Rikkoo tasa-arvoja ja tasa-vertaisuutta.Lisäksi vääristää lasten maailmankatsomusta seksuaalisesti,täysin rikollista toimintaa ja selkeää haureutta.
Pride-Kulkueet julistettava laittomiksi.
Anonyymi-ap
1411046
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 141
Vanhimmat
totta joka sana
Tuotahan vkk vissiin kaavailee
Tuo olisi pitänyt jo tehdä ajat sitten. Nyt on liian myöhästä ku kusi jo housussa
kyllä
isossa kuvassa pridea vihataan
Kannatan bannia kokonaan näille marsseille. Totaalikieltoa
Niinkö ottaa Pride-kulkueet koville, että tulee ihan kuset housuun?
myöhässä ollaan meillä pohjolassa. Monissa maissa nuo pölvästit on laitettu aisoihin jo aikapäiviä sitten :)
Pride on aikamme sairain ilmiö. Pahuutta!
Venäjällä ollaan tässä asiassa viisaampia.
ehdottomasti
Natsismiko on pienempää pahuutta?
vkk? kuin kalpea muisto enää.
Totta
Kyllä totta joka sana, Pride vääristää lasten ja nuorten sekä vanhempien ihmisten maailman kuvaa sekä kaikkea, mikä siihen liittyy. Ehdottomasti Pride on kiellettävä.
Ettei vaan ole rasismia
Se ei vääristä yhtään mitään. Elä ja annatoisten elää. Ei minua ainakaan kenenkään seksi elämä kiinnosta. Hanki jokin kiva harrastus niin et tarvii kytätä toisten elämää.
true . so true
Kannattaa kusta jostain katolta kulkueen päälle.
juuri näin
Kyllä taas aitouskovaista ahistaa.
isossa kuvassa pride tapahtumia vihataan
Ette te lahkolaispölvästit ole mikään "iso kuva".
Homoseksuaalinen kanssakäynti pitää kriminalisoida. Vuosi vankeutta minimirangaistus.
Meinaatko että vankilassa saisit kunnon kyytiä?
Mut sittenteille rasvasille kaljamahoille riittää enemmän akkoja kun yhteiskunnassa on homoja.Taitaa olla ryssän kavereita täällä suomessa,kun on samat päämäärät
Ahdasmielisyys pitäisi kriminalisoida. Toisten elämään puuttumisesta 5 vuotta vankeutta.
Siellä on mukana
Mterveyspotilaita,jotka ei
Tiedä missä mennään.
kyllä
Voi kun toteutuisi
Ei riko. Aivan vapaasti voit mennä marssiin mukaan. Löydä viimein itsesi ja tule ulos kaapista.
Ulos voi tulla kaapista, mutta kuuluuko tuo kaapista tulo koko suurelle yleisölle?? Onko se niin julmetun suuri asia, että on marssittava ja näyteltävä tuota homouttaan tai lesbouttaan marssien ja meluten.
Älytöntä hommaa. Olisi varmaan normaalieno pariskuntien lapsineen järjestettävä marssi heti perään, sillä sitä kyllä kannattaisi mainostaa. Lapsiluvun pitäisi lisääntyä Suomessa, jotta Suomeen saataisiin työtätekeviä kansalaisia.
Homoudessa ja lesboudessa ei ole mitään ylistämisen aihetta. Hiljaa hyvä tulee!!!
"Ulos voi tulla kaapista, mutta kuuluuko tuo kaapista tulo koko suurelle yleisölle??"
Sivustakatsoja ei pysty toteamaan,onko Preide-kulueessa marssiva hetero vai jonkin seksuaalisen vähemmistön edustaja.
Siis ei muuta kuin ulos kaapista ja mars, mars!
En ole koskaan hukannu itseäni kaappiin, olen ollu kaapin ulkopuolella koko ikäni koska totuus on "Jumala loi ihmisen ommaksi kuvakseen, kaltaisekseen Hän heidät loi, mieheksi ja naiseksi Hän heidät loi". Saatana puhutti Evaa ja lupasi Gnosiksen, salattua tietoa ja viisautta kun vain söisi kielletystä puusta, ja Eva ja Adam söivät siitä puusta tunnetuin seurauksin. Kirous, kuolema, kaaos, synti, kieroutumiset ja vääristymät, sairaudet, mutaatiot perimässä jne. astuivat voimaan Jumalan luomakunnassa. Pride on röyhkeintä jumalattomuutta ja saa arvoisensa lopun aikanaan, homous yms. perversiot ovat siis Saatanan luomuksia.
ei aikomusta osallistua. -paitsi vastamielenosoituksessa
Olen aina ihmetellyt, miksi ihmeessä tuosta asiasta on tehtävä niin julmetun suuri numero,?? Maailmassa on monen monta muuta ilmiötä, jotka toimivat hiljaisuudessa tekemättä asioista
turhaa mölyä.
Pitävätkö nuo homot tuon erikoisuutensa niin suurena asiana, että sitä on oikein ylistellen pitkin katuja marssien näyteltävä.
Typerää!! Hulluutta!! Sehän on niin, että kellä onni on, se onnen kätkeköön ja olkoon onnellinen onnessaan ja rikas riemussansa kahden vaan.
Siis hullun hommaa marssia pitkin katuja ja ylistää homoutta ja lesboutta.!!!! Hiljaa hyvä tulee!
Aina kun lahkolaista närkästyttää, on jotain tehty oikein.
Teillä vasemmistossa kaikki muljautetaan nurin, kuten sanan "oikein" informaatio sisältö on suomeksi väärin. Teille valhe on totuus ja totuus valhetta, sota on rauha ja rauha on sotaa.
Eikö teillä ole mitään hauskaa vinkkiä elämänlaadun parantamiseksi.
On toki. Jätä se kamelikuskien iltanuotiolorukirjan oppien pähkäily pois, elä normaalisti ja anna muiden olla sitä mitä ovat.
Nostelet maanisella vimmalla ketjujasi palstalle ylös vähän väliä. Aika lapsellista käytöstä ikäiseltäsi aikuiselta.
Nyt kun tulee NATO, joka on pridemyönteinen järjestö, niin touhu ei tule ainakaan vähenemään.
Se on hyvä, se. Saa Pride-väki hiukan kättä pitempää taakseen.
"Nyt kun tulee NATO"
NATO ei tule!
Olemme jo siellä.
ilman muuta näin
Jännä kun vihervassut haluaa maahan uskontoa joka ei ole mikään setalaisten ystävä. Samaan aikaan puhuvat homojen oikeuksien puolesta. Ristiriitaista eikö totta?
Onhan se ristiriitaista se mitä uskottelet itsellesi. Tosiasiassa juuri persut tänne toivat 35 000 islamin uskoista.
Näemmekö nämä Tampereen hemmot myös pride marsseilla vouhottamassa :
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009647445.html
Tampereen tilanne on tietysti ikävä. Sinne tulisi kohdistaa vaikutuskampanjaa. Onneksi käytännössä kaikki maahanmuuttajat estävät lapsiaan osallisumasta noihin menoihin
todella hyvin sanottu. Mua hävettää oikeesti tuo väki ja heidän mekkalansa. Tunkekoot kullia toisen reikään, mutta vi...u mikä haloo siitä pitää nostaa
sanoitit hyvin . Nyt olisi lainlaatijoille töitä.
Tuota noin.. Lainlaatijat noudattavat lakeja laatiessaan lakia, eivätkä puoliksi kirjoitustaidottomien nettiuuvattien öyhötyksiä.
Ei ne täällä osaa niin kuin USA;ssa sekä Turkissa ja Unkarissa, Puolassa sekä vaikkapa Serbiassa. Suomi on jo menossa alas vauhdilla. Kohti kalliota
Kyllä suomeenkin saadaan vielä kiellot
mutta vie (liian) kauan aikaa.
Kannatetaan, tuon sateenkaarirätillä naamioidun saastaisen rikkivedyiltä löyhkäävä viemäriliejun tulviminen Helvetistä olisi pysäytettävä ja kansi pultattava lujasti kiinni.
Pirde julistettava laittomaksi!
Poliisi laittaa rautoihin ja pamputtaa, niin loppuu sellainen homostelu!
Pirde oli käsiraudoissa minun sängyssä viime yönä.
Oli kivaa leikkiä nakkipiiloa hänen kanssa!
Onhan tuo vuosia mietitittänyt kun tuo remusakki tulee pervoilemaan tänne kaduille. Satun näet asumaan kulkueen lähikadulla. Lapsilta kielletty onneksi
VAADIN itsekin tuota!
Mitä?* eikö tuo ole jo laitonta? Onnekski meillä on oikeistohallitus ja perussuomalaiset on seuraavissa vaaleissa VOITTAJA jolloin saavat näissäkin asioissa enemmistön aikaan.
eI VALITETTAVASTI OLE vielä laitonta
marssilla olo pitäisi verottaa
Kyllähän niitä voi hiukan leipaista, jotta oppi menee perille.
Uhkailetko peelo?
Persestelijät
Korjaan.
Persustelijat.
Iraniin mars!
Kyyditetään Venäjälle, tulee halvemmax.
USA;ssa nuo pervoilijat on jo paikoin laitettu ns järjestykseen- eikä ihme.
Tuo liike aiheuttaa suurta levottomuutta ja moraalittomuutta!
Vihaan tuota että vievät alaikäisiä sairaille , pervoille marsseilleen. Ei ole liikaa pyydettyä että annettaisiin alaikäisille kasvunrauhaa.
Putin oli oikeassa homoavioliitto asiassa- Lännessä eletään luopumuksen aikaa.
Kas, Pietari heräsi.
niissä voisi esitellä sen miehen pimpin
Nyt ollaan jo pahasti myöhässä että saataisiin varsinaisesti kiellettyä . On mietittävä muita vaikuttamiskeinoja...
Oikeistohallitus hoitaa asiaa
kyllä. serbian tapaan
No minun mielestäni pridessä ei ole mitään pelottavaa tai väärää. Lähinnä ihmettelen joidenkin ihmisten tunnereaktioita toisenlaisia asioita kohtaan. Ei minulta ole mitään viety, vaikka olen ihan perinteinen hetero, eikä pride uhkaa minua. Jokainen saa olla erilainen kuin minä.
No, minä en oikein sopeudu laumaihmiseksi, enkä oleta, että muut ovat kuin minä. Laumaeläimelle on joskus ahdistavaa, kun kaikki eivät ole sellaisia kuin itse tai oma lauma haluaa. Sen kanssa olis hyvä oppia elämään.
Seksiasiat on kielletty alle 16 vuotiailta. Joten ehdottomasti pitää kieltää julkisilta paikoilta tämmöiset mitä voi lapset seurailla. Haitallista lasten kehitykselle poikkeavuuden tuputtaminen!
Eihän pridessä tietääkseni harjoiteta. seksiä julkisella paikalla.
Nehän tekee lapsista homoja ja transuja, kouluissa oikein opettavat kuinka vaihtaa sukupuolta jos huvittaa. Luulin, että homous ja transuus olisi synnynäinen sairaus, mutta paskan marjat, ihan opittua sairautta.
Olen nähnyt kun kuorma-auton lavalla teki panoliikkeitä. Tosin oli vaateparsi päällä.
Tee kantelu Tasa-arvovaltuutetulle. Hän hoitaa homman puolestasi!
Ei se homo vai :)
Pervoja on aika komiast.
oikein hyvä
kaikennäköiset poikkeavuudet ne nostetaan julkisuuteen.
no, sehän on täysin tarkoituskin. Jos ette ole vielä huomanneet
Sateenkaari -liput edustaa vääryyttä. Kiellettävä.
No julista sitten äläkä itke.
Totta mariset!
Pride lippuja voisi käyttää energiatehokkaasti uunien lämmitykseen kun talvi taas tulee. Ottakaa mallia Kokkolasta!
Juuri näin näemme asian itsekin.
-Me emme luovuta-
asiasta olen aivan samaa mieltä.
samoin
Ei riko tasa-arvoa koska Pridessa on mukana sekä miehiä että naisia (ja tietysti sekä cis että trans laatua). Tasa-vertaisuutta ei riko, koska siellä on sekä LGTBQ+ kuin myös heteroita ja aseksuaaleja. Yhdenvertaisuutta ei riko, koska siellä on kaiken ikäisiä, kaikista ammattiryhmistä jne.
Lasten maailmankatsomusta vääristää se, että väittää ettei LGTBQ-väkeä ei ole olemassa tai demonisoi heidät. Pridessä toimitaan juuri päinvastoin eli kerrotaan selvästi millaisia ihmisiä on olemassa ja että muutoin ollaan tavallisia ihmisiä.
Haureus on uskonnollinen käsite ja pridessa tuskin kukaan harrasti seksiä.
Rikollista toimintaa ei voi olla, koska sitä ei ole rikoslaissa. Se mikä ei ole erikseen kiellettyä on sallittua.
Niin.. Jokaisen pitää antaa elää tavallaan, mutta tuo muoti ilmiö suvaitsevaisuudesta johtanee syntyvyyden hiipumiseen. Ehkä Suomesta on sitten tulossa Euroopan pohjola tuossa suhteessa .Tuomitsemaan sitä on turha ruveta ,sillä halu on kiinni yleisestä tahdosta ja toisaalta juuri tuota tuomiota ei pidä tehdä vaan jättää harkinta jokaisen omaan varaan.- En kannata itse ajatusta liiasta vapaamielisyydestä ja tuomion jätän korkeammalle taholle vaikkakin surulla katson nyky kehitystä.
ja punakynä viuhuu.... poistetut viestit 9
suomi24 ei ymmärrä sananvapautta vieläkään kunnolla.
olihan yle varmasti mukana pride kesässä?
jotkut haluavat estaa keskustelut ja kulkueet. toimintatapa erikoinen
osa keskusteluista sensuroitu. miksi?
juuri näin
:) hyvä
Vasemistolaisia he ovat, kääritty vaan sateenkaarilippuun eli vanha juoni uusissa kääreissä.
Kuvittelevat jopa sukupuolia olevan enemmän kuin 2😆😆😆🙈
No kertokaas, mitkä muut sukupuolet lisääntyy keskenään kun mies+ nainen?
Lapsi syntyy vain kun on mies+ nainen. Ei millekkään muulle yhdistelmälle.
Onko sukuunne, tutuille syntynyt muita ku tyttöjä, tai poikia?
Epämuodostuneet sukuelimet, ei ole sukupuoli. Ne on Epämuodostuneet!
Kaikki tietämäni homot. On syntyneet tytöksi, tai pojaksi.
voiko näitä edes kommentoida enää ?
hee
hyvin puettu sanoiksi
Vasemmiston pääosin harrastamassa huolettomassa rahanjaossa on isoja riskejä. Jokaisesta luodusta uudesta etuudesta tulee saavutettu etu jota ei koskaan saa lopettaa.
Voi suorastaan ihmetellä miten ihmiset ovat ennen pärjänneet ilman noita tukia ja etuuksia.
Kyllä synnytään tytöiksi ja pojiksi!
Antakaa sellaisten pitää seksijuhlapäivänsä kun juhlivat lomaa siitä seksistä. Ei kukaan voi panna noitaa paremmaksi.
Miksi? On sinullakin järjestää mielenilmaus vaikka ahdasmielisten kiusaamisesta.
ei lapsille ja nuorille
joo, ei lapsille...ja nuorille
tästähän on ennekin mainittu täällä. meitä on näemmä enemmänkin :)
valemedisasta
snyyi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17896806/itavallassa-prideen-hyokanneilla-aarifasisteilla-yhteyksia-aariislamisteihin#comment-121449464
https://www.dw.com/en/ukraines-transgender-spokeswoman-dismisses-russian-haters/a-66898006
Tuota äärioikeistoekstremisti-kirkkojen, äärioikealle radikalisoituneiden Teekutsuliikkeen, aivopesu-proagandaa, näköjään tyrkyllä täällä neonatsihallituksen keskustelualustalla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18025874/ukrainalainen-transvestiitti-huolissaan-venalaisesta-vihavakivaltapuheesta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17870411/seta-antoi-kenkaa-petoskokoomukselle-terava-oivallus-vihdoinkin-!
Äärifasisti-uskonnollisten Teekutsuliikkeen pörssirikollisten, aika alkaa maksamaan veroja Suomeen ja kantamaan aitoa yhteiskunta-luonto-ilmasto-ym vastuuta pörssirikollisten.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17952812/suomen-suurin-tabu-sananvapaudet-estetty-ortodoksikirkon-porssivarallisuudet#comment-122244740
täyttä totta
`tehkää savumerkkejä
12 viestiä poistettu. Miksi ? Arkistodaan poistot
arkistoitu jo. ja oikeudenkäynnit odottaa
hehee
asiat on juuri näin
jos minulta kysyttäs olis laittomia ollut jo ajat sitten!
niinpä. mutta odotetaan rauhassa. Kuka olisi uskonut että mm useissa Euroopan maissa pride kulkueet -jos eivät nyt aivan laittomia ole- niin ainakaan eivät nauti erityistä poliittista suojelua.
juurikin näin!
kyllä!
todella helppo yhtä ap kommentteihisi. Täälläkin huomaa että valtaosa alkaa olla jo täynnä tuota skeidaa
Eikös näissä kulkueissa ole "hyvä meininki" ?
näitä kannattaa alkaa miettimään jos tämä Teidän hamemies ja homojuttunne alkaa mennä liiallisuuksiin- ja onhan se mennyt!
- Kouluissa saarnaa sateenkaarityöpajoissa lapsille ja nuorille SETA mafiaan kuuluvia pyöveleitä, jotka eivät sielua säästä. Paasaavat omaa totuuttaan kuin mitkäkin aivopesijät.
-Joka vuosi valtaatte katuja ympäri eurooppaa ja mölötätte ja meluatte kaduilla kuin viimeistä päivää ja julistatte "homouden ja ties minkä ihanuutta" . se älämölö sattuu nyt vain olemaan minulle liikaa .
-Alatte vaati Ev Lut kirkossa vihkimisiä , vaikka vuosituhansia on eletty ja uskottu kuten Raamattu asiasta opettaa. Mutta TE viis veisaatte siitä.
Suututtaa joka ainoa kerta kun näen noita rättejä nostettuna lipputankoon, milloin kuntien tankoihin tai kirjastojen lipputankoihin jne...
Kysynkin, onko jonkin sortin ihme että kansalaiset alkavat hiiltymään? No minäpä vastaan, että EI.
ei ne osaa
15 poistettua viestiä tässä ketjussa. sallitaanko vapaa keskustelu vai ei?
odotamme vastauksia
joo me osoitetaan teille mieltä: "pride, pride" ... kansa hullaantui ja huusi!
miten se Henttaan uutisointi menikään?
ei kuulu varsinaisesti tähän
Mätien tomaattien heittely lailliseksi olisi hauskempi vaihtoehto. Ei kielletä suotta jos voidaan sallia lisää hauskanpitoa.
Toisaalta meillä on jo sallittu nazzikulkue hakaristilipuilla, eli ilmeisesti tasoissa ollaan. "Millä tavalla" on toinen kysymys.
mätiä omenia on aina ollut. julistan pannaan
Jd.Vancen puhe taannoin oli kiusallinen Euroopalle- siksi koska se oli totta. totuus näet satuttaa näissä asioissa.