko ajan enemmän syitä nirhata taktikko Putlerilta nirri pois, kun onnistui ryssimään kaiken oikein perusteellisesti.


      • Anonyymi

        Kohta Putin ilmestyy Harkovan etulinjaan ratsastaen tiikerillä ilman paitaa ja johtaa joukkonsa sankarilliseen hyökkäykseen ja voittoon?


      • Anonyymi

        Pohjois-Koreaan se menee! Pottuviljelmälle piiloon!


    • Anonyymi

      Vähän vaikea lyödä jotain, joka on muuttanut vihollisensa säteileviksi ydinraunioiksi, missä ei selviä torakatkaan.

      • Anonyymi

        Miksi aina vaahdotaan noista ydinaseista aivan kuin olisivat maailmanlopun aseita?


    • Anonyymi

      Tuskin tarvitsee edes loppuvuoteen odottaa. Venäjän arkajalat pakenevat munaravia munat vaahdossa koti Venäjän rajaa.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Mutta mitä tekee putin? Ei hän tappioon aijo tyytyätä toki hän voi kertoa kansalle että natsit on nyt voitettu ja lopettaa sodan näin hänellä säilyisi kasvot venäjän kansan edessä mutta myönetty tappio ei käy se on puutinin viimeinen lähtölaukaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, parin viikon päästä Ukraina on jo vapaa venäläisistä, kuten animaatio osoittaa.

        https://yle.fi/uutiset/3-12619438

        Niin, tuossa venäjä luopuu Harkovan oblastista, ei muuta. No, hyvä että se aiheuttaa natseissa riemunkiljahduksia, pitäähän teilläkin jotain hauskaa olla. Muusta Venäjä ei sitten luovukaan, mutta kiittäkää tuostakin vähästä nöyrästi.


    • Anonyymi

      Nyt maapallilla on kaksi pientä rakettimiestä, Kim ja Putler. Nehän jo leikkivät yhdessä.

      • Anonyymi

        Maailman suurin ja mahtavin rakettiryhmä on taas suomijenkkinato siksi putin sitä niin pelkääkin.


    • Anonyymi

      Kiinan johdolle tämä tilanne on myös tosi inhottava. Viimeistään nyt on heille selvinnyt että Taiwan tulee olemaan kova pähkinä, amerikkalaisine aseineen.

    • Ei pidä myydä karhun taljaa ennenkuin karhu on kaadettu. Kyllä Putinilla on varmaan nyt kuitenkin kovia paineita. Mitä mahtaa miettiä diktaattori? Sota voi silti jatkua vielä pitkään. Muuttaako sota muotoaan, se jää nähtäväksi. Uutisesta sai lukea, että Venäjä jatkaa erikoisoperaatiota kunnes tavoite on saavutettu. Tavoitteesta eli ukrainalaisten demilitarisoimisesta ja denatsifioinnista (pakottamisesta luopumaan omasta kansallisvaltiosta) ollaan vielä hyvin kaukana. Jos Venäjän hyökkäys kuitenkin jatkuu "erikoisoperaationa" eikä laajene niin se on hyvä uutinen.

      • Anonyymi

        Ei teillä poijaat ole mitään oikeata tietoa asioista. Uskotte valhe uutisia ja aivopesua.


    • Anonyymi

      Venakot ainakin tykkäävät saadessaan edes osan örkeistään kotiin hengissä.

    • Anonyymi

      Se hyvä puoli Venäjän armeijan saamassa selkäsaunassa on, että se kymmeniin vuosiin pysty uhkailemaan tai hyökkäämään yhtään minnekkään. Venäjän armeija on Putlerinkin mielestä varmast näyttänyt kovalta, mutta käytännössä siitä ei ole yhtään mihinkään, ja modernisointiinkin tarkoitetut rahat ovat valuneet korrupion syviin taskuihin.

      • Anonyymi

        Huvitti kun venäläiset joukot saivat ruokamyrkytyksen pilaantuneista elintarvikkeista. Joku oli taas vetänyt välistä ja laittanut kaikki muonitusvarat taskuunsa. Sotilaille syötettiin ikivanhaa ruokaa jonka parasta enne -päiväys oli umpeutunut aikoja sitten.

        Niin tyypilliseen venäläistyyliin ne valehtelivat tämänkin olleen muka ukrainalaisten syy, olivat muka käyttäneet biologisia aseita. Mutta kyllä se botulismi tuli ihan sieltä omasta pakista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huvitti kun venäläiset joukot saivat ruokamyrkytyksen pilaantuneista elintarvikkeista. Joku oli taas vetänyt välistä ja laittanut kaikki muonitusvarat taskuunsa. Sotilaille syötettiin ikivanhaa ruokaa jonka parasta enne -päiväys oli umpeutunut aikoja sitten.

        Niin tyypilliseen venäläistyyliin ne valehtelivat tämänkin olleen muka ukrainalaisten syy, olivat muka käyttäneet biologisia aseita. Mutta kyllä se botulismi tuli ihan sieltä omasta pakista.

        KAIKKI MITÄ UKRONATSIEN ZelensKYYY puhuu on valhetta. Sitten nmitä media valehtelee joka päivä.
        Olette kuvitelmienne kanssa klooneja.


    • Anonyymi

      Venäjän sotilasjohto levittää epätoivoisen tuntuista valhetta, että Ukrainalla olisikin yhtäkkiä jopa 8-kertainen määrä sotilaita heidän joukkojaan vastassa.
      https://www.bbc.com/news/world-europe-62874557

      Venäjän sotilasjohdon mukaan näin suuren ylivoiman takia he ovat strategisesti päättäneet perääntyä, "säästääkseen sotilaidensa henkiä" tässä tilanteessa.

      Ukrainalla lienee 3-kertainen ylivoima joillakin rintamalohkoilla joilla se nyt nopeast etenee. Koko rintaman leveydeltä edes Ukrainalla ei ole sentään asettaa 8-kertaista määrää miehiä sotatoimiin yhdellä kertaa.
      Tämä osa tarinasta on venäläisten itse levittämää tuubaa.

    • Anonyymi

      "Kiinan johdolle tämä tilanne on myös tosi inhottava. Viimeistään nyt on heille selvinnyt että Taiwan tulee olemaan kova pähkinä, amerikkalaisine aseineen."

      Lännen merimahdit USA, Britannia, Australia jne. kykenevät takaamaan, että merikuljetusreitit Taiwaniin saadaan pidettyä avoimina.

      Ilman sodan laajentamista ydinsodaksi, Kiinalla ei ole mahdollisuutta saada 23 miljoonan asukkaan Taiwania haltuunsa.

    • Anonyymi

      Mieluummin tuo koko Putlerin natsi örkkijoukko jouluksi kahden metrin syvälle multiin kuin kotiin. Natsi Putleri samaan monttuun örkkijoukkonsa kanssa.

    • Anonyymi

      Nyt kyllä ratkaisuja tulee vauhdilla. Hersonissa venäläiset ovat halukkaita antautumaan ja neuvottelut käynnissä. muillakin rintamilla ukraina etenee vauhdilla.
      Venäjällä jo etsitään syyllistä ja se on jo löytynyt, Putin. Niin nationalistit kuin sodan vastustajat vaativat putinin syrjäyttämistä. En usko että Putin on hengissä enää 2023. Paljon paremmin ei tule olemaan Lavrovin, peskowin ja Shoigun asema. Nykyvenäjän taru on ehdottomasti loppusuoralla.

    • Anonyymi

      Kuuleman mukaan Putler tykkää pikkupojista...siksi vaimo halusi eron kun ei jaksanut enää katsoa lapsiin sekaantuvaa hullua.

    • Anonyymi

      Putin ja Trump taistelevat lännen Cabalia vastaan. He johtavat valkohattuja. Tämä on 5d sakkia! NL annettiin hajota koska se sai cabalin paljastamaan korttinsa. Viimeinen näytös oli ”pakeneminen”.

    • Anonyymi

      Kun putini on halunnu päästä keisariksi keisarin paikalle ja kyhätä uusi neuvostoliiton revohka entisen tilalle, niin hän suunnitteli käyttävänsä Ukrainan ja Valkovenäjän armeijoita hyökkäämään muihin maihin, ettei venäjän armeijaa tarvitse tapattaa ja saadakseen laittaa museosta keisarin susiturkit ja vitjat itelleen. ajatteli, jotta VotVot.

    • Anonyymi

      Nyt lännen pitäisi hyökätä Venäjälle koko EU-rajan pituudelta.

    • Anonyymi

      Jos ukrainan vastahyökkäyksen aiheuttama perääntyminen on strateginen ja suunniteltu, niin miksi sitten perääntyneitä sotilaita nimitellään maanpettureiksi? Haavoittuneita potkitaan ja jätetään hoitamatta ja uhotaan että "tsetsheenikoiriin käytetyt sidetarpeet olisivat hukkaanheitettyjä".

      Kovin oudoksuttavaa strategiaa on tuollainen.

    • Anonyymi

      Se parhaiten nauraa, joka viimeksi nauraa. 😅😂

      • Anonyymi

        Vai silleen? Se parhaiten nauraa, joka bunkkerissa Kremlissä käkättää? Taitaa ryzzän naurut kyllä olla loppusuoralla.


      • Anonyymi

        Edelleen naurattaa se venäläisten "sotilaiden" juoksupako kaikilla rintamilla.

        Eivät pärjää ukrainalaisille sotilaille suorassa taistelussa, joten raukkamaiset pelkurit sitten vain ampuvat ohjuksia kaukaa. Taas iskivät ohjuksilla Harkovan siviilikohteisiin tappaen kolme ukrainalaista lasta. Venäläiset sotilaat ovat raukkamaisia pelkureita ja siviilien murhaajia vailla minkäänlaista moraalia. Alhaisinta ja halveksittavinta roskajoukkoa maan päällä.


    • Anonyymi

      Ei Venäjä pelkästään menetä Harkovaa vaan edellytykset puolustaa miehitettyä maata,sivustat on aukiei muita kuin hyökkäys joukot sisäänmja huoltolinjat poikki.venökä mahdollisesti pakotetaan vetäytymään laajemminkin.

    • Anonyymi

      Kaikesta näkee että Venäjä häviää sodan. Kyllä nyt naurattaa.
      Ja putinisteja itkettää.

    • Anonyymi

      Ruski talous kaatuu lopullisesti, kun pitää valmistaa valtava määrä mitaleita.

    • Anonyymi

      Pitääkö Joe Biden sotilasparaatin punaisella torilla?

    • Anonyymi

      Venäjän erikoisoperaatio on edennyt suunnitelmien mukaan ja saadaan kohta päätökseen. Moni perhe on saanut pesukoneen ja vielä useampi uuden Ladan.

    • Anonyymi

      Ei ne pääse kaikki. Varmaan lähelle 50000 on jo nyt kuollut. Invalideja on ainakin saman verran.

    • Anonyymi

      Putlerin unelma kääntää historiaa taaksepäin on romahtanut. Unelman kuolonuhrit lasketaan sadoissatuhansissa ja kotinsa menettäneet miljoonissa. Miten tästä toivutaan.

      • Anonyymi

        -tähän ei eläin pysty, mutta natZi pystyy


      • Anonyymi

        Ydinpommit ukrainaan olisi tuohon ratkaisu, kukaan ei jäisi kärsimään tapahtumista.


    • Anonyymi

      lyödäänkö? ritareiksi vai?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3138
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2864
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2645
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2509
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2387
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2284
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2265
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2025
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe