Mitä mieltä?

Anonyymi-ap

Tilanne on seuraavanlainen. Eli, erosin pitkästä 10 vuoden suhteesta noin vuosi sitten. Olen ollut samassa työpaikassa nyt kuusi vuotta ja siellä on yksi nainen työkaverina, jonka kanssa olen tullut aina hyvin juttuun. Keväällä tulin hänelle kertoneeksi tuosta erostani ja sen jälkeen hän on alkanut avoimesti kertoa myös oman suhteensa vaikeuksista minulle. Moittii nykyistä miesystäväänsä todella usein mulle ja ilmoittaa heti jos heillä on ollut jotain riitaa tms.

Nyt viimekesänä hän pyysi mua kotiinsa kahvillekin ja kertoi avoimesti narsistisesta miehestään ja sanoi että tekisi mieli laittaa koko ukko pihalle.

Itse olen hyvin kiinnostunut tästä naisesta, sillä hän on erittäin mukava ja avoin. Mutta kun itsetuntoni sai tuossa erossa sen verran kovan kolauksen että en uskalla kovin suuria pilvilinnoja päässäni maalailla, vaikka niin kovasti haluaisinkin. Nyt hän on usein käynyt mua jututtamassakin meidän osastolla kun on oltu samaan aikaan töissä. Mitäs ajattelette tästä?

Toivon vain asiallisia vastauksia. Kiitos! :)

14

1463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käy koeajamassa ja katso mitä kehkeytyy jos kehkeytyy, eli menet kahville. :)

    • Kyseinen nainen on hyvin luultavasti jo alitajunnassaan tehnyt päätöksen erosta, mutta nyt hän vain tarvitsee siihen jonkin turvan, jotta saa sen eron tehtyä ja tässä kohden kuvaan astut sinä.

      Eikä mulla muuta tuosta, eiköhän tuolta kohta ala saarnaaminen ja paasaaminen, mutta seuraa sydäntäsi äläkä välitä muiden mielipiteistä.

      • Anonyymi

        Tämä nainen on todella avoin mulle nykyään kaikissa asioissa. Ehkä hän luottaa minuun.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tämä nainen on todella avoin mulle nykyään kaikissa asioissa. Ehkä hän luottaa minuun.

        Luottamushan on oikeastaan kaikki mitä tarvitaan, kahden ihmisen väliseen yhteyteen. Millaiseksi se yhteys aikanaan muodostuu, on aivan toinen asia.

        Mr-groove tuossa kirjoitti aika hyvin, seuraisin hänen vinkkiään.


    • Tuo on kaksipiippuinen juttu. Olette aivan eri elämäntilanteessa; sinä olet jo erosi läpikäynyt ja hän tarvitsee veturia erotakseensa. Te ette seiso samalla viivalla, mutta voisihan se onnistuakin. Parhaassa tapauksessa teistä tulee pari ja huonommassa vaihtoehdossa sinä olet vain vaihtoveturi.
      No kysy häneltä, että voisiko meillä olla yhteistä tulevaisuutta. Niin pieni kysymys, se ei kauan ota. Vastauksen pureskelu saattaa ottaa, mutta mitäpä sinä siinä menetät, koska jo nyt pureskelet vastausta kysymykseen, jota et ole vielä kysynyt.

      --Groove

    • Anonyymi

      Heillä on muutenkin jo sellainen on/Off suhde. Eivät asu enää samassa osoitteessa.

    • Anonyymi

      Ikävää, että puhuu tylysti miehestään. Ei kerro hyvää naisesta.

      • Anonyymi

        No en yhtään ihmettele kun olen päässyt jyvälle minkälainen mies on. Olen kuullut hänestä muualtakin samaa tietoa...


    • Anonyymi

      Kyllä tuossa taitaa kiinnostusta olla ilmassa... siltä se vaikuttaa. Nyt vaan tarkkailet tilannetta mikäli olet tuosta naisesta kiinnostunut.

    • Anonyymi

      Olenhan minä hyvinkin kiinnostunut 🙂

    • Anonyymi

      Niin ... monisyinen tilanne.

      Itse en sotkisi työtä ja ihmissuhteita, ainakaan jos nyt työstäsi tykkäät. Nuo eivät tuppaa onnistumaan ja aiheuttavat vain turhia vaikeuksia jälkikäteen. Vaan siis jokainen tekee näissä omat päätöksensä ja ottaa omat riskinsä.

      Toinen on sitten tuo eropuoli. Itselläni on periaatteet ja varattuihin en koske, enkä edes eroamassa oleviin. Mitään moraalisointeja tuossa ei minusta kuitenkaan kaivata. Vastuun tuossa kantaa minusta se parishuteessa oleva, ei sinkku. Itselläni vaan tosin on periaate, että en tunge itseäni mihinkään triangeleihin ja tyhjänpäiväisiin draamoihin, kun vapaitakin tarjokkaita löytyy.

      Ja siis kovastihan tuo kuulostaa siltä, että se eropäätös on jo kyllä jo valmis, mutta kaipaa potkua persiille tai ehkä sinusta tekosyytä siihen eroon. Siitä vaan, jos siltä tuntuu, mutta älä laske sen varaan, että tuo kestäisi. Todennäköisesti olisit vain irtiotton tuki ja sitten suhde loppuu.

    • Anonyymi

      Ite antaisin asian olla nainen ehtii vain mitä luultavammin panoa kun on kotona seksielämä laimentunu ja uskaltaisimpa jopa veikata että nainen itse on oman parisuhteensa narsisti

    • Anonyymi

      Taitaisi tosiaankin olla viisainta hyväksyä hänet vain työkaverina.
      Vie liikaa energiaa (joka on pois ammatistasi josta teille maksetaan) alkaa vatvomaan saman työpaikan työntekijän koti-ongelmia ja yksityiselämää. Aina on parasta pitää työ ja yksityisasiat erossa.

      Katsoppas, kun ja jos alatte yhteydenpidon intiimisti ja kohta sukset menevätkin ristiin, on takapajuista ja hankaloittavaa kun kaikki työpaikalla tietävät teidän yksityisasiat. Lisäksi, on kovin kiusallista nähdä toinen osapuoli samassa paikassa, melkein joka päivä.
      (Kokemuksen: olen nähnyt monta kertaa että jompikumpi jättää (tai joutuu jättämään) työpaikkansa

      Te kumpikin pääsette kaikista helpoimmalla etsiessänne seuralaisen työpaikkanne ulkopuolelta.

    • Anonyymi

      Sanoisin että päivä kerrallaan 🙂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4573
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3155
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2853
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      56
      2758
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2370
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2165
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      15
      1579
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      17
      1564
    9. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1494
    10. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1484
    Aihe