on paniikki meininki menossa. Etuovi.com:ssa noin 4 viikon aikana lisääntynyt asuntojen tarjonta yli 5500 koko Suomessa eli nyt 50540kappaletta. Asuntokaupat on pääkaupunkiseudullaki lähes pysähdyksissä vaikka siellä jotku uudet kohteet hinnat vain nousee, inflaatio nostaa hitoja vaikka ostajat vähentyneet hyvin paljon.
Näkyy niin tällä seudulla kuin muuallaki vuosien ajan myynnissä samat kohteet. Kuka järkevä käytännössä ostaa kohdetta jossa odotettavissa putkiremontti jonka yhteydessä usein piikataan koko kylpyhuone että sekin joutuisi uusiin?
Omakotitaloissa, rivitaloissa ihmettelee miten monilla alueilla sokkelin korkeus on olematon, talojen seinät siis olleet vuosien ajan lumen alla, pahiten varmasti kärsineet puu/lautaseinät ja niiden sisukset.
Paniikkia varmaan lisää se että sähkön hinta vain nousee, minulle ilmoiteltiin sähkön nousevan lokakuun alusta 58%, yö-sähkö on melkein 1/3 osa päivä sähköstä.
niillä joilla on öljylämmitys on lämmitysöljyllä hintaa. Käsittääkseni tammikuun alusta Suomessa tuleen oleen "piru irti" kun vuoden lopussa loppuu öljytuotteiden kielto Venäjältä, siitä syntyy helposti kartellimarkkinat kun saa ostaa euroopan unionin alueelle vain harvalukuisista maista enää. Joten kiirettä pitää jos haluapi varmistaa ostot edes näillä hinnoilla!
Asuntotarjonnassa
Anonyymi-ap
0
227
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1323203Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732104Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371805- 1241689
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241687- 1381345
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1021171Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441035"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!471005Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa30934