Suomen terveydenhuollossa aiotaan laajentaa priorisointia

Anonyymi-ap

Mikä täällä Suomessa oikein mättää?
Sairaita ihmisiä ei kaikkia enää edes aiota hoitaa terveeksi.
Suomessa ovat terveysviranomaiset jo vaatimassa hallitukselta lakia, laajentaakseen nyt jo vallalla olevaa, harjoittamaansa helppoa hoitokäytäntöä.
Esim. Kaikkia koronaan sairastuneita ei kohta enää hoideta.
Likvidoida sairas ihminen, jättää hänet hoitoa vaille, vaikka hän voisi aivan hyvin selvitä sairaudestaan ja jatkaa elämäänsä.
Ja likvidoinnissakin käytetään asetelmaa: Toiset hoidetaan. Toisia taas ei, riippuen siitä mihin yhteiskuntaluokkaan ihminen kuuluu.
Ja potilaan poliittinen suuntautuminen otetaan varmaan myös huomioon.
Hoidetuksi tulevat vain yhteiskunnalle arvokkaat ja myös varakkaat.
Vaatimatonta elämää elävät karsitaan pois elävien kirjoista.
Likvidointi on siistiä sodankäyntiä omia kansalaisia kohtaan. Siihen ei tarvita, ei Natoa, ei pyssyjä, ei ammuksia.
Se on sisällissotaa parhaimmillaan.

17

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi on paska maa.

    • Anonyymi

      Suomi aikoo kulkea käsi kädessä Ruotsin kanssa, myös priorisoinnin suhteen.
      Suomi on varmaan ottanut lisämallia Ruotsista , jossa koronapandemian alkuaikoina likvidoitiin yli 10 000 suomensyntyistä vanhusta.
      Ja Suomella kynnet jo syyhyää tehdä sama laki kuin Yhdysvalloissa, jossa hoitoa saa vain sellainen henkilö, joka on yksityisten itse kustantaman sairasvakuutuksen omistaja.
      Eli varsinkin Suomen öhöporvarit hyväksyisivät sellaisen lain jo alta aikayksikön, saadakseen varmuuden siihen, että heillä itselään ei ole esteitä saada parasta mahdollista, kallistakin hoitoa itselleen valtion rahapussista.
      Heillä olisi kyllä nykyisinkin mahdollista käyttää yksityisiä terveyspalveluita, mutta he eivät halua aukaista isoa säästöpossuaan: Meille, yksiomaan meille kuuluvat kaikki julkiset ja ilmaispalvelut.
      Monen sairaan kohdalla on saanut jo epäillä, että priorisointia on koko ajan Suomessa tapahtunut, kun heistä moni on jo sairauden alkuvaiheessa likvidoitu pois maailman kartalta.
      Ja sen osoittaa jo se, että hoivakodeissa olevilta ei välttämättä hoideta enää lisäsairauksia, joiden vuoksi hoidettava vanhus kuolee, vaikka hän hoidettuna voisi jatkaa elämäänsä vielä pitkään.
      Ja kun kaikilla vanhuksilla ja sairailla ei ole lainkaan läheisiä, jotka pitäisivät huolta siitä, että vanhus saisi apua tarvittaessa.
      Ja vaikka heillä olisikin puoliso, tai joku muu huolehtija, heidän pyyntöjään oman läheisen hoitoon liittyen ei kuunnella, vaan vanhuksen annetaan vaipua ikiuneen kovien kipujen saattelemana.
      Lähiomaista aliarvioidaan, häntä ei kuunnella, hänet mitätöidään, eikä hänen toivomuksiaan oteta huomioon. Hoitohenkilöstö, lääkäritkin mukaan lukien, sulkevat korvansa lähiomaisen pyytäessä hädissään apua rakkaalle, sairaudesta kärsivälle läheiselleen.
      Tähän on Suomessa tultu.
      Onko tarkoitus likvidoida niin monta suomalaista kuin mitä Suomeen on saapunut ihmisiä ulkomailta, jopa kymmeniä tuhansia, piilotulijat huomioon ottaen, jopa yli 100 000 henkilöä?
      Heidän hoitamiseensa ja huoltamiseensa kyllä riittää Suomessa sairaanhoidon resusseja ja rahaa.
      Kukaan ei siihen asiaan liittyen kysy:
      Mistä resussit ja rahat?
      Siitä asiasta vallitsee Suomessa hiirenhiljaisuus.
      Ovatko todella kaikki suomalaiset yksimielisiä tämän asian suhteen?

    • Anonyymi

      Suomen terveysviranomaiset vetoavat milloin mihinkin: milloin lääkäripulaan, milloin hoitajapulaan, milloin taas resussipulaan.
      Miksi Suomessa kalliin koulutukseen saaneiden, suomenkielisten lääkäreiden annetaan valua ulkomaille?
      Ja samoin on hoitajien laita.
      Kun Suomi on joidenkin, kansalaisille ikävien, jopa kansalaisten työpaikkoja ja elinmahdollisuutta heikentävien asioiden suhteen mielellään lakeja uudistava maa, miksi ei säädetä sellaista lakia, että jokaisen koulutuksen saaneen lääkärin ja myös sairaanhoitajan on pysyttävä ja tehtävä työtä kotimaassa, ainakin 10 vuoden ajan?
      Näin laki velvoittaisi Suomessa kalliin koulutuksen saavia työskentelemään myös kotimaan terveydenhuollossa.
      Silloin ei olisi kielivaikeuksia poilaiden ja hoitohenkilökunnan välillä.
      Ei tarvitsisi rekrytoida lääkäreitä eikä hoitajia ulkomailta, jotka kielitaidottomina eivät ole täysin soveliaita toimimaan terveydenhuollossa: kielimuuria ei niin vain voi murtaa, niin että potilaat ja hoitokodeissa hoidettavat ja hoitohenkilökunta ymmärtäisivät toisiaan ja pystyisivät täydellisesti kommunikoimaan keskenään.
      Onhan kyse jokaisen ihmisen ainutkertaisesta elämästä.
      Ei olisi , eikä tarvitsisi vedota resussipulaan.
      Ei tarvitsisi likvitoida potilaaksi ja hoitokoteihin joutuvia niin kevyin perustein kuin nyt, mitä priorisointi käytäntöä aiotaan vielä vain lisätä, sitten kun saadaan taas uusi, asiaa koskeva laki sorvattua.

      • Anonyymi

        Tuleva sote on kopio Obama Caresta, jossa byrokratia on tärkeämpi kuin asiallinen hoito. Hyvinvointialueiden lisärahoituksen tarve on enimmäkseen tulevia hallintokuluja varten. Kelakorvausten lopettaminen yksityisvastaanotoilta on kopio Trump Caresta,

        Sellaista sotepolitiikka Kiuru (SDP) tekee!


    • Anonyymi

      Suomen ja Ruotsin raja pitäisi sulkea kokonaan.
      Ruotsi on näyttänyt huonoa esimerkkiä koronavanhusten hoidossa.
      Ja Ruotsin hallitus on mitätöinyt suomalaisten, (suurin osa vanhuksia) ruotsin tehtailla ja yrityksissä tekemän työpanoksen, niin että takuueläkkeen maksu Suomeen, kotimaahansa palanneille suomalaisille piti lopettaa kokonaan.
      Ruotsi on täten jo nyt näyttänyt huonoa esimerkkiä Suomen sotaintoiselle hallitukselle
      Miten Ruotsin päättäjiin voi enää luottaa?

      • Anonyymi

        Koronapandemian alkuvaiheessa THL:n Kirsi Varhila ei suositellut maskin käyttöä, vaikka joissakin Euroopan maissa maskinkäyttö oli jo pakollista.
        Jos joku sitä suojellaakseen silloin käytti, se joidekin hyväuskoisiin, THL:n suosituksiin luottavan mielestä oli suurta tottelemattomuutta, niin olisi saanut tehdä, olisi pitänyt antaa koronan tarttua itseensä. Maskin kanssa asioiva, omaa järjen ääntään kuunteleva sai osakseen vihaisia, jopa murhaavia katseita.

        Taas THL vetää eri linjausta muihin EU maihin nähden koronarokotuksien suhteen.
        Haluaako THL toiminnallaan saada aikaan koronakuolemia? Mikä tämän kaiken takana on?
        Miksi suomalaisten on niin vaikeaa toimia tällaisessa tilanteessa samalla tavoin kuin moni muu maa, jossa koronarokotteita laajennetaan koskemaan yhä useampia ikäryhmiä ja maskisuosituksia kuulutetaan?

        Ja jossakin on uutisoitu: Rokotteita Suomessa on ja sallittua käyttöaikaa niille on enää vain joulukuussa.
        Onko näin, että Suomi haluaa vetää siinäkin samaa linjaa Ruotsin, kuuluisaksi maailmalla koronakuolemista tulleen maan terveysviranomaisten kanssa?
        Suomessakin on tullut jo runsaasti aiheettomia koronakuolemia, viime kevät ehkä pahin.
        Onko joillakin Suomen asiantuntijoilla halu suorittaa siinäkin priorisointia koronapotilaiden suhteen?
        Onko maailma jo sillä mallilla, että muutamissa maissa ei haluta kunnioittaa eikä vaalia kaikkien ihmisten elämää?
        Ja julkista maskisuositustakaan ei ole vielä kuulunut.
        Kuinka monen ihmisen pitää kuolla turhaan joidenkin harhaoppia kuuluttavien ja vääränlaisten, vakavan, jopa kuolemaan johtavan taudin leviämisen kannalta tärkeiden sairautta ehkäisevien rokotusten pihtaajien vuoksi?
        Eikö Suomessa THL:n ja STM:n asiantuntijoiden mielestä ole vielä kuollut riittävästi ihmisiä koronaan?
        Täytyisikö Suomessakin kertyä täsmälleen sama kuolonuhrien määrä kuin Ruotsissa?
        Pitäisikö siinäkin asiassa Suomen kulkea käsi kädessä Ruotsin kanssa, niinkuin Nato tielläkin.
        Mitään keinoja kaihtamatta.
        Maskit ja rokotukset kunniaan ajoissa , ennen kuin taas on liian myöhäistä!


    • Anonyymi

      Jokohan koko valtion kattava priorisointilista on laadittu valmiiksi?

    • Anonyymi

      Priorisointi ei ole puolueetonta.
      Toiset priorisoidaan kovin kevyin perustein, kun taas toisia ei priorisoida ollenkaan. Heidät hoidetaan terveeksi.

    • Anonyymi

      Onko priorisointia jo sekin, että hoitotyötä tekeviltä ei edellytetä esim. pakollista koronapiikin ottamista?

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Sinun kommentistasi ei kukaan saa mitään selvää ei edes mitä kommentillasi tarkoitat.
        Puhu selviä sanoja, asioita ainoisia!
        Olet oppinut ilmaisutyylin joltakin samanlaiselta, mitään tarkoittavien lauseiden kirjoittajalta.
        Lukija kaipaa oikeaa tietoa.


    • Anonyymi

      Nyt Suomessa on taas noussut joiltakin tahoilta esiin Eutanasia, niin kutsuttu armokuolema.
      Ei voi muuta kuin vain ihmetellä joidenkin suomalaisten intoa sairaiden tappamiseen, tuskin kuitenkaan itseensä kohdistuvaan.
      Eikö riitä se puhe, että suomen terveydenhuollossa puhutaan priorisoinnista, jos terveydenhuollon resurssit eivät riitä ihmisten terveeksi hoitamiseen? Entisen THL:N Kirsi Varhilan mukaan sitä väläytellään jo aivan pakkokeinona terveydenhuollossa.
      Suosittelisin sellaisia eutanasian ja priorisoinnin kannattajia tarttumaan heti härkää sarvista ja ilmoittautumaan itse priorisointilistan etupäähän.
      Eihän yhtä ja samaa ihmistä tarvitse kahta kertaa tappaa, luulisi sen yhden kerran riittävän yhden ihmisen kohdalle, vai onko ihmiselläkin jo todettu olevan monta henkeä, niin kuin kissalla?
      Ja luulen, että priorisoinnin ja eutanasia puheen syynä on kaiken mailman rajojen ulkopuolelelta tulevien ihmisten Suomeen rantautuminen, joita hamuamalla hamutaan vain koko ajan tarkoituksella lisää Suomeen.
      Näin maahan saadaan epävakaat, sekavat työmarkkinat, jota rikastumisen toivossa olevalla Suomen virkamieskoneistolla ja eduskunnalla hallituksineen on helppo hallita ja syytellä vain mallin vuoksi toisiaan asiassa.
      Kaiken maailman yritykset ja keinottelijat saavat tällä tavoin itselleen helposti johdettavaa, alipalkkaamaansa orjatyövoimaa ja alaisia.
      EI EUTANASIAA, EI PRIORISOINTIA omille Suomen kansalaisille!
      Kaikilla täytyy olla oikeus elää elämänsä hamaan loppuun asti.

      • Anonyymi

        Kyllä niitten lyijynkylväjien kohala vois tehä poikkeuksen jos semmosella sattuu olehmaan paha lyijymyrkytys.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Onko teillä tiedossa Kanadan ja joidenkin muidenkin maiden ottama malli?
      Henki vain pois säälimättä kaikilta sairailta ihmisiltä.
      Ensin yhteiskunta ja ympäristö tekee syrjinnällään ja kaltoinkohtelullaan ihmisestä sairaan, ja sitten vain eliminointijonoon, kelvottomana yksilönä.
      Google haku (Kanada laajentamassa kuolinavun antamista psyykkisesti sairaisiin).

    • Anonyymi

      Ja lisää löytyy samankaltaista toimintaa maailman terveydenhuollossa.
      Löytyy Google haulla:( Lokakuun liike(Lasten eutanasiaa yritetään laillistaa Kanadassa...)). Aiotaan ehdotta Suomeenkin.
      Samalla sivulla on muutakin kiinnostavaa luettavaa:(Lokakuun liike( Laittomuudet Humana oy:n lastensuojelussa jatkuvat...)).
      Lue myös: Lokakuun liike(SOS-Lapsikylissä tapahtunut lasten hyväksikäyttö ja kaltoinkohtelu tutkitaan...).

    • Anonyymi

      Ison Omenan tapaus opetti ja näytti sen, mitä tapahtuu maailmassa, jossa ollaan ottamassa yhä vain kovemmat arvot ja otteet käyttöön.
      IHmisyyttä, pientä ihmistä ei ymmärretä, eikä edes haluta ymmärtää.
      Turhan kiltin naisen kuolema ei edes sano monelle kouhakkeelle mitään.
      Suomessa valtaapitävä väestö leikkii täydellisesti Amerikan malliin: Kauniita ja rohkeita.
      Osoittaa suurta rohkeutta tappaa aseeton, vaatimaton naisihminen kauppakeskuksessa.
      Vartijat saavat varmaan mitalin ja kunniamaininnan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      186
      3525
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      56
      2196
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2062
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      449
      1189
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      118
      1045
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      994
    Aihe