Voisikko joku ystävällisesti vastata, mihin nykyiset polttoaineen mittarihinnat perustuvat? Raakaölljy maksaa nyt noin 80 euroa tynnyriltä ja mittarilla diesel malsaa nyt 2,05 euroa. Vuosi sitten raakaöljy oli kutakuinkin saman hintaista ja diesel maksoi 1,50 euroa? Vastatkaa kiitos, älkääkä vain poistako kysymystä heti, kuten viimeeksi teitte.
Neste oy. Teille kysymys polttoaineen hinnasta. Vastatkaa kiitos.
22
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ne kuule täällä tyhmien kysymyksiin vastaile. Ei tämä ole mikään Nesteen tiedoituskanava.
- Anonyymi
Laitoin saman kysymyksen Nesteen omalle fb-sivulle. Hävisi sietlä samalla hetkellä.
- Anonyymi
Olisikko aika laittaa Nesteen jakeluasemat muutaman viikon pokottiin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisikko aika laittaa Nesteen jakeluasemat muutaman viikon pokottiin?
Varmastihan Nesteellä ollaan kauhusta kankeina kun pari öyhöä Suomi24:lla julistaa "pokotin". Mitä se nyt sitten ikinä suomeksi tarkoittakaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisikko aika laittaa Nesteen jakeluasemat muutaman viikon pokottiin?
On laitettu jo 15 v sitten.
- Anonyymi
Ja vtut vastata. Maksa tai ole käyttämättä.
Terv. Neste.- Anonyymi
Kiitos ystävällisyydestä.
- Anonyymi
Vihreä siirtymä. Terveisin Ohitussalo
- Anonyymi
Suuret monikansalliset energiayhtiöt ottavat näin vallan. Kasvattavat voittojaan ja Globaali keskitetty maailmanvalta saadaan rakennettua päätökseen. Luodaan yhteiskuntiin pelkotiloja joiden varjolla on hyvä suorittaa mitä eriskumallisempia tavoitteita. Pelolla hallitseminen on hyväksi todettu ikiaikainen konsti.
- Anonyymi
Valtio ottaa valtaosan.
- Anonyymi
Marinin johtama sosialistihallitus kerää enemmän veroeuroja pitämällä polttoaineiden hinnat korkealla.
- Anonyymi
Pitää maksattaa johdon bonuksia
- Anonyymi
Osana vihreää taleban siirtymää kansa maksaa viulut
- Anonyymi
Lopun päivinä vääryys vallan saapi. Ryöstön uhrit tuomitaan maksamaan rosvoille korvauksia. Ja missä raato on, sinne korppikotkat kokoontuvat.
Nykyisin se raato on energian eri muodot. - Anonyymi
Viime viikolla Ranskassa bensan hinta 1,60-1,65 €/litra.
- Anonyymi
Miksei olisi halvempaakin? Suomi maksaa etelään energian kompensaatiota.
- Anonyymi
ELIITTI vaatii veronsa. Kansan on vaan kestettävä.
- Anonyymi
Lähes kaikki Suomessa myytävä polttoaine tulee Nesteen jalostamolta, joten kysymyksen voisi esittää muillekin yhtiöille. Totuus on se, ettei Neste enää osta halpaa raakaöljyä Venäjältä vaan joutuu hankkimaan tavaran muualta markkinahintaan. Ehkä tämä on hinnan korkeuden syy?
- Anonyymi
Mutta kun nimenomaan tuo 80 euroa on Brent-laadun hinta. Ural-laatu lienee selvästi halvempaa.
- Anonyymi
Raakaöljyn hinta vaikuttaa bensiinin ja dieselin hintoihin vain välillisesti, maailmanmarkkinahintojen kautta. Neste myy bensan siihen hintaan, mitä maailmanmarkkinat määräävät. Raakaöljyn hinta vaikuttaa vain Nesteen saamiin voittoihin tai tappioihin. Siis: Neste valmistaa polttonesteitä, ja myy ne maaimamarkkinahinnoilla. Jos laitos toimii hienosti, niin kuin se toimii, jää jotain omankin pussin pohjalle, ellei, voi olla tilanne se, että pannaan lappu luukulle.
- Anonyymi
Kyllä kun raakaöljyn hinta vähänkin nousee, niin se näkyy välittömästi mittarilla. Kun raakaöljyn hinta laskee, saadaan odottaa vähintään kuukausia ennen kuin se mittarilla näkyy, jos sittenkään!
Ei se raakaöljykään ihan saman hintaista ole kuin vuosi sitten.
Viimeisin 5-päivän liukuvalla keskiarvolla oleva hintanoteeraus Brent laadun raakaöljylle on 91,15 $ / bbl. (eli sille mitä Neste tällä hetkellä hankkii ja jalostaa, Urals olisi 67,34$ / bbl. mutta sitä ei sattuneista syistä tällä hetkellä osteta).
Tasan vuosi sitten Brentin hinta oli 80,24$/bbl. eli raakaöljy olisi tällä hetkellä noin 11$/bbl. kalliimpaa kuin vuosi sitten (eli noin 13%:a kalliimpaa kuin vuosi sitten), mutta tässähän ei ole vielä koko totuus, kun nuo öljyn nteeraukset ovat dollaripohjaisia ja me taas ostamme ne Euroilla.
Euron ja Dollarin välinen kurssi on tällä hetkellä 1€ = 1,03$ kun tasan vuosi sitten kurssi oli 1€ = 1,13$, eli Euro on heikentynyt Dollaria vastaan huomattavasti.
Jos lasketaan raakaöljyn hinta Europohjaisesti, niin tällä hetkellä raakaöljy maksaa noin 87,7€/bbl kun vuosi sitten se maksoi 71,2€/bbl, eli hinta noussut vuoden takaa noin 23%, eli ihan ei voi sanoa raaka öljyn olevan saman hintaista kuin vuosi sitten.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2234468Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223379Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2621945Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,61663Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381227Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611189Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin97913- 30757
- 63755
- 176740