Valeaviiliitto

Anonyymi

Menin naimisiin ulkomaalaisen tytön kanssa 3.11.2021 , maata en halua mainita.
Nelisen viikko sit lähdin hakemaan tätä naista mukaani Suomeen, kun annoin hänelle sen oleskelupakortti minkä saatin sen kyseisen maan suurlähetystöstä , ei mennyt kun 2 päivä tämä nainen lähtikin menemään sieltä maasta pois ja soitti perään myöhemmin että haluaa hakea eroa, ei ollut tosissan kanssani. Halusi vain pois sieltä kurjasta paikasta. Nyt ei ole tietoo missä nainen on. Onko täällä osaavia antaa neuvo mitä mun pitäisi nyt tehdä, oon aivan loppu/rikki :(
Pahoittelut kirjoitustaidostani.

5

970

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pakkoavioliitolla tarkoitetaan avioliittoa, jossa toinen tai molemmat puolisoista ei ole voinut itse vaikuttaa avioliiton solmimiseen tai puolison valintaan.

      Suomessa kyse on usein ollut ulkomailla solmituista ja ulkomaalaisten välillä solmituista pakkoavioliitoista, jotka tulevat Suomessa esille esimerkiksi turvapaikanhakumenettelyssä. Maahanmuuttajataustainen nuori voidaan myös lähettää ulkomaille ja naittaa ulkomailla asuvan henkilön kanssa.

      Kolmas hallituksen esityksessä nimetty esimerkki ovat tapaukset, joissa Suomessa asuva Suomen kansalainen solmii avioliiton ulkomaalaisen naisen kanssa. Avioliitto solmitaan ensin yhteisymmärryksessä, mutta tosiasiassa ulkomaalainen mies joutuu seksuaalisesti ja taloudellisesti hyväksikäytetyksi. Uhkailun ja alistamisen seurauksena miehellä ei ole tosiasiallisia mahdollisuuksia

    • Anonyymi

      Suomen lakia ollaan muuttamassa siten että kaikki jotka tulevat Suomen ilmatilaan tullaan tarkastamaan onko avioliitto Suomen lain mukainen,

      Moniavioisilta poistetaan tarpeettomat kumppanit ja
      jos Intialaisella etätyöläisellä tai vierastyöläisellä on vanhempien ajama kumppani, se tullaan eliminoimaan.

      Intiassa kuitenkin vanhemmilla oikeus kieltäytyä eropäätöksestä.

      Meneehän siinä kapiot silloin susille....;=)

    • Anonyymi

      En ymmärrä tätä Suomen tarvetta puuttua muiden maiden lailliseen avioliittoprosessiin.

      Nykyisin viranomaiselle tulee oikeus tutkia avioliiton perusteet vasta silloin kun muuttaa Suomeen asumaan. Nyt sitä ollaan kai muuttamassa.
      Eräs tunnettu jääkiekkoilija muutti takaisin Suomeen ja alkoi ajaa USAssa jo käytyä prosessia täällä. Onhan avioehto solmittu täällä. Vaimo väittää että on pakotettuna solmimispäivänä joutunut sen allekirjoittamaan. Viranomainen EI ottanut käsittelyyn koska molemmat osapuolet eivät asu täällä.

      Nyt lienee tarkoitus muuttaa tätä käytäntöä. Tässä tapauksessa jos avioliitto mitätöitäisiin, tulisi voimaan avoliittolain mukaiset käytännöt jolloin jos on yhteisiä lapsia tai on asuttu 5 vuotta yhdessä, on omaisuudesta tehtävä ositus.

      Laki ei tunne sellaista kuin avoehto.

    • Anonyymi

      Uusi laki pakkoavioliitosta meni läpi. Teksti on vaan niin ympäripyöreää että vasta 5 vuoden päästä nähdään mitä se tarkoittaa kun ensimmäinen tapaus tulee ulos hovioikeudesta.

    • Anonyymi

      Edellisessä laissa pykälä jonka perusteella viranomainen voi purkaa avioliiton. Onko se vielä voimassa jää nähtäväksi.

      Mielenkiintoinen tapaus kun aviopari muutti Suomeen. Nainen sai täysi-ikäisenä henkilötodistuksen Suomesta, jonka jälkeen haki avioeroa tai pakkoavioliitto purettiin.Lisäksi haki yksinhuoltajuutta.
      Tästä suivaantuneena omaisen hänen asuinmaastaan lähettivät Suomeen naisen alkuperäisen passin , josta ilmeni että ei ole avioliittokelpoinen iän perusteella.

      Mitenköhän laki suojelee naista tässä tapauksessa kun Suomessa sosiaalilain mukaan alaikäinen EI voi olla lapsensa huoltaja.

      Todennäköisesti lapsi meni isälle tai huostaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4431
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      82
      1164
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      832
    Aihe