Baltsu 2023

Kuntoutus on käynnissä ja eiköhän jalkavaivat saada kuntoon. Siitä se sitten taas lähtee. Baltsun comeback ja matka kohti huippukuntoa.

Tämä on viimeisistä mahdollisuuksista viimeisin, vihoviimeinen. Ennustan että hänellä hyvä motivaatio kunhan pääsee irti ja Helsingin lenkkipolut kutsuvat jälleen. Ennustan että keväällä Baltsu on huippukunnossa. Maalis-huhtikuussa. Nyt hän ei anna minkään estää ja tekee kaiken kunnolla ja viisaasti. Maraton 2.50 molemmin puolin on mahdollinen.

Ennustan ensi vuodelle Baltsun maraton tuloksen olevan 2:53.
27891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Tässä ketjussa on hyvä lähteä pohtimaan Baltsun tulevia suorituksia. Kuntoutus työn alla, mutta eiköhän Mestari ole jo ensi vuoden puolella huippukunnossa.

Äänestä
  • Eikös Baltsu juurikin lopettanut fysion kun paljastui eturistisidevamma? Kuntoutus on siis keskeytetty. Onneksi pystyy kuntopyörää polkemaan ja elliptistä vatkaamaan, niin saa pidettyä vähän kuntoa yllä, vaikka juoksukunto onkin jo mennyttä. Nyt saadaan jännittää paraneeko vamma itsestään, vai vaatiiko se leikkausta.

    Äänestä

Tässä Baltsulle harjoitusohjelma loppuvuodelle:

MA: hölkkä 30-50min
TI:
KE: juoksukoordinaatioita ja vetoja 40-100m
TO: hölkkä 1.10-1.20
PE:
LA: hölkkä 1.10-1.30
SU: pitkä lenkki 1.30-2.00

Äänestä
  • Eihän ukkeli pysty hölkkäämän tuon vamman takia,Pari viikkoa sitten kokeili ja jäi 6km yli 6min/km vauhdilla, varmasti olisi juossut seuraavana päivänä jos ei olisi ollut kipuja.

    Äänestä

MA: kävely 2 min, hölkkä 1 min (3km)
TI:
KE: kävely 2 min, hölkkä 1 min (5km)
TO:
PE: vaahtopääkävely 30 min
LA:
SU: hölkkää 30 min

Äänestä
  • Jos on pakko tehdä joka päivä jotain niin näin:

    MA: kävely 2min, hölkkä 1min (3km)
    TI: crosstrainer 60min
    KE: kävely 2min, hölkkä 1min (5km)
    TO: crosstrainer 60min
    PE: vaahtopääkävely 2h
    LA: crosstrainer 60min
    SU: hölkkää 2km

    Äänestä

  • Hyvä ohjelma Baltsulle kun saa jalkansa kuntoon. Tuo 30 min hölkkä voi olla kova rasite alkuun, suosittelen noin 3 km/h vauhtia siihen.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Hyvä ohjelma Baltsulle kun saa jalkansa kuntoon. Tuo 30 min hölkkä voi olla kova rasite alkuun, suosittelen noin 3 km/h vauhtia siihen.

    Kyllä lähtisin liikkeelle 2km hölkästä näin alkuun. Pari viikkoa sitä ja jos menee kivuttomasti niin sitten 3km/h.

    Äänestä

Kolme ketjua baltsusta, pitäisiköhän aloittaa uusi.

Äänestä
  • Pitäisi

    Äänestä

Rautasta kamaa uusin blokkaus taas. Hyvin yhdistelee asioita ja sekoittaa. Minäkin rupeen oleen koht niin huonossa hapessa että oon 2000metrin cooperissa amisäijä, eikun yrjönkadulle vaan kokeilee käykö flaksi.

Äänestä

"Jos joku yrittää juosta vähän kovempaa vauhtia, hän joutuu heti vainon kohteeksi juoksufoorumilla ja muuallakin netissä juurikin vantaalaisten toimesta."

Äänestä
  • Miksei paltsukka ei juokse kovaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Miksei paltsukka ei juokse kovaa?

    Baltsuhan juoksee (juoksisi) kovaa kuntoonsa nähden. Ei ymmärrä, että pitää juosta hitaasti, jotta peruskunto paranee. Kovasta kevyen lenkin vauhdista ei saa palkintoa. Jos kehittää enemmän juosta hitaasti, niin kannattaa tehdä. Kovat juoksut voi kuitenkin tehdä kovaa. Baltsuhan ei kovaa osaa juosta. Aina valittaa, ettei kulje. Eikä enää juokse ollenkaan, kiitos never easy metodinsa.

    Äänestä

Toi nyt on sama ku jättäis ihmisen merihätään

Äänestä

Baltsu oikeassa. Pitää olla tiukka linja. Qatar ja Vantaa ja Venäjä boikottiin.

Juuri nyt iltalehti.fissä:
Postin­jakajan hirvittävä kohtalo järkyttää Vantaan Myyr­mäessä – pitkä­aikaisen asukkaan mukaan merkit ovat olleet ilmassa
Osa kertoo kokevansa alueen aiempaa levottomammaksi.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009214045.html

KADULTA tavoitettu vanhempi mies sanoo, että väkivaltaisuudet alueella ovat lisääntyneet. Hän haluaa pysyä jutussa nimettömänä.

Hän viittaa esimerkiksi Myyrmäessä syyskuussa tapahtuneeseen puukotukseen, jossa kotimatkalla ollutta uhria puukotettiin useita kertoja.

– Eihän tämä ole mitään uutta enää, mies totea.

Lue lisää: Puukottaja iski koti­matkalla ollutta uhria useita kertoja Vantaalla

Mies kertoo asuneensa Myyrmäessä 40 vuotta. Väkivallanteot tuntuvat yleistyneen selkeästi viime aikoina.

– Tämä on nykyaikaa, mies sanoo käsiään levitellen.


Olihan siellä myös Myyrmannin pommittaja aikoinaan.


Sama juttu Imatralla. Tunnetaan murhista, väkivallasta ja muusta häiriköinnistä. Myös nettifoorumeilla.
Imatralaisnuorten väkivaltaisuudet ovat puhuttaneet paikkakunnalla sen jälkeen, kun Iltalehti teki aiheesta laajan jutun.
Kaupungin johto tunnistaa ongelman, mutta sai myös huolestumaan mainehaitasta.

Äänestä
  • – Täällä on kaikista alhaisin koulutustaso, täällä on eniten niitä, jotka ovat käyneet pelkän peruskoulun sekä autettavia, jotka tarvitsisivat enemmän tukea. Se on lisääntynyt valtavasti, pariskunnan nainen selittää.
    – Syrjäytyneitä on todella paljon. Jos olet kaikesta ulkona, niin totta kai se herättää vihaa, hän järkeilee.

    Ehdotan vantaalaisille amiksille juoksemista. 2000m Cooperissa hyvä aloitus. Sitten juoksukoulun kautta oppia maratonharjoittelusta. Baltsun asenne on syrjivä ja herättää vihaa alemmissa yhteiskuntaluokissa. Puukko heiluu.

    Äänestä

  • Nämä ovat baltsulle ennestään tuttua porukkaa kun hän on tehnyt heidän kanssaan kenkäkauppaa. Ovatko rikoksenteot tehtailtu baltsun entiset klobot jalassa?

    Äänestä

  • Epäilty tekijä HELSINKILÄINEN vuonna 99 syntynyt mamu. Nämä on näitä jengiläisiä, täyteenahdettujen lähiöiden kasvatteja.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Epäilty tekijä HELSINKILÄINEN vuonna 99 syntynyt mamu. Nämä on näitä jengiläisiä, täyteenahdettujen lähiöiden kasvatteja.

    Eipä ollut mamu vaan kotimainen nisti.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Eipä ollut mamu vaan kotimainen nisti.

    Eikä ollut mikään 2000m Cooperin Vantaalainen juntti vaan Helsinkiläisellä premium alueella asuva juippi.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Eikä ollut mikään 2000m Cooperin Vantaalainen juntti vaan Helsinkiläisellä premium alueella asuva juippi.

    Vantaa vihoissaan lähtenyt murhaamaan Vantaalle.

    Äänestä

Ei muuta kun tukka pois ja linnaan tai sitten Baltsun never easy -juoksuvalmennukseen, kovaan kouluun.

Äänestä

Baltsu olis ihan kärkikahinoissa Vantaan talvijuoksu cupissa. Jos juoksee 38-39 minuutin ajan kympillä niin M40 sarjassa olisi sijoitus 8/39. Ja kun Baltsu on ensi vuonna 50-sarjassa niin siellä olisi sijalla 4/40.

Ihan täydet mahdollisuudet menestyä ja nousta podiumille asti. Tuo oikeasti osoittaa kovaa kuntoa ja suorituskykyä ja juoksuvauhtia kun on noin korkealla juoksijoiden tulos listalla. Katsokaa sitä listaa, kyllä Baltsua on rankasti aliarvioitu. Hän on aliarvostettu juoksija.
Siinä Baltsulle tavo 2023: podiumille Vantaalla.

Äänestä
  • 38-39min aika rankkaa aliarviointia. Baltsulla sujuu 3.30/km vauhti kaverin kanssa jutellen. Epäilisin todelliseksi kympin kunnoksi sub 32min aikaa. Never easy toimii.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    38-39min aika rankkaa aliarviointia. Baltsulla sujuu 3.30/km vauhti kaverin kanssa jutellen. Epäilisin todelliseksi kympin kunnoksi sub 32min aikaa. Never easy toimii.

    Aivan oikeassa olet arvioissa. Baltsu ei ostanut turhaan huippupiikkareita. Hyvässä kelissä piikkareilla radalla kilpailuissa voisi kymppi sujahtaa jopa lähelle 30 minuuttia, jos vetoapua riittää tarpeisiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Aivan oikeassa olet arvioissa. Baltsu ei ostanut turhaan huippupiikkareita. Hyvässä kelissä piikkareilla radalla kilpailuissa voisi kymppi sujahtaa jopa lähelle 30 minuuttia, jos vetoapua riittää tarpeisiin.

    Katsoin viikonloppuna Yhdysvaltain NCAA-maastojuoksukisoja ja kun suurimmalla osalla oli samat piikkarit kuin baltsulla niin sain flashbackin baltsun juoksemassa pururadalla, tai siis siellä missä oli ennen pururata. Varmasti baltsu olisi juossut pururatatreenillään Oklahoman radan alle puoleen tuntiin ja voittanut miesten kilpailun.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuntoutus on käynnissä ja eiköhän jalkavaivat saada kuntoon. Siitä se sitten taas lähtee. Baltsun comeback ja matka kohti huippukuntoa.

Tämä on viimeisistä mahdollisuuksista viimeisin, vihoviimeinen. Ennustan että hänellä hyvä motivaatio kunhan pääsee irti ja Helsingin lenkkipolut kutsuvat jälleen. Ennustan että keväällä Baltsu on huippukunnossa. Maalis-huhtikuussa. Nyt hän ei anna minkään estää ja tekee kaiken kunnolla ja viisaasti. Maraton 2.50 molemmin puolin on mahdollinen.

Ennustan ensi vuodelle Baltsun maraton tuloksen olevan 2:53.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu