Tehty yksi ratkaiseva virhe ja lihottu 3 kiloa

Anonyymi-ap

Aloin nyt miettimään tarkemmin MIKSI olen lihonut viimeisen kuukauden aikana 3:me kiloa.

Syy siihen on se että olen oikean pyörälenkin sijasta käynyt vain kaupassa pyörällä siinä luulossa että se riittää liikunnaksi.
Se ei yksinkertaisesti riitä pitämään yllä edes samaa painoa..

Se pitää tehdä niin että ensin kunnon pyöräily suoritus oikeilla välineillä ja vasta sitten kauppaan ja kauppareissukin pitää tehdä sitten pyörällä.

Tässä ei ole ollut nyt kyseessä laiskuus vaan se että on kuvitellut pienen hyötyliikunnan riittävän ja ei ole viitsitty enään sitten lähtä enään kävelemään tai pyöräilemään.
Se ei kuitenkaan riitä jos syö paljon ja syö myös herkkujakin niinkuin minäkin olen tehnyt

10

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On täällä niitäkin jotka syövät vain vähän eivätkä liiku ollenkaan,mutta minä syön aina silloinkin PALJON kun laihdutan.
      Jokainen saa laihduttaa sillä tavalla millä haluaa.

      • Anonyymi

        Ilmankos sinua kutsutaan täällä Massiivikalorihöpöttäjäksi (MKH).


    • Anonyymi

      Mene oikeasti jollekin ravintoterapeutille. Tuo on epätervettä ja omituista kaikin puolin.

    • Anonyymi

      Liikunta on laihdutustapa.Syö hyvin ja laihtuu siltikin vaikka syö.😁😱

    • Anonyymi

      Netistä löytyy ilmainen energiantarve laskuri.
      Monesti lihotaan juuri siitä syystä että on arvioinut väärin omanen ergiantarpeen.

      Sängyssä makaava 1600 kal
      Vähän aktiivinen 1800 kal
      Jonkin verran liikkuva 2000 kal
      Kuntoliikunta tai raskasta työtä 3000
      Erittäin raskasta työtä tai liikuntaa 3500- 5000 kal

      Kyllä se siitä riippuu kuinka paljon kuluttaa energiaa kuinka paljon saa syödä.

      • Anonyymi

        Sitä lihoo jo pienilläkin 2200-2400 Kaloreillakin jos on arvioinut energiankulutuksesta väärin.

        Pitää nyt aloittaa päivä tekemällä aamulla 2-2,5 tunnin pyörälenkki.Kohta tulee lumetkin niin pääsee hiihtämään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitä lihoo jo pienilläkin 2200-2400 Kaloreillakin jos on arvioinut energiankulutuksesta väärin.

        Pitää nyt aloittaa päivä tekemällä aamulla 2-2,5 tunnin pyörälenkki.Kohta tulee lumetkin niin pääsee hiihtämään.

        Arvion voi tehdä niinkin väärin että kuvittelee syövänsä esim 2000 kal vaikka todellisuudessa kalorit onkin 3000-4000 kal silloinkin lihoo.


    • Anonyymi

      Sun pitää arvioida täysin oikein oma energiantarve eikä sinne päin ja syödä sen mukaan niin et liho.

    • Anonyymi

      Mitä muuta elämääsi kuuluu kuin ahmimista, jojolaihdutusta, neuroottista liikuntaa kalorien kuluttamisen vuoksi? Oksennatko ahmimisen jälkeen vai rankaisetko itseäsi karkin jne ahmimisesta vain ylenmääräisellä liikkumisella?

      Mitä muita mielihyvän lähteitä sinulla on kuin ahmiminen? Millainen työ sinulla on? Mitä teet lomalla? Onko parisuhdetta, perhettä ja lapsia? Lapsenlapsia? Lemmikkejä? Onko omakotitaloa ja työtä siitä, pihatöitä? Mitä henkisiä harrastuksia on? Luetko paljon? Käytkö elokuvissa tai teatterissa? Mitä harrastat mielihyvän ja ilon vuoksi? Millainen ystävä olet?

    • Anonyymi

      "Se ei kuitenkaan riitä jos syö paljon ja syö myös herkkujakin niinkuin minäkin olen tehnyt"

      Turha hosua kun tekee karkean virheen ravinnossa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe