https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009105486.html
Työttömille eikä opiskelijoilla. Tuolla tavalla käytetään työttömiä hyväksi, palkkaa ei makseta vaikka työ tuossakin on narikassa.
Varakas yritys ei maksa palkkaa
17
185
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa on periaatteesa syy miksi en edes halua hakea töitä koska palkkaa ei kuitenkaan saisi. Otan palkan käteen, sellaiseen työhön menen josta palkan saa käteen.
- Anonyymi
Tätä nykyä on pimeän työn tekeminen lähestulkoon mahdotonta mu ainahan sitä passaa yrittää siinä vain taitaa jo olla yrityksille liian isot riskit hallittaviksi
- Anonyymi
Vähän sama ongelma on Opiskelun yhteydessä oleva Työharjoittelu, josta ei myöskään Työnantajan tarvi maksaa mitään korvausta, jos ei halua. Tunnen erään Metsäkoneurakoitsian, joka jatkuvasti piti, aina kun mahdollista, Työharjoittelioita koneissaan.. näin hän säästi tuhansia euroja palkkakuluissa.
- Anonyymi
Myös monet kuljetusfirmat pyörii pelkästään ilmaisilla harjoittelijoilla ja omistaja vetää voitot liiveihin. Ei se ole tyhmä joka teettää töitä ilmaiseksi vaan se joka tekee.
Myös monet oppilaitokset on ihan vain pelkkää bisnestä opiskelijoilla kun jokaisesta valmistuneesta saadaan rahaa. Mitään oikeata palkallista työtä ei monesti opiskelijat saa valmistuttuaan vaan näitä harjoittelijoita pyöritetään loputtomiin. Monet sitten lähtevät työpaikan toivossa opiskelemaan lisää ja sama harjoittelukusetus jatkuu loputtomiin. - Anonyymi
Mutta myös jos tekee opiskelun ohella palkallista työtä (kuka nyt ei tekisi ellei puoliso tai vanhemmat elätä) niin palkallisen työn voi myös lukea opintopisteiksi siinä sivussa. Silloin opintopisteiden hyväksiluku ei ole pääasia vaan työ, josta saadaan palkkaa, jotta voi ostaa ruokaa ja maksaa asumisen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta myös jos tekee opiskelun ohella palkallista työtä (kuka nyt ei tekisi ellei puoliso tai vanhemmat elätä) niin palkallisen työn voi myös lukea opintopisteiksi siinä sivussa. Silloin opintopisteiden hyväksiluku ei ole pääasia vaan työ, josta saadaan palkkaa, jotta voi ostaa ruokaa ja maksaa asumisen.
Kirjoittajille on unohtunut muutamia seikkoja mm.
- työtä ei tehdä opintopisteiden vuoksi vaan sen takia, että on rahaa ruokaan ja asumiseen eli niihin perusasioihin, jotka toimeentulo pitäisi korvata, mutta ei korvaa
- liiketalousala on yksi huuhaa-ala. Paljon valmistuu työttömäksi ihmisiä ja hirveästi koulutetaan alalle ihmisiä, mikä ei työllistä kunnolla. Siivotaan työttömiä kortistosta opiskelemaan, jotta näyttää siltä, että olisivat työllistyneet, mutta eivät työllisty kun ala on täysi huuhaa. - Anonyymi
Tuo voi monasti johtua ihan vai kilpailustakin
- Anonyymi
Opiskeluun kuuluvan työharjoittelupaikaksi ei kannata valita itselleen mitään sellaista työnantajaa, joka käyttää palkkatuki/9 e/pvä/vuorotteluvapaa/työharjoittelu/oppisopimus/sivarityöpaikkoja sillä ensinnäkään työnantaja ei työllistä jatkossakaan kuin ilmaiseksi/kerran 6 kk kerran 10 vuodessa/kuntouttavaan/harjoitteluun jos edes työllistää ollenkaan eli tämmöisiä työnantajia ovat esim. kaupunki, start up-yritykset jne.
- Anonyymi
No siksihän se yritys on varakas kun ei maksa palkkaa tekijöille. Elämme äärikapitalistisessa talousjärjestelmässä jossa kaikki yritykset pyrkivät minimoimaan tekijälle maksettavan palkan ja maksimoimaan omistajille maksettavan tuloksen. Tämän takia tavallinen ihminen ei yleensä työnteolla saavuta yhtään mitään. Itse teen töitä ainoastaan sen minimimäärän millä tulee toimeen ja en yhtään enmpää. Suosittelen samaa toimintatapaa muillekkin ihmisille.
- Anonyymi
Kyllä tuo on ihan kepulainen kusetus/kiusaamis/alistamistoimenpide.
- Anonyymi
Muutaman kerran olen sanonut yrittäjälle että minä teen töitä ammattimaisesti joten vaadin ammattimiehen palkkaa. Teen samat työt kuin muut jotka palkkaa saa ja sitten olen sanonut mitä palkkaa haluan. Siinä on yrittäjän naama ollut norsun vitulla kun kuvitteli että saa minusta ilmaisen työntekijän.
- Anonyymi
Väärinhän tuo on, mutta harjoittelu on harjoittelua, opiskelu opiskelua ja palkkatyö erikseen.
Kyllä kai jokainen aikuinen ihminen osaa selvittää palkanmaksun ja viimeistään ennen allekirjoitusta lukea työsopimuksen?
Jos ei osaa, ehkä ne parjatut TE-palvelujen työnhakukurssit ovat paikallaan. - Anonyymi
Kerran varakas yrittäjä pyysi minua töihin. Palkkaa ei halunnut maksaa vakka olisi pitänut tehdä kaikenlaista kuten ajaa kaivikonetta, Maalata mökkejä, rakentaa tapahtumia ja järjestelytöitä siinä. Sillä yrittäjällä oma leirintäalue, elokuvateatteri, ravintola ja kaikkee. Palkkaa ei silti halunnut maksaa.
- Anonyymi
Mikä siinä on, että nuo varkkaat ihmiset eivät helua maksaa palkkaa työnteosta?
Ei ole siis halua jakaa rahaa muille vaan pitää ne itse pankkitilillä. Ihme roope ankkoja. Toivottavasti menee rahat hautaan.
Jotain lakeja pitäs kyllä tehdä, koska ei ne muuten niitä palkkoja maksa. Pitäs lopettaa kaikki työkokeilut ja opsikeluun liityvät harjoittelut.. Miksei jossain opiskelussa vois olla harjoittelua, mutta senkin pitäsi olla palkallista tai sitten ihan parin viikon tutustuminen jos palkaton. Myös kaikki tälläiset kurssi pelleilyt pois joihin on kätektty ilmaista harjoittelua.
- Anonyymi
Olisi todellinen unelma päästä työkokeiluun / työharjoitteluun kyseiseen tapahtumaan, tämä mahdollistaisi monenlaisen sabotaasin kyseistä tapahtumaa kohtaan!!!
Mitä enemmän vahinkoa, taloudellista menetystä sen parempi... - Anonyymi
Yrittäjän pitäisi aina kertoa palkka työnhakija ilmoituksessa. Sitten työtön voisi kertoa hakemuksessa kiinnostaako työ vai ei vai hakeeko muuten vaan koska hallitus pakotti.
- Anonyymi
Tämä on väärin. Aikoinaan kun opiskelin samaa alaa, naapuritalon kanssa tehtiin yhteistyötä. Narikassa jne. Siitä sai palkan. Ei se iso ollut, mutta auttoi opiskelijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan483130Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan272894- 1212326
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281432Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336- 111316
Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121083- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39922Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13802