sääntöä2..

raksu

Vielä tuli mieleen toinenekin. Tai onhan näitä useitakin...

Pelaaja1 ei ole viitsiny poistaa kenttäpuoleltaan ylimääräistä palloa ja pelatessa pelipallo osuu tähän kentällä olevaan toiseen palloon. Pelipallo kuitenkin pomppaa ilmaan ja pelaaja1 saa pallon lyötyä takaisin pelaaja2:n kenttäpuolelle, johon pelaaja2 ei enää ennätä. Kumpi voitti pisteen?

4

307

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santoro

      Jos tämä ylimääräinen pallo on pelaajista riippumatomalla tavalla ilmaantunut kentälle (esim. pallopoikien möhlätessä) ja pelipallo osuu siihen, peli katkaistaan ja pallo pelataan uudelleen. Ylimääräisen pallon vaikutus peliin oli ilmeinen sen koskettua pelipalloon.

      Jos Pelaaja1 on esim. syöttämässä ja tämä pallo putoaa hänen taskustaan kentälle pelin ollessa käynnissä, hän häviää pisteen.

      Missään tapauksessa Pelaaja2 ei siis ainakaan häviä pistettä.

      • raksu

        Mä taas muistelen, että ennen oli tilanne sellainen, että jos pelipallo osui toiseen palloon, niin se pelaaja hävisi, kumman kenttäpuolella tämä tapahtui. Mut mun mielestä se sääntö muuttui joku vuosi sitten.

        Eli tuossa tapauksessa pelaaja1 olisi voittanu pisteen. Näin kyllä kovasti muistelisin sääntöjen olevan nykyään... varma en toki ole.


    • Pelaaja 1 voittaa; peliä pelataan normaalisti, jos ylimääräinen pallo on ollut kentällä ennen syöttöä.

      • raksu

        Näin mäkin sen muistelen. Eikös tää ole vähä niinku uudehko sääntö?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4048
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2901
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      864
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe