Suomalaisella Suomessa vaikeeta

Anonyymi-ap

Hain ensikertaa eläessäni muuttotukea Kelalta,koska olen Eläkeläinen on selkäpaskana, olisin tarvinnut pari kantajaa sekä muuttoauton, no eihän tämämikä nyt olikaan muka suuressa viisaudessaan päättänyt hylätä hakemukseni, koskasiihen olisi pitänyt hankkia Tiliotteet kahdelta kuulta mikä nykyisin on pankeista vaikea saada kun siellä ei ole ketään, laitoin jo hakemukseen tositteet tuloista ja menoista puolelta vuodelta, ja Kelahan minun palkan maksaa joten kyllä heillä pitäisi ollatiedossa mitä saan, eli 960e. kk. kaikenkaikkiaan, mutta jos tämä päätöksen antaja on näitä uusavuttomia, hän ei osaa käsitellä asiaa kuten kuuluu, hän vaan Tiliotteita himoaa, no samat tiedot ne niissä on mihin ne siitä muuttuisi, Vuokraa menee se minkä olen laittanut heille, ja olen joka kuulta myös maksusta lähettänyt liitteen heille, en ole Mamu.

9

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "en ole Mamu"

      Ai ai, siihen se kaatui...
      Olisit pyytänyt jotain m a t u a tekemään hakemuksen puolestasi niin KELA:n täti olisi laittanut sulle komppaniallisen kanto-apua ja tullut vielä itsekin kantamaan.

    • Anonyymi

      Hyvä, että sossurahaa ei anneta kaikille valittaja vätyksille. Muutenkin viherpiipertäjä hallitus jakaa rahaa poskettomista. Ensi vaalien jälkeen ruoriin hyppää kokoomus ja sossujuhlat on juhlittu.

    • Anonyymi

      Mee töihin äläkä itke. Ei kiinnosta veronmaksajana tippaakaan kustantaa sun muuttojas.

      • Anonyymi

        Töihin?
        Onko sinulla ongelmia lukemisen ymmärtämisessä/sisäistämisessä?

        "olen Eläkeläinen"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Töihin?
        Onko sinulla ongelmia lukemisen ymmärtämisessä/sisäistämisessä?

        "olen Eläkeläinen"

        Mikä eläkeläinen ? Yhteiskunta maksaa sun ylläpidon, täysi loinen sinä olet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä eläkeläinen ? Yhteiskunta maksaa sun ylläpidon, täysi loinen sinä olet.

        Sairaseläkkeellä varmaan, kun selkä kipeä. Niin on vittu mullakin ja silti joutuu niska limassa painaan yötä, että saa laiskojen muutot maksettua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Töihin?
        Onko sinulla ongelmia lukemisen ymmärtämisessä/sisäistämisessä?

        "olen Eläkeläinen"

        Täällä sinulle vastailevat asiattomasti ne, jotka veivät työpaikat, joihin oli vähintäänkin kymmeniä muitakin hakijoita. Näin heistä tuli siitä hetkestä lähtien ylemmyydentuntoisia halpamaisia toisten arvostelijoita. Ovat sivistymättömiä eikä käytöstavoista tietoakaan. Sinulle minä toivon kaikkea hyvää elämääsi jatkossa ja näille toisille ikävänsävyisesti vastanneille oikein paljon (hyvää) henkistä kasvamista.


    • Anonyymi

      Et ole nettipankissa asioinu ikinä? Osuuspankilla ainakin saa tiliotteet aika helposti netistä ladattua tietokoneella ja sitten koneelta netin välityksellä kelalle. Mene kuin muutama hiiren klikkaus ja se on siinä.

      • Anonyymi

        Tuo hyypiö on tainnut olla koko elämänsä "eläkelläinen". Sitten ruikutetaan, kun sossu ei anna ilmaista rahaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3175
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1244
    3. 66
      1173
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      978
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      876
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      829
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      809
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      732
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      721
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      688
    Aihe