Yhdysvaltojen presidentti Joe Biden istui yllättäen kuningatar Elisabet II:n hautajaisissa takarivissä.
https://www.is.fi/kuninkaalliset/art-2000009080812.html
Yhdysvaltojen presidentin Joe Bidenin muun muassa kerrotaan peruneen tapaamisensa Britannian pääministeri Liz Trussin kanssa Downing Streetillä yllämainitun syyn vuoksi.
Nyt on herkkää. Joe Biden Elisabetin hautajaisissa takariviin
18
85
Vastaukset
- Anonyymi
Putin jäi kokonaan ilman kutsua ja vasta harmittaa.
- Anonyymi
Trumppiakaan ei kutsuttu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Trumppiakaan ei kutsuttu.
Oikeat johtajat eivät kloonien ja kloonien kanssa ole ja mene teatteri esityksiin. Biden on vain palkattu näyttelijä. Kuten Trydöö jota tv globohomot pitää esillä. Faket esiintyy. Chalesista ei tule kunkkua vaan mentävä kansain äliseen rikos oikeuteen. Elisabeth suojeli poikaansa mutta asiat muuttui ja laki nyt kaikille sama.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Trumppiakaan ei kutsuttu.
Eikä idoliasi Halosen Tarjaa.
- Anonyymi
Paras pistää Biden takariviin istumaan, kun on tunnetusti hajamielinen. Ei herätä niin paljon huomiota, jos tekee jotain höhlää.
- Anonyymi
Välit alkaa viilentyä
- Anonyymi
Oliko Biden taustaryhmä lähellä
- Anonyymi
Hautajaisetkin todistivat, miten kaunis ja seksikäs brittien uusi pääministeri on. Harvoin tuon ikäinen nainen herättää näin paljon mielihaluja.
- Anonyymi
Syynä lienee seniili joen tiedetyt ilmavaivat.
- Anonyymi
Jos se olisi pieraissut eturivissä niin se olisi skandaali. Ilmastokokouksessa vähän aikaa sitten se päästi ”matalataajuuksisen” pitkän pierun ja Camilla B puhui siitä loppu viikon 🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi
Tapahtuu ja sattuu. Oliko Sauli eturivissä ?
- Anonyymi
Kansainyhteisön maat tietenkin paremmille paikoille.
- Anonyymi
Englantilaiset surevat pinttyneesti vanhanaikaisesti,ruumiskin kerkiää pitkästyä!Miksi tarvitsee rangaista itseään ja jonottaa tunti tai peräti vuorokauden saadakseen kulkea arkun ohi.
- Anonyymi
Johtuu siitä että Biden uhmasi isäntien toivomusta että kutsuvieraat käyttäisivät tavallisia reittikoneita ja tulisivat sitten lentokentältä bussilla hautajaisiin. Mutta Bidenin oli pakko käyttää Air Force Onea ja Beast - autoaan.
- Anonyymi
Entä meillä?
UUTISET
UUTISETULKOMAAT
Professori Brian Klaas on tavannut satoja pahoja ihmisiä – tämä on hänen arvionsa Putinista
Kansainvälisen politiikan professori Brian Klaas on pohtinut sitä, tekeekö valta ihmiset pahoiksi vai hakeutuuko valtaan pahoja ihmisiä.
Klaas alkoi tutkia vallan vaikutusta ihmisiin tohtoritutkielmaansa. Lopulta hän kirjoitti samasta asiasta myös kirjan. MOSTPHOTOS
Katariina Taleva
[email protected]
Tänään klo 6:31
Vallanhimoisia sadistisia ihmisiä ja vallan väärinkäyttäjiä hakeutuu valtaan muita useammin, sillä yhteiskuntien järjestelmät sallivat vallan väärinkäytön. Aina voidaan kysyä, mikä sai yksittäisen henkilön tekemään pahan asian, mutta kansainvälisen politiikan professorin Brian Klaasin mukaan yhteiskunnan sosiaalista merkitystä usein vähätellään.
– Olemme perustaneet valtajärjestelmät niin, että ne houkuttelevat ja päästävät joitakin yhteiskuntamme pahimpia ihmisiä kaikkein merkittävimpiin asemiin, ja se on valtava virhe, Klaas sanoo.
Klaas on satoja pahoja ihmisiä kirjoittaessaan kirjaansa Paha Valta (Atena 2022). Hän on vieraillut yli 500 pahan ihmisen luona yrittäen ymmärtää sitä, mikä on ajanut heitä käyttämään valtaa väärin.
…, vaan siitä, miten yhteiskunta salli tämän henkilön päästä valtarooliin ja miten häntä ei estetty ajoissa.
– Olen myös havainnut tutkimuksessani, että aina kun tulee vastaan jokin skandaali, jossa valtaa on käytetty väärin, on niin monia hetkiä, jolloin se olisi voitu pysäyttää. Niin ei tapahdu, vaikka punaiset varoitusmerkit olisivat olleet näkyvissä, miksi ei? Klaas kysyy.
Brian Klaas on kansainvälisen politiikan professori UCL:ssä. DAVID HARTLEY/SHUTTERSTOCK
Miten valtaan pääsee pahoja ihmisiä?
Vallasta ja pahuudesta keskusteleminen tuo mieleen pakostakin Venäjän presidentti Vladimir Putinin. Klaasin mielestä Putinin kohdalla ollaankin aivan hänen kirjansa avainkysymyksen äärellä: miksi ihmiset antavat valtaa selvästi vallanhimoisille ihmisille.
Putin onkin onnistunut luomaan propagandallaan Venäjälle tilanteen, jossa hän näyttäytyy ainoana vaihtoehtona kaaokselle, Klaas sanoo.
– Putin käyttää hyväksi evoluutiopsykologiaa, jossa kriisin hetkinä ihmiset kääntyvät ”vahvan miehen” puoleen. Putin ja hänenlaisensa ihmiset ovat ihmisiä, jotka sanovat että he ovat ainoa asia sinun ja kaaoksen välissä. Venäjä on luonut propagandaa ”kauheasta vihollisesta” Ukrainassa, jota vastaan täytyy käydä sotaa kaaoksen välttämiseksi. Se on toiminut Venäjän kotiympäristössä.
Toisekseen Klaas näkee, että paha valta, esim Putin on eristänyt itsensä todellisuudesta ja päätöstensä seurauksista.
Yleisestikin, mitä pidempään huonot johtajat ovat vallassa, sitä vähemmän he hyväksyvät kritiikkiä ja ihmisiä, jotka ovat eri mieltä heidän kanssaan, Klaas sanoo.
– Mitä enemmän eristät itseäsi todellisuuden ja päätöstesi seurauksista, sitä enemmän kasvaa riski katastrofaalisiin virheisiin.
Entä ratkaisut?
Mutta miten voidaan varmistaa, ettei valtaan nouse vallanhimolla mässäileviä ihmisiä tai ainakaan pelkästään heitä?
– Jos yhteiskunta itsessään ei muutu, niin en usko että pahan päättäjän tilalle tuleva henkilö muuttaisi mitään, Klaas sanoo. Valta on sementoitu päätösvallan riippumattomalla institutionaalisella diktatuurilla ilman yhteiskunnallista vastavoimaa.
Tarjolla on Klaasin mukaan kuitenkin ratkaisuja siihen, millaisin keinoin valtaa pitäviä voidaan pitää silmällä.
Yksi Klaasin ratkaisusta on niin sanotun varjojohtoryhmän perustaminen. Ideana on, että kootaan samankokoinen ryhmä satunnaisista ihmisistä ja laitetaan heidät tekemään samoja ratkaisuja kuin riippumatonta mielivaltaa harjoittava ryhmä. Jos päätökset eroavat oikean ja varjoryhmän välillä, voi paljastua vallan väärinkäyttöä.
…Valittaminen ei auttanut, vaan pahensi tilannetta.
Vaihtoehtojen puuttuminen voi siis johtaa tilanteisiin, jossa lopulta ei olekaan ollenkaan vaihtoehtoja vaan päättäjä hankkii riippumattoman itsevaltiuden ilman yhteiskunnallista vastavoimaa.
Mukaillen ja soveltaen! - Anonyymi
Joe olis voinu oottaa ponin kanssa kedollakin. Tietty ponillekkin annettava rauha surra, joten not.
- Anonyymi
Typerä alotus. Yhteisön jäsenet, kuninkaalliset ja sadat sukujen jäsenet ovat eturivissä muut sitten taaempana. Bidenia tuo tuskin häiritsi tippaakaan.
- Anonyymi
Ei häirinnyt. Tuskin Joe tiesi missä on, miksi on siellä tai kuka ihme hän on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1716197- 1471724
- 1131508
- 511270
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46932Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢29860Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu97836Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5789Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan224746- 41739