Puuttinin juoksupoika

Seteliselkärankainen kaasuputki Lipponen / SDP joutaisi lahjoittamaan kaasuputkilobbauksesta saadut miljoonat ukraianalaisten tukemiseen. Lipponenkin taitaa kuitenkin olla niitä politikkoja, joille on tehty omantunnon ohitusleikkaus.
9865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kuvottavaa!

Vielä sekaantuvat mielipiteillään päivänpolitiikkaan.

Lipponenkin esittää, että pääministerin pitäisi osallistua Nato-edustukseen eikä presidentin. Kaikenlaista sitä pitää lukea. ...muka parlamentarismin vuoksi.

Minkähän takia hän itse pyrki presidentiksi. Onneksi kansa ei häntä tukenut kuin muutaman prosentin verran. Kismittäneen eikä aivan vähän.

Nyt, kun presidentti valitaan suoralla kansanvaalilla, hänelle pitäisi antaa valtaa myös sisäpolitiikassa ja EU-politiikassa.

Pääministerihän ei todellisuudessa ole valittu demokraattisesti. Valinta tapahtuu harvojen joukossa puoluediktatuurimaisesti. Esimerkiksi nykyinen pääministeri on valittu puolueessaan Tampereen sosiaalidemokraattisten puolueaktivistien äänillä paikallisesti eduskuntavaaliehdokkaaksi. Vain pirkanmaalaiset ovat äänestäneet hänet eduskuntaan, ei koko kansa. Sosiaalidemokraattisen puolueen puoluekokousedustajat ovat äänestäneet hänet puolueen puheenjohtajaksi ja näin hänet on valittu eduskunnan suurimman puolueen puheenjohtajana pääministeriksi. Valinta on kaikkea muuta kuin demokraattinen. Hän edustaa hyvin pientä osaa kansasta, pääasiassa Tampereen seudun sosiaalidemokraatteja.

Presidentti on valittu kansan enemmistön äänillä. Se on todellista demokratiaa.

Ihmettelen kyllä suuresti Lipposen ulostuloa ja muidenkin demarien. Hehän vaativat Naton edustuksesta keskustelua. Ei siinä ole mitään keskusteltavaa. Ensin pitäisi muuttaa perustuslakia ja se ei ole aivan yksinkertaista.

Äänestä

Eduskuntavaalit keväällä ja ääni Kulmunille. Aito,rehti ääni hänelle. Sitoutumaton.

Äänestä
  • Kulmunillakin on ollut omat juttunsa ja puheenjohtajuus ja ministeriys jäivät aika lyhyiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kulmunillakin on ollut omat juttunsa ja puheenjohtajuus ja ministeriys jäivät aika lyhyiksi.

    Minä arvostan rehellisyyttä ja rehtiyttä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Minä arvostan rehellisyyttä ja rehtiyttä.

    Kyllä se on politikkojen rehellisyys nähty. Alkavat heti rohmuta kun saavat käden sylttypurkkiin. Se mitä todella hommaavat tulisi kriittisesti tarkastella ja se mitä hössötyksellään saavat aikaiseksi. Yliveto hössö on tämä Kiuru, Saarikko, Ohisalo jne... jotka totaalisesti pilasivat tämän länsirajan maineen korona aikana. Meiltä jotka asumme, elämme, käymme koulua, harrastamme jne kumpaakn puolta rajaa. Meillä on suvut, omistukset jne kummallakin puolella. Olemme eläneet kuin rajaa ei olsikaan etenkin sen jälkeen kun tullin toiminta tuli normaaliksi. Hetkessä oltiin Suomessa kuin venäjällä ennen vanhaan ja nyt nykyäänkin että kaikki paha tuli lännestä. Rajat kiinni. Meiltä täällä ylälapissa meni kyllä kokonaan usko ja luottamus Suomeen. Niin että sellaisia Kiuruja siellä liikkuu jotka toiminnaallaan ovat kuin Putinin oppilaita.

    Äänestä

Tämän seteliselkärankaisen kaasuputki Lipposen ansiolistalle voidaan lisätä eläkeläisten toimeentuoa vuosittain kurjistava ns. taitettu indeksi. Tunnettuahan on että toveri Lipponen tämän ikävän systeemin kehitellyt suuressa päässään.

Äänestä
  • Hauska tuo viimeinen lause. Eikö muuten hän ole Luoteis-lapista syntyisin, ainakin keväisin ollut tuttu näky.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Hauska tuo viimeinen lause. Eikö muuten hän ole Luoteis-lapista syntyisin, ainakin keväisin ollut tuttu näky.

    Kuulopuheitten mukaan kaasuputki Paavon juuret ovat Luoteis - lapissa. Veri vetää keväisin synnyinseudulle.

    Äänestä

Joko se mökkikylä on myyty?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Seteliselkärankainen kaasuputki Lipponen / SDP joutaisi lahjoittamaan kaasuputkilobbauksesta saadut miljoonat ukraianalaisten tukemiseen. Lipponenkin taitaa kuitenkin olla niitä politikkoja, joille on tehty omantunnon ohitusleikkaus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu