Valeaviiliitto

Anonyymi

Menin naimisiin ulkomaalaisen tytön kanssa 3.11.2021 , maata en halua mainita.
Nelisen viikko sit lähdin hakemaan tätä naista mukaani Suomeen, kun annoin hänelle sen oleskelupakortti minkä saatin sen kyseisen maan suurlähetystöstä , ei mennyt kun 2 päivä tämä nainen lähtikin menemään sieltä maasta pois ja soitti perään myöhemmin että haluaa hakea eroa, ei ollut tosissan kanssani. Halusi vain pois sieltä kurjasta paikasta. Nyt ei ole tietoo missä nainen on. Onko täällä osaavia antaa neuvo mitä mun pitäisi nyt tehdä, oon aivan loppu/rikki :(
Pahoittelut kirjoitustaidostani.

5

1021

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pakkoavioliitolla tarkoitetaan avioliittoa, jossa toinen tai molemmat puolisoista ei ole voinut itse vaikuttaa avioliiton solmimiseen tai puolison valintaan.

      Suomessa kyse on usein ollut ulkomailla solmituista ja ulkomaalaisten välillä solmituista pakkoavioliitoista, jotka tulevat Suomessa esille esimerkiksi turvapaikanhakumenettelyssä. Maahanmuuttajataustainen nuori voidaan myös lähettää ulkomaille ja naittaa ulkomailla asuvan henkilön kanssa.

      Kolmas hallituksen esityksessä nimetty esimerkki ovat tapaukset, joissa Suomessa asuva Suomen kansalainen solmii avioliiton ulkomaalaisen naisen kanssa. Avioliitto solmitaan ensin yhteisymmärryksessä, mutta tosiasiassa ulkomaalainen mies joutuu seksuaalisesti ja taloudellisesti hyväksikäytetyksi. Uhkailun ja alistamisen seurauksena miehellä ei ole tosiasiallisia mahdollisuuksia

    • Anonyymi

      Suomen lakia ollaan muuttamassa siten että kaikki jotka tulevat Suomen ilmatilaan tullaan tarkastamaan onko avioliitto Suomen lain mukainen,

      Moniavioisilta poistetaan tarpeettomat kumppanit ja
      jos Intialaisella etätyöläisellä tai vierastyöläisellä on vanhempien ajama kumppani, se tullaan eliminoimaan.

      Intiassa kuitenkin vanhemmilla oikeus kieltäytyä eropäätöksestä.

      Meneehän siinä kapiot silloin susille....;=)

    • Anonyymi

      En ymmärrä tätä Suomen tarvetta puuttua muiden maiden lailliseen avioliittoprosessiin.

      Nykyisin viranomaiselle tulee oikeus tutkia avioliiton perusteet vasta silloin kun muuttaa Suomeen asumaan. Nyt sitä ollaan kai muuttamassa.
      Eräs tunnettu jääkiekkoilija muutti takaisin Suomeen ja alkoi ajaa USAssa jo käytyä prosessia täällä. Onhan avioehto solmittu täällä. Vaimo väittää että on pakotettuna solmimispäivänä joutunut sen allekirjoittamaan. Viranomainen EI ottanut käsittelyyn koska molemmat osapuolet eivät asu täällä.

      Nyt lienee tarkoitus muuttaa tätä käytäntöä. Tässä tapauksessa jos avioliitto mitätöitäisiin, tulisi voimaan avoliittolain mukaiset käytännöt jolloin jos on yhteisiä lapsia tai on asuttu 5 vuotta yhdessä, on omaisuudesta tehtävä ositus.

      Laki ei tunne sellaista kuin avoehto.

    • Anonyymi

      Uusi laki pakkoavioliitosta meni läpi. Teksti on vaan niin ympäripyöreää että vasta 5 vuoden päästä nähdään mitä se tarkoittaa kun ensimmäinen tapaus tulee ulos hovioikeudesta.

    • Anonyymi

      Edellisessä laissa pykälä jonka perusteella viranomainen voi purkaa avioliiton. Onko se vielä voimassa jää nähtäväksi.

      Mielenkiintoinen tapaus kun aviopari muutti Suomeen. Nainen sai täysi-ikäisenä henkilötodistuksen Suomesta, jonka jälkeen haki avioeroa tai pakkoavioliitto purettiin.Lisäksi haki yksinhuoltajuutta.
      Tästä suivaantuneena omaisen hänen asuinmaastaan lähettivät Suomeen naisen alkuperäisen passin , josta ilmeni että ei ole avioliittokelpoinen iän perusteella.

      Mitenköhän laki suojelee naista tässä tapauksessa kun Suomessa sosiaalilain mukaan alaikäinen EI voi olla lapsensa huoltaja.

      Todennäköisesti lapsi meni isälle tai huostaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe