Oletko ghostannut ketään?

Kaikki ovat ghostanneet minut. Äiti soittaa sunnuntaisin, mutta muuten kukaan ei ota yhteyttä.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kukaan ei halua enään puhua. Sen huomaa kun yrität myydä tai ostaa jotain, niin viestit käy mutta puhuta ei osata.

Äänestä
  • Ihmiset etääntyvät toisistaan hurjaa vauhtia.

    Äänestä

Kaikki on ghostannut jonkun.

Äänestä

Olen äärimmäisen narsistisen kaverin ja hänen hovinsa, koska vähintään heidän kauttaan olisi jatkanut häikäilemätöntä henkistä ja toisinaan taloudellistakin hyväksikäyttöäni mitä teki vuosikausien ajan tai vähintäänkin käyttääkseen yhteisiä kavereita/hoviaan vakoilemiseeni ja seuraamiseeni

Narsisteja kohtaan taitaa olla ainoa vaihtoehto, että tekee niin, koska muuten päättyisi hirveän riidan merkeissä, eikä edes kunnolla välttämättä päättyisikään, joten molempien kannalta se ainoa oikea hyvä vaihtoehto ja vaikka kuinka kirpaisisikin aluksi, niin huomattavasti paljon vähemmän kuin jos millään muulla tavalla.

Äänestä
  • Kyseisen narsistin takia menetin kaikki oikeat kaverini, että voisi paremmin jatkaa henkistä hyväksikäyttöäni ja energiavampyrimiä ja pahan olon purkamista minuun. Onneksi lopultakin tajusin, että nyt riittää. Oli elämäni kaikkien aikojen paras päätös.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kyseisen narsistin takia menetin kaikki oikeat kaverini, että voisi paremmin jatkaa henkistä hyväksikäyttöäni ja energiavampyrimiä ja pahan olon purkamista minuun. Onneksi lopultakin tajusin, että nyt riittää. Oli elämäni kaikkien aikojen paras päätös.

    Eli oikeat kaverisi ghostasi sinut?

    Äänestä

Älä siitä välitä. Ystäviä voi olla vaikeaa saada ja niistä pitää pitää kiinni ja vaihtaa aina välillä kuulumisia puolin ja toisin, muuten ne tuppaavat vähitellen hiipumaan, mutta se onkin aina se laatu eikä määrä joka ratkaisee ja parempi olla uskollinen itselleen ja sille kuka oikeasti on, eikä piirittää itseään "ystävä"-laumalla vain, jotta voisi teeskennellä, että itsellään olisi paljon ystäviä, vaikka ei todellisuudessa olisikaan.

Toisinaan on myös hyvä kuunnella ja oppia tuntemaan ja ymmärtämään paremmin itseään yksin olemalla ja olemalla läsnä itselleen, kuin hyvälle kaverilleen ja samalla tavoin ilman turhaa kritiikkiä ja arviointia tunteitaan ja ajatuksiaan kohtaan. Niitä on aina ollut ja tulee aina olemaan, eikä niihin kannata liikaa takertua, vähän kuin taivaan pilviä olisit selälläsi katselemassa.

Loppujen lopuksi elät omaa elämääsi, joten jos koet syvällä sisimmässäsi, että joku tapa elää on sinulle juuri se oikea, niin älä välitä muiden mielipiteistä. Ei leijonaakaan(ihmistä, joka kuuntelee sydäntään) kiinnosta lampaiden(tavallisten "harmaiden" ihmisten) määkimiset.

“The greatest fear in the world is the opinion of others, and the moment you are unafraid of the crowd, you are no longer a sheep, you become a lion. A great roar arises in your heart, the roar of freedom.”
― Osho

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaikki ovat ghostanneet minut. Äiti soittaa sunnuntaisin, mutta muuten kukaan ei ota yhteyttä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu