on paniikki meininki menossa. Etuovi.com:ssa noin 4 viikon aikana lisääntynyt asuntojen tarjonta yli 5500 koko Suomessa eli nyt 50540kappaletta. Asuntokaupat on pääkaupunkiseudullaki lähes pysähdyksissä vaikka siellä jotku uudet kohteet hinnat vain nousee, inflaatio nostaa hitoja vaikka ostajat vähentyneet hyvin paljon.
Näkyy niin tällä seudulla kuin muuallaki vuosien ajan myynnissä samat kohteet. Kuka järkevä käytännössä ostaa kohdetta jossa odotettavissa putkiremontti jonka yhteydessä usein piikataan koko kylpyhuone että sekin joutuisi uusiin?
Omakotitaloissa, rivitaloissa ihmettelee miten monilla alueilla sokkelin korkeus on olematon, talojen seinät siis olleet vuosien ajan lumen alla, pahiten varmasti kärsineet puu/lautaseinät ja niiden sisukset.
Paniikkia varmaan lisää se että sähkön hinta vain nousee, minulle ilmoiteltiin sähkön nousevan lokakuun alusta 58%, yö-sähkö on melkein 1/3 osa päivä sähköstä.
niillä joilla on öljylämmitys on lämmitysöljyllä hintaa. Käsittääkseni tammikuun alusta Suomessa tuleen oleen "piru irti" kun vuoden lopussa loppuu öljytuotteiden kielto Venäjältä, siitä syntyy helposti kartellimarkkinat kun saa ostaa euroopan unionin alueelle vain harvalukuisista maista enää. Joten kiirettä pitää jos haluapi varmistaa ostot edes näillä hinnoilla!
Asuntotarjonnassa
Anonyymi-ap
0
177
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741014
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104868- 62863
- 45834
- 48771
- 49684
- 31639
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38526