Suurella todennäköisyydellä sinullakin on silmäpussit. Minullakin on. Siinä ei ole mitään pahaa tai häpeämistä.
Tässä en nyt puhu turvonneista silmänalusista. Turvonnut voi olla jotain ongelmallista ja hoitoakaipaavaa, mutta tässä mielipidekirjoituksessa puhun tavallisista silmänalusista.
Silmäpusseja on erilaisia. On mm. tummia silmänalusia ja "alas venyneitä" silmäpusseja. Ne ovat normaaleja.
Tummat silmänaluset johtuvat väsymyksestä tai huonosti nukutuista yöunista. Mutta muuten sellaiset ns. pitkäkestoiset, ns. alasvenyneet silmäpussit johtuvat ihan muusta.
Kun katson kuvia ajalta, jolloin olin muistaakseni 8-9-vuotias, minulla oli silmäpussit. Minulla on ne samat silmäpussit vielä tänäkin päivänä.
Se johtuu tästä...
"Silmäpussit voivat johtua parista eri asiasta. Ne voivat olla luontaista rasvakudosta, jota on kertynyt geneettisistä syistä tavallista enemmän silmien alle." (www.is.fi)
"Silmäpussit muodostuvat silmien alle osaksi sen vuoksi, että ihon tukena on vähemmän rasvaa, joten se muodostuu veltommaksi." (www.terve.fi)
"Silmäpussit voivat olla luontaista rasvakudosta. Osalle silmäpussit johtuvat geeneistä, ja omaa liaallista rasvakudosta voi olla silmien ympärillä jo nuorena." (www.helsinginuutiset.fi)
Halusin vain ilmoittaa teille, rakkaat ihmiset, että silmäpussit ovat ainakin meille länsimaalaisille täysin normaali näky. Joka toisella ihmisellä, jonka Suomessa ja Euroopassa näen, on "venyneet" silmäpussit.
On aika päästä tästä normaalien asioiden vähättelystä yhteiskuntana eroon. Kaikki haluaa piilotella ja peitellä asioita, jotka ovat täysin normaali osa elämää ja täysin normaali osa geeniperimäämme. Miksi?
Jos sinulla on silmäpussit, se ei tarkoita, että olet katsonut liika ruutua tai jättänyt yöunet vähille. Vain tummat aluset saattavat olla merkki siitä.
Pitäkää huoli itsestänne!
Silmäpussit ovat normaali asia! Lue tarkkaan...
4
122
Vastaukset
- Anonyymi
Olen siis epänormaali keski-ikäinen koska mulla ei ole silmäpusseja.Onko noissa vinkkejä miten saa muuten kuin valvomalla ja heräämällä aamuyöstä.Hitsiläinen mäkin haluun silmäpussit,
- Anonyymi
Voin kuvitella, että ihmisillä jo keskiajalla oli semmoiset samankaltaiset silmäpussit kuin meillä nyt. Se vain on niin yleinen geneettinen piirre, ettei se yhtäkkiä jostain ole voinut tulla.
Siispä. Mikäs siinä? Ei silloin ollut mitään meikkejä silmäpusseja peittämässä.
Nyt on... ja koska nykyään on ihme halu "ihon sileyteen, pehmeyteen ja täydellisyyteen" niin ei mikään ihme. Esi-isiämme vähätellään. Silmäpusseista.- Anonyymi
Ihohuokosia ei saa myöskään olla. Mainoskuvissa ihot photoshopattu sileiksi.
Vanhat naiset ei saa olla ryppyisiä. Mielestäni se kertoo yhteiskunnan seksikeskeisyydestä. Naisen on ikuisesti näytettävä seksikkäältä ja nuorelta. Hedelmälliseltä. Jos et ole sitä, sinulla ei ole arvoa.
Vaikka ihmislajilla on naarailla pitkä elinikä hedelmällisen iän jälkeen. Raamatussa käsketään arvostaa vanhuksia. Nykymaailmassa pitää yrittää näyttää nuorelta eikä vanhoja arvosteta sellaisenaan.
- Anonyymi
Saisinko vinkkejä silmäpussien saamiseen.En käytä meikkiä tai mitään voiteita silmänympärysiholle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454452Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232899Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412652Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811644Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161528- 501238
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 591003
- 45996