pyörärahti

Anonyymi-ap

Matkahuollon rahtihinta polkupyörälle 79,90€.
Onko halvempaa tapaa kuljettaa pyörä Helsingistä Turkuun?

14

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joku pyöränkuljetuspahvilaatikko tai muu johon saisi fillarin kompaktimpaan kokoon saattaisi ehkä tulla halvemmaksi.
      Matkahuollon sivulta:
      "Kokonaan laatikkoon pakattu pyörä hinnoitellaan laatikon koon mukaan."

      Renkaat sekä polkimet pitää tietysti irrottaa, ja ohjaustanko kääntää pituussuuntaan. Sitten mittaat minkä kokoiseen tilaan pyörä mahtuu turvallisesti ja katso matkahuollon sivuilta taulukosta kotimaan pakettihinnastosta pyörällesi sopivan koon hinnan.

      • Anonyymi

        Isojen pakettien hinta verkkokaupassa on myös 79,90€.


    • Anonyymi

      Vie junalla.

    • Anonyymi

      Jos tuo pitää paikkansa, niin sairaaksi on mennyt. Niinkuin moni muukin kustannus.

    • Anonyymi

      Eikö tuo matka polkemalla mene?

    • Anonyymi

      Johan tuolla rahalla saa ostettua teräksisen mummonmankelin, pyörän vailla vertaa, kestääkin 10x pidempään kuin nykykonkelot.

    • Anonyymi

      Mene itse mukana niin saat fillarin bussin tavaratilaan hyvässä lykyssä ilmaiseksi.

    • Anonyymi

      VRn junaan pyörän saaminen on todellista arpapeliä.

      Pendoon ei pyörää saa tuoda ja ICssä voi ehkä olla viikolla kaksi paikkaa pyörälle, missä se pyörävaunu sitten sattuu pyöriväkkin. Vr =Va nykyisin, eli vitut asiakkaasta ja hänen tarpeistaan.

      Pitäisi ymmärtää, että henkilökuljetukseen kuuluu myös kokonaisvaltainen liikkuminen, asia, joka ymmärrettiin vielä 1900 luvun puolella.

      • VR:n kaukojuniin täytyy ostaa 4-8:n hintainen pyöräpaikka jos haluaa polkupyörän junaan mukaan. Vaunu/junatyypistä riippuen normaalista IC junan vaunusta löytyy se 0-3pyöräpaikkaa/vaunu. Ja ns. "palveluvaunusta" (jos junassa on sellainen, löytyy lisää paikkoja)

        Olemassaolevaan vaunukalustoon ei ole mahdollista lisätä pyöräpaikkoja nykyisestä määrästä, mutta asiasta on ollut juttua VR:n taholta, että seuraavan kerran kun VR tilaa lisää vaunuja niin niissä kiinnitetään huomioita enemmän tuohon polkupyörien saamiseen junaan mukaan (eli oletuksellisesti pyöräpaikkojen määrä kasvaisi).


    • Anonyymi

      Joku jo ehdotti ajamista, mutta siinäkin on omat rajoituksensa. Kesällä tuon ajaa tarvittaessa päivässä, mutta en lähtisi tässä säässä.

      Omalla autolla on halvempaa ajaa edes takaisin. Jos se on tehtävä nyt, suosittelisin sitä.

    • Anonyymi

      Eikö VR enää tarjoa tavarakuljetuksia yksityisasiakkaille?

      • Anonyymi

        Ei.


    • Anonyymi

      Lentorahti on halpa

    • Anonyymi

      Juu. Tämä kuljetushintojen nousu on karannut käsistä.
      Parikymmentä vuotta sitten ostin käytetyn pyörän toiselta puoleta Suomea. Mh:n kyyti maksoi pari kymppiä.
      Tänä vuonna meinasin tehdä saman - pyörä jäi kuitenkin ostamatta, kun kuljetus oli pyytöhintaa kalliimpi.
      Jännää, miten ns. vihreä siirtymä on kuulemma välttämätön toteuttaa lähivuosina... Kierrätys olisi yksi hyvä keino siihen. - Logistiikkaa ajatellen lienee selvää, että kuljetuksissa on usein tyhjää tilaa (ainakin siltä on monesti näytttänyt, kun olen Mh:n ym. toimittajien tavaranpurkua seuraillut). Ilmeisesti tässäkin on pohjimmiltaaan kysymys on samankaltaisesta liikevoiton maksimoinnista kuin sähköyhtiöillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      30
      5207
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      140
      2442
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      139
      2108
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      53
      1945
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1800
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      57
      1317
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      171
      1121
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      958
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      313
      879
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      171
      800
    Aihe