Sain viime vuonna kirjeen että pitäisi tehdä aktivointisuunnitelma.
Kävin tapaamisessa.
Olen ilmeisesti toivoton tapaus kun ei ole uusia kirjeitä tullut eikä mitään tarvitse tehdä muuta kuin tehdä työilmoitus Kelan sivuilla ja merkitä että olen joka arkipäivä työtön.
Luulin että poliittiset päätökset velvoittaa tänä vuonna hakemaan töitä mutta minulla ei ole mitään velvoitteita. Olut maistuu nyt kun aamulla ei tarvitse lähteä töihin tai tehdä muuta velvoittavaa.
Kävin tapaamisessa.
Olen ilmeisesti toivoton tapaus kun ei ole uusia kirjeitä tullut eikä mitään tarvitse tehdä muuta kuin tehdä työilmoitus Kelan sivuilla ja merkitä että olen joka arkipäivä työtön.
Luulin että poliittiset päätökset velvoittaa tänä vuonna hakemaan töitä mutta minulla ei ole mitään velvoitteita. Olut maistuu nyt kun aamulla ei tarvitse lähteä töihin tai tehdä muuta velvoittavaa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei mullakaan oo velvotteita, helmikuusta asti olli työttömänä. Saan ansiosidonnaista päivärahaa, en tiedä vaikuttaako.
Pari hassua työtarjousta tullut ja niihin "hakenut".
Minun kotirauhaani taas häiritään säännöllisesti. Nyt kun oma- valmentaja on lueskellut juttuja itsestään täältä nettipalstoilta se on ottanut kritiikin henkilökohtaisesti. Kosti sanelemalla neljä työpaikkahakua kuukausittain ihmiselle jolla ei ole toivoakaan saada oikeasti itseä kannattavaa töitä. Tietää tämän varsin hyvin mutta kun kiusata pitää ja kostaa saamastaan perustellusta kritiikistä. Työnhakusuunnitelma ei todellakaan ollut mikään yhdessä tehty suunnitelma vaan oma- valmentajan oma mielivaltainen määräys ja täysin henkilökohtaisten syiden vuoksi.
Menisi sekin pentu oikeisiin töihin olisi siitäkin vapaamatkustajasta jotain hyötyä yhteiskunnalle.
Työnhakusuunnitelma tulee voimaan vasta kun sen allekirjoittaa.
Jos työnhakusuunnitelma ei vastaa omaa näkemystä suunnitelmasta niin siihen kannattaa pyytää muutoksia niin kauan että se vastaa omaa tavoitetta ja allekirjoittaa vasta sitten.
Vähintään 1-2 vuorokautta kannattaa miettiä ennen allekirjoitusta koska suunnitelma sitoo hyvin pitkäksi aikaa eli siihen saakka kunnes on mahdollisuus päivittää suunnitelma.
Mikä oudointa mitään suunnitelmaa ei minun tarvinnut edes kuitata. Kysyin tästä ja sanoi vain ettei tarvitse kuitata muuta kuin hänen määräämänsä neljä työpaikkahakua kuukausittain.
Esimmäisellä kotirauhan häirintäkierroksella sama pentu sekoili aivan harhaisia juttuja. Väitti että koska olen joutunut kokonaan pois työmarkkinatuilta viisi vuotta kestävään karenssiin koko työnhakusuunnitelmaperseily ei minua muka koskekaan ollenkaan. Sitten sama tyyppi kuitenkin soittelee kolmen kuukauden välein velvoittavan työnhakusuunnitelman puitteissa.
Ei se tiedä itsekään miten pitä toimia. Mutta koska lukee itsestään juttuja täältä palstoilta ja tunnistaa niistä itsensä, pitää kiusata. Ihan uskomatonta.
Onko muuten totta että on olemassa sääntö, että nolla työhakemusta per kuukausi vaatii lääkärin todistuksen? Yksi kaksi tai kolme työhakemusta ei kelvannut tälle pässsille vaikka kyse on MINUA koskevasta suunnitelmasta. Itsellä ei ollut mihinkään mitään sanottavaa. Sitten totesi että seurauksena voi olla toimeentulotuenleikkaus jos en suostu kaikkiin hänen määräämiinsä asioihin.
Kun korotin ääntäni alkoi pösilö esittää itse jotain uhria kun oma- valmentaja paralla on niin vikeaa meidän hankalien asiakkaiden kanssa.
Mitä kautta tällaiset törpöt päätyvät näihin hommiin? Mihin näistä voi tehdä valituksen? Eikai tämä nyt ihan näin voi mennä että työtöntä itseään koskevaan suunnitelmaan ei työttömällä ole mitään sanottavaa? Oma- valmentejiloiden mielivallan armoilla eletään?
Ei ole mitään pakollisuutta. Työkkäri haluaa minun kohdalla terveydentilan selvittämistä mutta minulla ei ole mitään velvollisuutta.
Mun kohdalla terveydentilan selvittäminen on kestänyt hoitojon oiden takia lähes vuoden.
Todennäköisesti olen eläkkeellä ennenkuin saan diagnoosin tai kirjeen työkkäriltä,
Eli nolla työhakemusta myös tällä laittomalla lailla pitäisi olla mahdollista ilman lääkärintodistusta? Jumalauta nämä valmentelijat siis keksivät omasta päästään ihan omia sääntöjään. Valehtelevat päin näköä?
höpö höpö jos sitä suunnitelmaa ei hyväksy netissä katkeaa työttömyyskorvaus, mulle myös sanoi virkailija että hänpä kirjoittelee sen suunnitelman ja "käyt sitten hyväksymässä sen heti tänään" muuten katkeaa korvaus, eli ei ole ollut mitään yhdessä tehtyä suunnitelmaa eikä mahdollisuutta muuttaa koska ei saanut sitä lukea etukäteen vaan vasta kun se oli netissä jossa se on pakko hyväksyä vaikka siel olisikin se nappi "en hyväksy".
mulla ei ole ku 1 per kk koska minulal ei ole minkään alan koulutusta / ammattia, oon tehny näitä orjatöitä 3-4 vuotta ku peruskoulusta päässy. Kävin palkka tuen ja yritti sen jälkee että lähen takasi suoraa 9e orjatäihin sanoin suoraan että ei kuule onnistu, että määhän en tuoho enään lähe.
tarvitaan kaksi törppöä, työtön tärppö ja tem työllistettu törppö....
Turha huolestua, kun tajuavat, että työllistyminen ei tapahdu kahdessa päivässä, häviävät. Sitäpaitsi se työpaikka on siellä jo. Tämä muu on näytelmää.
Vähän samanlaisia kokemuksia kuntakokeilusta.
Anssi loppui keväällä. Kun siirryin kuntakokeiluun, virkailija soitti ja ilmoitti asiasta. Sen jälkeen ei ole kuulunut mitään, vaikka suunnitelma olisi pitänyt päivittää jo 3 kk sitten.
No, heidän on asiansa.
Sama tunne kunnantyövelvoite on sama farssi kuin muut eipä nuo ole tarjonnut yhtään työpaikkaa