Aika-avaruuden kiihtyvä laajeneminen Fasaaniteorian mukaan

Mitä on aika? Aika on avaruuden liikettä.

Mitä on aika-avaruuden aika? Aika-avaruuden aika on tilan (avaruuden) liikettä ajan suhteen.

Mihin tila liikkuu ja miksi? Tilan liike tai muutokset johtuvat tilan laajenemisesta ei-mihinkään tai voidaan puhua tilan laajenemisesta aikaan, koska ei-mitään, eli aika vetää tilaa puoleensa.

Mitä on tila (eli avaruus)? Tila muodostuu kolmesta pallosta. Jokainen näistä tilapalloista sisältää tilan ja antitilan. Näiden toisissaan kiinni olevien tilapallojen väliin jää ei-mitään alue. Jokainen tilapallo muodostuu tilasta ja antitilasta (antiavaruus).

Yhteenveto: Meillä on siis kaksiosaiset tilapallot ja aika (ei-mitään), ja tila (tilapallot) liikkuvat ajan suhteen.

Sulatelkaa näitä perusasioita ensin. Jatketaan sitten kun asiat ovat sisäistetty.

Teetauko :)

JATKUU MYÖHEMMIN

11

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Miksi aika-arvaruus koostuu toisissaan kiinniolevista tilapalloista? Tila on pallonmuodossa, koska aika-avaruudessa oleva ajan funktio toimii vain ja ainoastaan tilan koostuessa pallonmuotoisista tilaelementeistä.

      Siis toisin ilmaistuna kuutionmuotoisista tilaelementeistä muodotunut avaruus ei jättäisi ajan muodostaville elementille olemassaolon mahdollisuutta aika-avaruudessa. Lisäksi pallonmuotoinen on yleinen muoto avaruuden monissa ilmiöissä.

      Käytännön testi: Laita biljardipalloja kiinni toisiinsa, ja huomaat biljardipallojen väliin jäävän tilaa. Biljardipallot ovat aika-avaruuden tilaelementtejä kuvainnollisesti esittäviä objekteja tässä testissä. Aikaa tässä testissä kuvainnollistaa biljardipallojen väliin jäävä tyhjä tila.

      Teetauko :)

      Jatketaan opintoja myöhemmin :)

    • Se on aikaa, mitä universumiin tulee ikuisesti lisää, ei tilaa kuten alkupamausteoriassa, eikä materiaa, kuten pysyvän tilan teoriassa.

      Se selviää, kun tajutaan, ettei laajenemista voi olla, lisää tilaa ei voi tulla universumiin, jossa on jo kaikki tila, eikä materiaa voi tulla universumiin, jossa on jo kaikki materia, eikä ulkopuolta ole, mistä sitä materiaa voisi tulla. Osauniversumeista toisiin voi tulla ja paralleeleista osauniversumeista tavallisiin osauniversumeihin ja päinvastoin.

      Silloin se mitä itse universumiin tulee lisää on aika. Alkua ei ole. Alut ovat osauniversumien alkuja galaksien alkuja, galaksiryhmien alkuja, klusterien alkuja, superklusterien alkuja, supersuper klusterien alkuja.

      Toisaalta aika, avaruus ja materia ovat kaikki erottamattomasti yhdessä, niitä ei esiinny erikseen, materia ja voimat, aineellinen puoli, on aina jossain tilassa, ja tilat vaihtelevat. Aine muuttuu toisiksi aineiksi ja energiaksi tähdissä. Minne kaikki se energia säteilee? Avaruuteen.

      Universumi ei ole missään tilassa, paikassa, vaan on itse se kaikki tila, eikä universumi kokonaisuutena liiku. Sen materian ja tilan määrä ei muutu, vaan on aina sama.

      Toisaalta on epäselvää, onko itse universumia olemassakaan, vai onko vain ne osat ja materiaa olemassa, mitä siinä tilassa on.

      Siis on olemassa ikuisesti se tila ja se materia mitä siinä on. Ainakin. Sitten se materia liikkuu siinä ja vaihtaa muotoaan. Materiaa ja voimia, kenttiä. Materiaa eri muodoissa, ainetta, energiaa, voimia säteilyä. Liikettä ja aaltoliikettä.

    • Mitkään pallot universumissa eivät ole täysin erillisiä, vaan ne pallot yhdessä, kaikki yhdessä vasta on universumi, kaikkeus. Sitä on ikuisesti vain yksi, ainutkertuinen kappale, elementti, entiteetti, asia.

      Vaikkei sitä edes olisi erillisenä kaikista muista asioista, se tarvitaan teoriassa.

      Onko se alkava ja laajeneva vai ikuinen ja ääretön? Tai jotain muuta, tarkemmin.

      Ikuinen ja rajaton, aina samankokoinen, suunnattoman suuri, ei ulkopuolta. Ulkopuolta ei ole olemassakaan.

      Pallomainen, halkaisija pisin mahdollinen etäisyys, ei pallopintaa, 4D?

      Tehdään malleja ja katsotaan, mikä natsaa, ovatko parempia kuin BB?

    • Anonyymi

      "Mitä on aika? Aika on avaruuden liikettä."

      Mitään "aikaa" avaruudessa ei ole. Yksikään tiedemies ei ole löytänyt sieltä sellaista, vaikka kuinka hartaasti on etsitty. Käytännössä se onkin ollut pelkkää hypoteettista ja teoreettista selittelyä, eli miten saadaan muotoiltua tyydyttävä selitys, joka ikään kuin saisi vakuuttumaan, että sieltähän se aika löytyi, kun vain jaksoi etsiä.

    • Suuria paljastuksia tulossa Fasaaniteorian suunnalta. Esimerkiksi ajan neljä ulottuvuutta, kiihtyvä laajeneminen, loimittumisen selitys ja säieteorian selitys Fasaaniteorian mukaan.

      Uuden vuoden aattona aloitetaan. Mukana musiikkivideoita.

      Opiskelkaa loimittumisesta lisää tästä linkistä:

      https://www.hs.fi/tiede/art-2000009066589.html

      • Käytin tuossa tarkoituksella sanaa loimittuminen, enkä käyttänyt sanaa lomittuminen.

        Lomittuminen ja loimittuminen? Siinä on se pieni suuri ero! :)


      • Anonyymi
        höyhenpuvussa kirjoitti:

        Käytin tuossa tarkoituksella sanaa loimittuminen, enkä käyttänyt sanaa lomittuminen.

        Lomittuminen ja loimittuminen? Siinä on se pieni suuri ero! :)

        voiko fasaanin munia syödä, jos on paha ihottuma?


    • Anonyymi

      Vai jatkuuko? Hauska nähdä tuonkin idiootin löytäneen takaisin paikalle.
      Ehkä niiden tulisi ottaa Savorisen kanssa pistoolikaksintaistelu ja ratkaista kumpi on kovempi kosmologi.

    • Avaan uuden ketjun otsikolla: Fasaaniteorian hämmästyttäviä paljastuksia :)

      Juhlitaan samalla huomenna alkavaa uutta vuotta 2023.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      145
      5093
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3263
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      246
      3086
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2638
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1814
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1595
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1556
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1447
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1437
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1337
    Aihe