on paniikki meininki menossa. Etuovi.com:ssa noin 4 viikon aikana lisääntynyt asuntojen tarjonta yli 5500 koko Suomessa eli nyt 50540kappaletta. Asuntokaupat on pääkaupunkiseudullaki lähes pysähdyksissä vaikka siellä jotku uudet kohteet hinnat vain nousee, inflaatio nostaa hitoja vaikka ostajat vähentyneet hyvin paljon.
Näkyy niin tällä seudulla kuin muuallaki vuosien ajan myynnissä samat kohteet. Kuka järkevä käytännössä ostaa kohdetta jossa odotettavissa putkiremontti jonka yhteydessä usein piikataan koko kylpyhuone että sekin joutuisi uusiin?
Omakotitaloissa, rivitaloissa ihmettelee miten monilla alueilla sokkelin korkeus on olematon, talojen seinät siis olleet vuosien ajan lumen alla, pahiten varmasti kärsineet puu/lautaseinät ja niiden sisukset.
Paniikkia varmaan lisää se että sähkön hinta vain nousee, minulle ilmoiteltiin sähkön nousevan lokakuun alusta 58%, yö-sähkö on melkein 1/3 osa päivä sähköstä.
niillä joilla on öljylämmitys on lämmitysöljyllä hintaa. Käsittääkseni tammikuun alusta Suomessa tuleen oleen "piru irti" kun vuoden lopussa loppuu öljytuotteiden kielto Venäjältä, siitä syntyy helposti kartellimarkkinat kun saa ostaa euroopan unionin alueelle vain harvalukuisista maista enää. Joten kiirettä pitää jos haluapi varmistaa ostot edes näillä hinnoilla!
Asuntotarjonnassa
Anonyymi-ap
0
169
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1414835Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793502SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt272524SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402203Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä572029Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851963Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231961Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191428Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941235