Väitetään että miehet ei tykkää kovin "käytetyistä naisista". Toisaalta seksitaitoja arvostetaan mutta kokemustahan se edellyttää.
Entä jos mies tietää vielä naisen aiemmassa suhteessaan pettäneen kumppaniaan ja olleen myös joskus toinen nainen. Kun vielä seksi sujuu ja kiinnostaa ja nainen on hyvin puoleensa vetävä niin voiko tälläinen olla esteenä että mies ei halua naista omakseen, ei voi ottaa vakavasti, ei luota.
Joskus tuntuu että pelkästään liian kaunista ei haluta omaksi koska sitä vikittelee sitten muutkin.
Entä jos mies tietää vielä naisen aiemmassa suhteessaan pettäneen kumppaniaan ja olleen myös joskus toinen nainen. Kun vielä seksi sujuu ja kiinnostaa ja nainen on hyvin puoleensa vetävä niin voiko tälläinen olla esteenä että mies ei halua naista omakseen, ei voi ottaa vakavasti, ei luota.
Joskus tuntuu että pelkästään liian kaunista ei haluta omaksi koska sitä vikittelee sitten muutkin.
Vastaukset 42
Vanhimmat
ainakaan hyvästä ole. Naisten seksitaidot kun eivät tunnu koskaan kehittyvän. Vaatteet saattavat vain tippua kokeneemmalla nopeampaa. Samanlaisina lahnoina kaikki naiset pötköttää. "Antaa miehen tehdä kaikki työ." Prkl. Naisella "seksi sujuu" mutta miehen halut lopahtavat ennemmin tai myöhemmin vaikka nainen olisikin puoleensavetävän näköinen.
Hyvin kaunis "kulunut" pettäjänainen ei ole kyllä paras lähtökohta kestäville suunnitelmille. Kieltämättä.
Itse voin omalta kohdaltani sanoa kun olen ihastunut yhteen naiseen joka on viettänyt aika railakasta yöelämää avioeronsa jälkeen ja muutanan kaverinkin lähipiiristä tunnen jotka ovat hänen kanssaan viettäneet "iltaa". Vituttaa vaan ne piikikkäät katseet ja ohimennen heitetyt vittuilut vierailta äijiltä jossain baarin kusilaarien ääressä, "jaahans sä olet tänään sen kanssa", mitäpä muuta siinä voi ajatella kuin et onkohan sitä ihastunut oikeaan ihmiseen.
Jos olet itse kokemattomampi niin voihan se harmittaa, mutta fiksu mies ei muitten puheista välitä. Jos taas olet itse yhtä paljon pyörinyt naisten kanssa ei pitäisi olla mitään valittamista.
Kyllä kaverit pottuilee jos jollekin jää jakorasia käteen. Luuseri on se jolle kiertopalkinto lopulta jää.
ja itseni fiksuksi miellän. Myönnän sen että itsekin menisin helmojen perässä enemmänkin jos vaan tilaisuuksia tulisi, mutta kun ei se ole oikein mun juttu, tai sitten se on vaan surkea selitys saamattomuuteen.
Mutta ottaa se vähän päähän kun kavereiltakaan ei saa sitä "hyväksyntää", ja tarkoitan sillä sitä kaverillista taputusta selkään jonka pitäisi olla positiivisessa mielessä annettu, nyt se on tyyliin "kai sä tiedät et siellä käy muitakin"..
Mutta mistäpä minä sen tietäisin miten uskollinen ja rakastava ihminen olisi kun ei seurustella, jotkut hänen jutut vaan välillä saa aikaan sen että tuntuu kuin juoksut ei olisi vielä juostu, vaikeaa kun kuitenkin tunteita on, molemmin puolinkin.
älä välitä muiden piikittelyistä..jos sä olet siihen ihastunut niin sun ei pitäs ajatella mitä muut ajattelee..itse olen aika monen miehen kanssa ollu..enkä tiedä vaikka wc puhuttais mustakin..mut oikeasti en ole sellainen..se on miehestä kii..minkä sille voi et saa seuraa ja sit äijä on yhden ehtoon siinä ja sit katoo..tuttua mulle..tai sitten hän ei hae mitään vakavaa kun on ollu naimisis..eikä välitä mitä muut puhuu..
Itse tajusin onneksi lähteä tällaisesta suhteesta meneen. Mutta jollekinhan se "musta Bertta" kuitenkin jää käteen. Sääliksi käy sitä miestä!
teidän kaveripiirit taitaa olla aika lapsellisista ihmisistä koottu. Mieluummin jakorasia kainalossa, kun tollaset kaverit.
Entäpä mies, jolla kymmeniä suhteita takana. Ja niitä on muuten paljon, jopa enemmän kuin naisia. Äijä on siis luuseri, jakorasia ja kiertopalkinto. Niin ainakin itse ajattelen tällaisesta miehestä oli kuinka komea tahansa. Tasa-arvon pitää vallita tässäkin asiassa. Mutta olenkin jo niin vanha että muulla tavalla ei enää edes viitsisi ajatella. Siis mies ja nainen ovat tässäkin asiassa tasa-arvoisia, ajatelkaa mitä haluatte. Pikkupennut ajatelkoon ihan mitä tahtovat. Ei paljon paina.
ehkäpä se seurustelu voisi tuoda sinulle sitä varmuutta. Juoksee varmasti siksi kun et seurustele ja olet saamaton nahjus.
olen saamaton nahjus jolla on helvetin huonot kaverit kaiken tämän jälkeen, minkä sitä ajatuksilleen voi jos nuo estää hullaantumasta kyseiseen naiseen. Parempi kai kun antaa ajan näyttää mitä tapahtuman tulee, ei tämä keskustelu ainakaan mitään hyödyttänyt..=)
Voi se olla niinkin että kaverit on kateellisia jos niillä itsellään ei ole ketään.
kannattaa vähän miettiä mitä puheita ottaa todesta. tiedän joitakin herroja, jotka ovat saaneet neidolta pakit ja kateellisina ovat neitoa panetelleet (sellaiselle joka ei pakkeja ole saanut), jottei kukaan muukaan saa nauttia hänen seurastaan tai ainakin pilaa alkavan suhteen.
naiset on kyllä hyviä keksiin selityksiä
Mies jolla on paljon naisia kiinnostaa naisia. Hän on haluttu minäkin haluan hänet.
Naisethan tykkää kun mies on nähnyt maailmaa ja elänyt.
Naisesta tulee jakorasia jota ei haluta mutta miehestä ei. Semmosta se elämä on.
...ei varmaan ole kovin korkeatasoisia ne naiset, jotka haluaa jonkun viiskyt vakoa kyntäneen pukin.
Se, että on paljon irtosuhteita ei tuo kokeneisuutta. Yhden yön suhteissa seksi nyt ei mitään hääviä ole, ei siinä oikeat rakastelutaidot kehity. Uskon, että pitkissä parisuhteissa olevilla on huomattavasti parempi ja monipuolisempi seksielämä ja siten kokemusta ja taitoa enemmän.
Niin rakkaat naiset, miehet eivät halua jakorasioita. Heidän kanssaan pidetään hauskaa mutta...
Tosiasiassa tuhmat tytöt päätyvät kapakkaruusuiksi ja kiltit tytöt saavat hyvän perheen ja miehen.
Aika yleistys sinulla tuossa lopussa. Voihan käydä niin, että tuhmista tytöistä tulee itsevarmoja naisia, joilla on elämässä muutakin kuin mies ja perhe, eikä heistä tule perheestään riippuvia motkottajia ja valittajia, äitejä miehilleen.
Miehet haluaa riippuvaisen naisen ja sitten itkee sitä kun ovat sen kanssa. Ei hyvä niinkään.
Naiset ei ole enää joko tai tyyppejä, vaan yhä enemmän itsenäisiä, toiset silti myös huomioivia ihmisiä. HOI miehet, naiset ovat kehittyneet, entäpä te, pysyttekö kärryillä? Vai onko miehet vielä joko mammanpoikia, joka suuntaan kumartelemassa tai machoja jotka ei uskalla sitoutua vaan haluavat ikuista nuoruutta, joka kestää tasan 3-kymppiseksi ja sen jälkeen heitä pidetään baarin vakiokalusteena?
kun noin hiillyit.
että miettikään myös miehet omalta kohdalta sitä mitä Jere sanoo "Se, että on paljon irtosuhteita ei tuo kokeneisuutta. Yhden yön suhteissa seksi nyt ei mitään hääviä ole, ei siinä oikeat rakastelutaidot kehity." Eli pano/pelimiehet ei ole hyviä sängyssä.
"Eli pano/pelimiehet ei ole hyviä sängyssä. "
No ei ehkä sitten, jos pitkissä suhteissa olleet ovat sitten parempia sängyssä. En kuitenkaan osaa sanoa tähän mitään, koska en harrasta yhdenyönjuttuja.
Mutta mielummin otan täysin kokemattoman miehen kuin kunnon pelurin. Kertoo se jotain ihmisestä, jos hyppii sängystä sänkyyn..
ei mitään merkitystä menneellä.nyt ja tässä merkitsee.
Ei tarvi olla mitään seksitaitoja naisella. Kaiken voi opetella. Tärkeää on vain että nainen ei ole frigidi. Kyllä sen näkee esim. katseesta ja muusta käytöksestä. Kyllä kaikki lähtee tunteista eikä tempuista.
Mieshän haluaa kokeneen neitsyen.
Jokainen mies (tai ainakin itse) pitää naisesta, joka osaa tai haluaa oppia miehen miellyttämistä vaakatasossa.
Olisi kuitenkin suuri virhe lähteä esittelemään kumppanilleen referenssejä ja suosituksia.
Ei Suomalaisen miehen itsetunto kestä sitä, että nainen kertoo kaikki juttunsa. Monenko kanssa ja millätavalla. Ratkaiseeko se koko ja minkä kokoinen sulho on verrattuna muihin...
Ei fiksu mies kysele kumppaneiden määrää. Eikä fiksu nainen kerro.
"Kokeneen" naisen kannattaa sängyssä esittää kokemattomampaa, mutta uteliasta, jos mies ei älyä ehdotella.
Ei miehet arvosta kokemusta tai seksitaitoja. Kaiken voi kyllä itsekin opettaa, kunhan nainen on vain halukas oppimaan eikä liian estynyt. Ja kun ite opettaa saa just sellasen kun tulee :)
Se ettöä nainen on pettänyt tai ollut toinen nainen on ehdoton este vakavalle suhteelle....
samahan on myös komeiden miesten kanssa.
Koko aika pelkää, että on toisia naisia.
sehän on miehen itsetunnosta kiinni, vaikuttaako se että naisella on ollut elävää elämää takanapäin. Jos nyt sitä on, koska puheet ovat yleensä suuremmat kuin teot. Siitä puhe mistä puute.
Jos kaikki pelaa tässä ja nyt,molemmat rakastavat, komminikointi pelaa, rakastelu sujuu, esteitä ei pitäisi olla muuta kuin itsetunto-ongelma.
Onko sillä mitään asiaa lieventävää merkitystä että nainen on todella kärsinyt niistä menneen elämänsä sekasotkuista ja jatkossa haistaa ne vaikeudet jo kaukaa eikä todellakan halua sellaista törkyä enää elämäänsä.
sillä on asiaa lieventävä merkitys. Eri asia on vain se, pystytkö millään uskottavalla tavalla tuomaan sen julki.
kyllä sen voi unohtaa tai jättää ainakin taka-alalle jos on pystynyt muuttaa tapojaan pysyvästi. Asian todistaminen onkin sitten vähän vaikeampaa joka ei ihan hetkessä kyllä käy. Puheet ja meinaamiset ei kyllä auta vaan teot ratkaisee.
Eipä sellaisella ämmällä mitää tekisi. Kun kaikki olisi käynyt sitä jyystämässä. Enkä tietenkäänm alkaisi seurustelemaan sellaisen kanssa joka on pettänyt edellisessä suhteessa. Sanoit ihan oikein ei sellaista pysty ottamaan vakavasti. Sillä ei mun mielestä ole mitään tekemistä sänkytaitojen kanssa, kuinka monen jätkän kanssa on pannut. Suoraan sanoen, ei sellaisella naisella mitään tee! vakipanoksi varmaan ihan jees, mutta...no kyllä sä tiedät.
itsetunnon puute, ja se kyllä tappaa kiinnostuksen teitä kohtaan. Elämän kauhein asia on se, että joku muukin on tätä naista "käynyt jyystämässä".
Sanot vielä, ettei sellaisella naisella mitään tee, ei voi ottaa vakavasti jne. mutta kuitenkin voisit häntä ajatella vakipanona.
Miksi sä alennat itsesi sitten edes vakipanotasolle sen kanssa? Veikkaan, että todellisuudessa ongelma on sun itsetunnossa. Mä en kyllä ikinä seurustelis miehen kanssa, joka käy panemassa naista, jota ei pysty edes kunnioittamaan. Ja syyttää siitä naista.
Ei siinä ole kyllä paljoakaan kenenkään itsetunnosta kyse vaan arvostuksesta. Makuasioistahan tässä aiheessa on kyse joita ei hyvilläkään selityksillä voi paljoa muuttaa.
Henkilökohtaisesti jätän naiset väliin jotka myöntävät tai paljastuvat olleensa vain pelkässä seksisuhteessa tai muuten vaan eläneet "elävää elämää" liian paljon.
taas paistaa se, että sua on käynyt jyystämässä useampikin mies kuin vain yksi tai kaksi. Kai se ottaa päähän kun on antanut lihan päästä pilaantumaan. Sitten syytellään miesten huonoa itsetuntoa kun ei saa arvostusta. Siten makaat miten petaat.
Kyllä kumppaneita on enemmän kertynyt kuin yksi tai kaksi, muttei mitenkään paljon. Eli ei ole "liha päässyt pilaantumaan". Ja arvostusta kyllä saan, miehiltä ja naisilta.
Sanoin vaan rehelisen mielipiteeni asiasta. Pakko se on myöntää ettei muija joka on levitellyt lettua joka jätkälle kiinnosta muussa mielessä kuin vakipanona. Ei siinä sen kummoisempaa ole. Mutta sun heittämä itsetunto kommentti oli itseasiassa päivän parasta huumoria, ei vittu tuliko sulla sellainen fiilis ettei mitään parempaakaan keksinyt...sanotaan vaikka tuollainen lause, jos sitä alkais vaikka vituttamaan=). itse arvostan vakipanoa niin pirusti paljon enemmän kuin seurustelua....Taisit tunnistaa itsesi mun heittämästä kommentista, jos et ni pyydän anteeksi. ei tässä ketään syytetä.....jumalauta rauhaa ja rakkautta =)
Jos nyt ei puhuta sadoista miehistä, niin mun mielestä sillä ei ole mitään merkitystä jos nainen on harrastunut joskus yhden illan juttuja ja kumppaneita löytyy jonkun verran. Enkä sitä voisi vaatiakkaan, sillä itsekkin olen naisia nähnyt ihan riittävästi.
Sen sijaan, mikäli nainen on pettänyt tai ollut toinen nainen suhteessa, niin se on huomattavasti huonompi juttu, sillä se kertoo moraalista. Nainen/mies joka niin käyttäytyy ei vain omaa mitään todellista moraalia tai arviointikykyä mikä on oikein.
Vapaat ihmiset tekee mitä haluaa ja ei se tavara sillä kulu vaikka sitä käyttää. Sen sijaan jos ihminen ei omaa moraalia vaan tekee sitä miltä tuntuu milloinkin, niin sitten mä jätän väliin.
Joku toinen voisi olla sitä mieltä, että se luku jo itsessään kertoo moraalista...
Minä en vaivoikseni ottaisi sellaista miestä jolla ei ole selkärankaa ja itsetuntoa. Mies joka tietää arvonsa, ei etsi sitä ulkopuoleltaan, vaan voi oikeasti vain antaa itsestään toisille. Eihän siinä mitään menetä, mutta pelkurit luulee niin. Pöh!
Naisena ei voisi vähempää kiinnostaa kenelle minä kelpaan, vaan osaan valita itse. Kuka minua kiinnostaa, muista en välitä. Tee sinäkin niin. Jos alkaa aina miettimään mitä mieltä muut on, menee itseltään hukkaan.
Nauti kesästä ja nosta rimaa, ei tarvitse sitten sitä kokemusta hakeakaan niin monesta. Yksi hyvä riittää.
Mikä sä oot puhumaan selkärangasta ja itsetunnosta? Kun oot kuitenkin (ainakin) entinen jakorasia, joka kielii nimenomaan selkärangattomuudesta ja siitä että itsetuntoa on pitänyt pönkittää mahdollisimman monen miehen voimin. Mietippä kumpi vaatii enemmän selkärankaa. Se, että annat halujesi hallita elämääsi? Vai se, että elämäsi hallitsee halujasi? (Oikea vastaus: jälkimmäinen)
Sitäpaitsi ongelmana minulle ei olisi huono itsetuntoni, vaan luottamuksen puute sinunlaiseen naiseen. En sitäpaitsi voi sietää velttoilua, omahyväisyyttä ja selkärangattomuutta. Samanlaiselle nahjukselle kyllä kelpaat. Että onnea vaan parisuhteelle.
että miten voi jaotella ja tietää naisen "jakaneen lättyä joka jannulle"? Riittääkö siihen se, että joku sanoo tietävänsä, että "toi nainen on käyny panemassa mun frendin kaa risteilyllä" Ja siihen sitten kaikki että "joo, huora!"
Olen nainen, miehiä takana ei kovin montaa, mutta joitain. Tapailen fiksuja aikuisia miehiä, ja kiinnostavan tavatessani ei mieleeni todellakaan tule, että montakohan hänellä on takana. Ei kiinnosta entisten kumppaneiden määrä, vaan kyseinen mukava henkilö.
Siksipä tulikin mieleen, että te, joille tällainen ajatus tulee aina päälimmäisenä mieleen (ja jonka perusteella jaottelette ihmisiä), ehkäpä te tapailette vääriä ihmisiä.
Sen sijaan, että keskitytte etsimään kaikkien naisten menneisyydestä huoramaista toimintaa, opettelisitte näkemään ihmisen ihmisenä, ei käytettynä/käyttämättömänä pilluna tai munana.
Mun mielipide on, että meillä joka äijällä ja naikkosella on menneisyys, mutta meillä on myös TULEVAISUUS...siihen enemmänkin kannattaa keskittyä. Mun mielestä kaikille pitää antaa mahdollisuus, paitsi raiskaajille...mutta se ompi jo toinen stoori. Tutustukaa toisiin ihmiseen niin oppii tuntemaan ja tietämään, niin ainakin itse teen.Itselläni on aika iso kasa noita yhdenillanjuttuja ja luulin tietäni jotain tästä "sänkykokemuksesta", mutta parisuhteessa sen vasta oppi. Eihän sitä osannut kuin pokata mimmejä.jes kiitoksia huomiosta.