pyörärahti

Anonyymi-ap

Matkahuollon rahtihinta polkupyörälle 79,90€.
Onko halvempaa tapaa kuljettaa pyörä Helsingistä Turkuun?

14

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joku pyöränkuljetuspahvilaatikko tai muu johon saisi fillarin kompaktimpaan kokoon saattaisi ehkä tulla halvemmaksi.
      Matkahuollon sivulta:
      "Kokonaan laatikkoon pakattu pyörä hinnoitellaan laatikon koon mukaan."

      Renkaat sekä polkimet pitää tietysti irrottaa, ja ohjaustanko kääntää pituussuuntaan. Sitten mittaat minkä kokoiseen tilaan pyörä mahtuu turvallisesti ja katso matkahuollon sivuilta taulukosta kotimaan pakettihinnastosta pyörällesi sopivan koon hinnan.

      • Anonyymi

        Isojen pakettien hinta verkkokaupassa on myös 79,90€.


    • Anonyymi

      Vie junalla.

    • Anonyymi

      Jos tuo pitää paikkansa, niin sairaaksi on mennyt. Niinkuin moni muukin kustannus.

    • Anonyymi

      Eikö tuo matka polkemalla mene?

    • Anonyymi

      Johan tuolla rahalla saa ostettua teräksisen mummonmankelin, pyörän vailla vertaa, kestääkin 10x pidempään kuin nykykonkelot.

    • Anonyymi

      Mene itse mukana niin saat fillarin bussin tavaratilaan hyvässä lykyssä ilmaiseksi.

    • Anonyymi

      VRn junaan pyörän saaminen on todellista arpapeliä.

      Pendoon ei pyörää saa tuoda ja ICssä voi ehkä olla viikolla kaksi paikkaa pyörälle, missä se pyörävaunu sitten sattuu pyöriväkkin. Vr =Va nykyisin, eli vitut asiakkaasta ja hänen tarpeistaan.

      Pitäisi ymmärtää, että henkilökuljetukseen kuuluu myös kokonaisvaltainen liikkuminen, asia, joka ymmärrettiin vielä 1900 luvun puolella.

      • VR:n kaukojuniin täytyy ostaa 4-8:n hintainen pyöräpaikka jos haluaa polkupyörän junaan mukaan. Vaunu/junatyypistä riippuen normaalista IC junan vaunusta löytyy se 0-3pyöräpaikkaa/vaunu. Ja ns. "palveluvaunusta" (jos junassa on sellainen, löytyy lisää paikkoja)

        Olemassaolevaan vaunukalustoon ei ole mahdollista lisätä pyöräpaikkoja nykyisestä määrästä, mutta asiasta on ollut juttua VR:n taholta, että seuraavan kerran kun VR tilaa lisää vaunuja niin niissä kiinnitetään huomioita enemmän tuohon polkupyörien saamiseen junaan mukaan (eli oletuksellisesti pyöräpaikkojen määrä kasvaisi).


    • Anonyymi

      Joku jo ehdotti ajamista, mutta siinäkin on omat rajoituksensa. Kesällä tuon ajaa tarvittaessa päivässä, mutta en lähtisi tässä säässä.

      Omalla autolla on halvempaa ajaa edes takaisin. Jos se on tehtävä nyt, suosittelisin sitä.

    • Anonyymi

      Eikö VR enää tarjoa tavarakuljetuksia yksityisasiakkaille?

      • Anonyymi

        Ei.


    • Anonyymi

      Lentorahti on halpa

    • Anonyymi

      Juu. Tämä kuljetushintojen nousu on karannut käsistä.
      Parikymmentä vuotta sitten ostin käytetyn pyörän toiselta puoleta Suomea. Mh:n kyyti maksoi pari kymppiä.
      Tänä vuonna meinasin tehdä saman - pyörä jäi kuitenkin ostamatta, kun kuljetus oli pyytöhintaa kalliimpi.
      Jännää, miten ns. vihreä siirtymä on kuulemma välttämätön toteuttaa lähivuosina... Kierrätys olisi yksi hyvä keino siihen. - Logistiikkaa ajatellen lienee selvää, että kuljetuksissa on usein tyhjää tilaa (ainakin siltä on monesti näytttänyt, kun olen Mh:n ym. toimittajien tavaranpurkua seuraillut). Ilmeisesti tässäkin on pohjimmiltaaan kysymys on samankaltaisesta liikevoiton maksimoinnista kuin sähköyhtiöillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3514
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2478
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2394
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2254
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2128
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      86
      1159
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1087
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      996
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      949
    Aihe