Matkahuollon rahtihinta polkupyörälle 79,90€.
Onko halvempaa tapaa kuljettaa pyörä Helsingistä Turkuun?
pyörärahti
14
256
Vastaukset
- Anonyymi
Joku pyöränkuljetuspahvilaatikko tai muu johon saisi fillarin kompaktimpaan kokoon saattaisi ehkä tulla halvemmaksi.
Matkahuollon sivulta:
"Kokonaan laatikkoon pakattu pyörä hinnoitellaan laatikon koon mukaan."
Renkaat sekä polkimet pitää tietysti irrottaa, ja ohjaustanko kääntää pituussuuntaan. Sitten mittaat minkä kokoiseen tilaan pyörä mahtuu turvallisesti ja katso matkahuollon sivuilta taulukosta kotimaan pakettihinnastosta pyörällesi sopivan koon hinnan.- Anonyymi
Isojen pakettien hinta verkkokaupassa on myös 79,90€.
- Anonyymi
Vie junalla.
- Anonyymi
Jos tuo pitää paikkansa, niin sairaaksi on mennyt. Niinkuin moni muukin kustannus.
- Anonyymi
Eikö tuo matka polkemalla mene?
- Anonyymi
Johan tuolla rahalla saa ostettua teräksisen mummonmankelin, pyörän vailla vertaa, kestääkin 10x pidempään kuin nykykonkelot.
- Anonyymi
Mene itse mukana niin saat fillarin bussin tavaratilaan hyvässä lykyssä ilmaiseksi.
- Anonyymi
VRn junaan pyörän saaminen on todellista arpapeliä.
Pendoon ei pyörää saa tuoda ja ICssä voi ehkä olla viikolla kaksi paikkaa pyörälle, missä se pyörävaunu sitten sattuu pyöriväkkin. Vr =Va nykyisin, eli vitut asiakkaasta ja hänen tarpeistaan.
Pitäisi ymmärtää, että henkilökuljetukseen kuuluu myös kokonaisvaltainen liikkuminen, asia, joka ymmärrettiin vielä 1900 luvun puolella.VR:n kaukojuniin täytyy ostaa 4-8:n hintainen pyöräpaikka jos haluaa polkupyörän junaan mukaan. Vaunu/junatyypistä riippuen normaalista IC junan vaunusta löytyy se 0-3pyöräpaikkaa/vaunu. Ja ns. "palveluvaunusta" (jos junassa on sellainen, löytyy lisää paikkoja)
Olemassaolevaan vaunukalustoon ei ole mahdollista lisätä pyöräpaikkoja nykyisestä määrästä, mutta asiasta on ollut juttua VR:n taholta, että seuraavan kerran kun VR tilaa lisää vaunuja niin niissä kiinnitetään huomioita enemmän tuohon polkupyörien saamiseen junaan mukaan (eli oletuksellisesti pyöräpaikkojen määrä kasvaisi).
- Anonyymi
Joku jo ehdotti ajamista, mutta siinäkin on omat rajoituksensa. Kesällä tuon ajaa tarvittaessa päivässä, mutta en lähtisi tässä säässä.
Omalla autolla on halvempaa ajaa edes takaisin. Jos se on tehtävä nyt, suosittelisin sitä. - Anonyymi
Eikö VR enää tarjoa tavarakuljetuksia yksityisasiakkaille?
- Anonyymi
Ei.
- Anonyymi
Lentorahti on halpa
- Anonyymi
Juu. Tämä kuljetushintojen nousu on karannut käsistä.
Parikymmentä vuotta sitten ostin käytetyn pyörän toiselta puoleta Suomea. Mh:n kyyti maksoi pari kymppiä.
Tänä vuonna meinasin tehdä saman - pyörä jäi kuitenkin ostamatta, kun kuljetus oli pyytöhintaa kalliimpi.
Jännää, miten ns. vihreä siirtymä on kuulemma välttämätön toteuttaa lähivuosina... Kierrätys olisi yksi hyvä keino siihen. - Logistiikkaa ajatellen lienee selvää, että kuljetuksissa on usein tyhjää tilaa (ainakin siltä on monesti näytttänyt, kun olen Mh:n ym. toimittajien tavaranpurkua seuraillut). Ilmeisesti tässäkin on pohjimmiltaaan kysymys on samankaltaisesta liikevoiton maksimoinnista kuin sähköyhtiöillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843232
- 751291
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1771220Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103971Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43849
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835- 95827
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825