Nyt vaikeutuu viimeistäänkin +60 työllistymiset!

Anonyymi-ap

Valkeakosken Liikenne rikkoi yhdenvertaisuuslakia irtisanomalla 61-vuotiaan naispuolisen kuljettajansa.
Nainen oli palannut töihin yli kolme vuotta kestäneeltä sairauslomaltaan vain reilu viikko ennen potkujaan. Oikeuden ratkaisun mukaan asiassa kantajana toiminut naiskuski valittiin irtisanottavaksi syrjivin perustein eli ikänsä ja terveydentilansa vuoksi!

VALKEAKOSKEN LIIKENNE perusteli potkuja ensisijaisesti tuotannollisilla syillä. Kolme työntekijää piti irtisanoa, koska yritys joutui karsimaan heikosti kannattavia liikennöintivuorojaan.
Hieman yli 105 000 euroa. Sen verran Valkeakosken Liikenne Oy joutuu maksamaan potkuista, jotka se antoi bussikuskilleen heinäkuussa 2018. -IL 23.11-

Yksikään firma ei tule työllistämään ikääntyviä töihin, koska suuret kulut edessä heti alusta alkaen ja lopputilissä se vasta kuluerä tuleekin kuten tapaus kertoo!
Oikeuslaitos on täten allekirjoittanut säädöksen ettei sairaita ja iäkkäitä saa irtisano millään perusteella vaan irtisanottavien pitää olla nuoria ja terveitä!...

Laittakaa siis ikänne isolla hakemuksiin niin työnantajilla ei mene aikaa hukkaan kun valitsee työntekijöitä!

10

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kohta on työkköri vanhuksia täynnä... Ei täs uudessa laissa ole mitään hyvää ainakaan syrjäseuduilla... Onko sitten velvoitepaikkoja kaupungeilla edes tarpeeksi...osa hyötyy tästä uudesta laista ja toiset ajautuu köyhyyteen... Paljonko maksaa tämän uuden lain pyörittäminen verrattuna eläkeputkeen... Montaki henkilöä pitää palkata kyttäämään ja valvomaan yli 60 vuotiaita..

      • Anonyymi

        Mitä enemmän köyhempi niin sitä vähemmän hakee töitä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä enemmän köyhempi niin sitä vähemmän hakee töitä!

        mitä enempi köyhiä sitä enempi valvontaa ja ruoskaa..


    • Anonyymi

      No kohtahan on tarjolla iäkästä työvoimaa ihan runsaasti...

      • Anonyymi

        Työnantajalle ei kelpaa kuin yksi tietty ihminen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työnantajalle ei kelpaa kuin yksi tietty ihminen!

        Fyysisesti hyvä kunto ja kaunis. Hyvä koulutus ja pitkä työhistoria. Mikähän tarkoitus tällä uudella systeemillä on kun suurin osa vanhuksista tuskin työllistyy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Fyysisesti hyvä kunto ja kaunis. Hyvä koulutus ja pitkä työhistoria. Mikähän tarkoitus tällä uudella systeemillä on kun suurin osa vanhuksista tuskin työllistyy.

        Ei nist ainakaan säästöä tule kun ihmiset ajetaan hermo rauniolla hiilostamalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei nist ainakaan säästöä tule kun ihmiset ajetaan hermo rauniolla hiilostamalla.

        Kato saadaan paljon asiakkaita Vastaamolle ja vastaaville.


    • Anonyymi

      Kela rikkoo yhdenvertaisuutta ja jättää maksamatta työttömyystuet ja asumistuet tekosyyllä ”olet yrittäjä” vaikka oikeasti ei ole yrittäjä.

    • Anonyymi

      minä en näe tuosas 60 yli hieman sairaissa enää mitään järkevää syytä pitää vasten tahtoaan työkkärin listoilla.joukossa on paljon raskaantyönraatajia jotka olisi jo aika päästää eläkkeelle.vaikka perustulo 1000€... ja sen päälle saisi tehdä töitä jos haluaa ja jos pystyy..nyt tämä vanhuksien kyttäysmalli ja paapominen maksaa todella paljo ...onko edes laskelmaa tehty--

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      299
      4840
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      138
      3099
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      54
      3032
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      33
      1580
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1272
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      12
      1042
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1031
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      1009
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      1001
    Aihe