Hirviövanhemmat

Anonyymi-ap

Kuinka moni kuvittelee että saa lapsien saamisella kaiken anteeksi ja surut unohdettua Lapissa olemme tottuneet siihen että myös lasten kiusaaminen ja testaaminen saa surutta jatkua vanhempien virheiden takia. Minusta tämä on oikein kun aina sama stoori vanhmpi/vanhemmat olivat täysiä hirviöitä ennen lasta ja lasten jälkeen kaikista pahimpia jeesustelijoita ja enkeleitä. T rotanmyrkky kunniaan

9

1011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tosi on. Monta kertaa joitakin lapsia ja myös aikuisia kiusataan sen vuoksi, että kiusaajien vanhemmat ja lähiympäristö arvostelevat äänekkäästi kiusattujen lasten vanhempia, näiden tapaa eläää ja sitä, miten ja millä tavalla nämä tulevat toimeen elämässään.
      Se, ikään kuin, kiusaajien, lasten ja aikuistenkin mielestä oikeuttaa kiusaamiseen ja ylenkatseeseen. On olemassa hyvin monia syitä kiusaamiseen.
      On olemassa myös näkemys, että yhteisö tarvitsee aina uhrin, jota nokkia loputtomiin, pönkittääkseen omaa hyvää, mutta jostakin syystä heikkoa minäänsä.
      Näin ehkä pönkitetään ja yritetään tuoda esiin omaa hyvää elämäntapaa ja oikeanlaista arjen pyörittämistä.
      Ja myös varallisuus, poliittinen kanta ja jopa ihmisen pukeutuminen ja koko ulkomuoto aiheuttavat kiusaamista.
      Kaikkia ei hyväksytä: Kaikilla ei ole työpaikkaa. Kaikilla ei ole rahaa. Kaikki ihmiset eivät ole saman näköisiä ja kokoisia. Kaikki eivät pukeudu määrätyllä tavalla. Jotkut uskaltavat poiketa tavanomaisesta laumakäyttäytymisestä.
      Kaikki eivät alituiseen voi nousta koneeseen ja matkustaa ulkomaille.
      Ja monet polkevat toisia lokaan armotta oman etunsa saavuttamiseksi ja pitämiseksi kunniassa.

    • Anonyymi

      Täällä on ja lapissa yleensä paljon näitä tekopyhiä kaappi kommunisteja.Varmaan omassa sairaassa mielessään hyväksyvät tälläkin hetkellä venäjän toimet

      • Anonyymi

        Liittyykö tämä keskusteluaihe jotenkin venäjän toimiin ja konfliktiin? Oletko nukkunut viime yönä huonosti ja nähnyt pahoja, syyttäviä unia?


    • Anonyymi

      Tiedän monia tapauksia joissa hoidettava osapuoli ollut erittäinkin varakas, mutta kuoleman jälkeen omaisuus kadonnut kuin tuhka tuuleen.

      • Anonyymi

        Kertoisitko hieman tarkemmin tapauksista.


    • Anonyymi

      Liittyykö Hanhivaaran loppumaton etsintäpähkäily ylitorniolaisiin ongelmavanhempiin?

      • Anonyymi

        Eipä taida Hanhivaara-tapaus eritysesti liikahdella ylitorniolaisten ongelmakirjoittajien aloitteista.
        Ylitorniolla on monta tasavahvaa, aloittellista kirjoittajaa.
        Monia kuiskailijoita aktivoitunut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä taida Hanhivaara-tapaus eritysesti liikahdella ylitorniolaisten ongelmakirjoittajien aloitteista.
        Ylitorniolla on monta tasavahvaa, aloittellista kirjoittajaa.
        Monia kuiskailijoita aktivoitunut.

        Sinäkö luulet olevasi kirjoittajien suuri arvostelija?
        Kerro, mistä hyvästä luulet olevasi jo se kokenut räksyttäjä ja ainoa kirjallisuuden asiantuntija.
        Kaikki ilmaisut ovat mielestäni tervetulleita, oma on valinta mitä kirjoittaa ja mitä yrittää muille sanoa.
        Koiraa ei ole karvoihin katsominen
        Tiedätkö sen:
        Totuus kestää huonosti päivänvaloa.
        Totuus ei kuitenkaan pala tulessakaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinäkö luulet olevasi kirjoittajien suuri arvostelija?
        Kerro, mistä hyvästä luulet olevasi jo se kokenut räksyttäjä ja ainoa kirjallisuuden asiantuntija.
        Kaikki ilmaisut ovat mielestäni tervetulleita, oma on valinta mitä kirjoittaa ja mitä yrittää muille sanoa.
        Koiraa ei ole karvoihin katsominen
        Tiedätkö sen:
        Totuus kestää huonosti päivänvaloa.
        Totuus ei kuitenkaan pala tulessakaan.

        Päivänvalon kestävyys lienee ongelma.
        Ihmetystä herättää se että Hanhivaara on kadonnut jo vähän vuosituhannen vaihteen jälkeen.
        Ja kuitenkin Hanhivaaran katoaminen nousee säännöllisesti pinnalle keskustelun aiheeksi.
        Vähän vertauskelpoinen vuonna 2006 surmansa saaneen Jukka S. Lahden vaimon syyllistämiskampanjoiden pinnalle nousun kanssa. Vaikka Lapissa tuota Anneliress


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      52
      10405
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      137
      6377
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      74
      4598
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      13
      3468
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      143
      3250
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      283
      3065
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      151
      2833
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      67
      2776
    9. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2232
    10. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      34
      2154
    Aihe