Porrasjuoksu ja spinningpyörällä polkeminen täysin suorassa seisovassa asennossa satulassa istuen?

Anonyymi-ap

Kokeilin yhtenä sadepäivänä säätää todella tukevan spinningpyöräni (Gymstick Pro FTR Indoor Racer) satulan täysin etuasentoon ja "ohjaustangon" täysin yläasentoon mahdollisimman taakse.

Pystyy polkemaan (omalla) max vastuksella selkä ja pää pystysuorassa eikä käsiä edes tarvitse pitää kiinni "ohjaustangossa". Ei ole tietystikään mitään tekemistä pyöräilyn kanssa.

Onko hyvä harjoite (talvella) porrasjuoksua varten? Ainakin hengästyy hyvin ja saa etureisilihakset puutumaan. Luultavasti pakaralihaksetkin saavat porrasjuoksua ja -kävelyä vastaavaa työtä. Myös jalkojen nostot vastaavat aika hyvin portaissa nousemista.

7

60

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastasitkin jo itsellesi enkä itsekään parempaa vastausta keksi.

    • Anonyymi

      Pyöräilytreeninä ei suositeltava "ei aerodynaamisen" ajoasennon vuoksi.

      • Anonyymi

        Varmasti sopii myös yhdeksi pyöräilytreeniksi.

        Ei kaiken tarvitse olla helppoa, jos haluaa kehittää joitakin lihaksia ja yleiskestävyyttä. Takaperinpolkemista en ole vielä edes yrittänyt, mutta kyllä sekin varmasti jotain kehittää. Ja jos tekee tarpeeksi harvoin, ei ole haittaakaan.


    • Anonyymi

      Perus stepperi, jossa kiertoa ei aviteta käsillä muutoin kuin normaalissa porrasnousussa, on paras harjoitusvastus.

      • Anonyymi

        Miksi kaikki hakevat aina parasta vaihtoehtoa eivätkä käytä olemassa olevia laitteita? Tottakai kuntosaleita löytyy myös oikeita porraskoneita. (Lyhyitä liukuportaita.)

        Pitkät (>50) kyykkyhyppysarjat (aivan pienillä painoilla) ovat tietysti aina kaikkein parhaita, muttei niitäkään aina jaksa tai voi tehdä.

        Jos ja kun hengästyminen ja reisien puutuminen on se suurin ongelma, niin on tietysti ihan sama mitä tekee, kunhan aina hengästyy mahdollisimman tehokkaasti ja saa reidet puutumaan. Ja tietysti mahdollisimman monella eri tavalla ilman vahingollista ylirasisitusta.


    • Anonyymi

      Mäne tahkon kuntoportaisiin

      • Anonyymi

        Mäki ilman portaita jaloille parempi kuin rappuset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      656
      5160
    2. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      20
      2305
    3. Ajattele miten

      Paljon ottajia sinulla olisi
      Ikävä
      103
      1494
    4. Tekisitkö jotain toisin

      Kaivattusi kanssa alusta alkaen? 😍
      Ikävä
      92
      1436
    5. Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!

      Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia
      Kajaani
      204
      1398
    6. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      23
      1386
    7. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      68
      1135
    8. Näin sinusta taas unta!

      Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly
      Ikävä
      8
      1090
    9. Tulee ikävä

      Ja toivon että saan anteeksi ❤️
      Ikävä
      72
      1017
    10. Kun Zele jenkeissä kävi

      Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi
      Maailman menoa
      267
      1015
    Aihe