Asuntotarjonnassa

Anonyymi-ap

on paniikki meininki menossa. Etuovi.com:ssa noin 4 viikon aikana lisääntynyt asuntojen tarjonta yli 5500 koko Suomessa eli nyt 50540kappaletta. Asuntokaupat on pääkaupunkiseudullaki lähes pysähdyksissä vaikka siellä jotku uudet kohteet hinnat vain nousee, inflaatio nostaa hitoja vaikka ostajat vähentyneet hyvin paljon.
Näkyy niin tällä seudulla kuin muuallaki vuosien ajan myynnissä samat kohteet. Kuka järkevä käytännössä ostaa kohdetta jossa odotettavissa putkiremontti jonka yhteydessä usein piikataan koko kylpyhuone että sekin joutuisi uusiin?
Omakotitaloissa, rivitaloissa ihmettelee miten monilla alueilla sokkelin korkeus on olematon, talojen seinät siis olleet vuosien ajan lumen alla, pahiten varmasti kärsineet puu/lautaseinät ja niiden sisukset.
Paniikkia varmaan lisää se että sähkön hinta vain nousee, minulle ilmoiteltiin sähkön nousevan lokakuun alusta 58%, yö-sähkö on melkein 1/3 osa päivä sähköstä.
niillä joilla on öljylämmitys on lämmitysöljyllä hintaa. Käsittääkseni tammikuun alusta Suomessa tuleen oleen "piru irti" kun vuoden lopussa loppuu öljytuotteiden kielto Venäjältä, siitä syntyy helposti kartellimarkkinat kun saa ostaa euroopan unionin alueelle vain harvalukuisista maista enää. Joten kiirettä pitää jos haluapi varmistaa ostot edes näillä hinnoilla!

0

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

        Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
        Maailman menoa
        40
        2554
      2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

        Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
        Sinkut
        60
        1905
      3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

        Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
        Maailman menoa
        52
        1769
      4. Mitä muutoksia tekisit

        kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
        Ikävä
        91
        1593
      5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

        Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
        Kaste
        41
        1424
      6. Kerro minulle

        Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
        Ikävä
        62
        1025
      7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

        Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
        Maailman menoa
        121
        975
      8. Miten Yxäri iskettiin?

        Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
        Sinkut
        166
        951
      9. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

        Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
        Kaste
        378
        925
      10. Rakkaalle J miehelle.

        Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
        Ikävä
        64
        895
      Aihe