on paniikki meininki menossa. Etuovi.com:ssa noin 4 viikon aikana lisääntynyt asuntojen tarjonta yli 5500 koko Suomessa eli nyt 50540kappaletta. Asuntokaupat on pääkaupunkiseudullaki lähes pysähdyksissä vaikka siellä jotku uudet kohteet hinnat vain nousee, inflaatio nostaa hitoja vaikka ostajat vähentyneet hyvin paljon.
Näkyy niin tällä seudulla kuin muuallaki vuosien ajan myynnissä samat kohteet. Kuka järkevä käytännössä ostaa kohdetta jossa odotettavissa putkiremontti jonka yhteydessä usein piikataan koko kylpyhuone että sekin joutuisi uusiin?
Omakotitaloissa, rivitaloissa ihmettelee miten monilla alueilla sokkelin korkeus on olematon, talojen seinät siis olleet vuosien ajan lumen alla, pahiten varmasti kärsineet puu/lautaseinät ja niiden sisukset.
Paniikkia varmaan lisää se että sähkön hinta vain nousee, minulle ilmoiteltiin sähkön nousevan lokakuun alusta 58%, yö-sähkö on melkein 1/3 osa päivä sähköstä.
niillä joilla on öljylämmitys on lämmitysöljyllä hintaa. Käsittääkseni tammikuun alusta Suomessa tuleen oleen "piru irti" kun vuoden lopussa loppuu öljytuotteiden kielto Venäjältä, siitä syntyy helposti kartellimarkkinat kun saa ostaa euroopan unionin alueelle vain harvalukuisista maista enää. Joten kiirettä pitää jos haluapi varmistaa ostot edes näillä hinnoilla!
Asuntotarjonnassa
Anonyymi-ap
0
215
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks435446Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si734140Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut353498Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää583295Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?1013292- 762723
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1262213En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri572205Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit281560- 1911356