Minkä olet leiponut viimeeksi ja koska aiot leipoa jotain seuraavaksi
Nainen minkä olet tehnyt viimeeksi
Anonyymi-ap
3666
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Leipominen on kallista puuhaa. Leipää olen leiponut viimeksi ja piimäkakkuja.
Mut hyviä ne on niin luulis ettei olis kallista
Munia oon leiponut viimeksi viime yönä.
Onko kysyjä himoleipoja kun kyselee usein täällä..
En ole hyvä leipuri mut tykkään syödä leipomuksia
Kattele vaan sitä joutuubia
Viimeksi leivoin eilen juustoisia teeleipiä. Seuraavasta kerrasta ei ole aavistustakaan. minä leivon aina silloin, kun jotain tekee mieli. Yleensä ovat just jotain leipäjuttuja.
En ole maistanut mut uskoisin et juustoiset teeleivät on hyviä
Nyt kun tarkemmin mietin, niin luultavasti seuraavan kerran leivon piparkakkuja. Se kun on ollut itsenäisyyspäivän perinne ja muksu alkaa varmasti ensi viikolla asiasta muistutella.
Makeiden leivonnaisten aineksiahan tästä huushollista ei yleensä kaapeista löydy, vaan ne pitää erikseen suunnitella ja hankkia. Suolaisia tosiaan voi leipoa ihan vaan kun mieli tekee. Täytyykin laittaa nuo piparkakkuainekset kauppalistalle, kun muksu kuitenkin tajuaa sen jutun tyyliin 5. päivä koulusta kotiin tullessaan. silloin ei ole kiva lähteä ryysäämään kauppaan noiden takia.
Seuraava operaation onkin sitten pipareiden koristely ja sitten pitää tehdä piparkakkutalo. Jouluksi varmaan joulutorttuja ja ehkä joku maustekakku, jos jaksaa. siinäpä ne joulun makeat leipomukset ovatkin. Noiden lisäksi teen lihapiirakan tai ehkä puolet täytän lihalla ja puolet kalalla, välipäiville ja uudelle vuodelle. Myös leipää pitää leipoa, rieskaa ja ehkä "joululimppu". Noilla pärjää sitten jo loppiaisen yli.
Olis kiva tulla maistelemaan noita ja hienoa kun tykkäät leipomisesta
En mä siitä mitenkään erityisemmin pidä, en leipomisesta enkä ruoanlaitosta. Toisinaan ja sillointällöin ihan ok tai kun jotain tekee mieli. Hyvin harvoin tulee muuten vaan leivottua, mutta jouluna on tietyt perinteet ja kun leivinuuni on muutenkin lämmin, niin samalla vaivalla siinä melkeinpä leipääkin tekee.
Leivoin muutama viikko sitten mokkapaloja ja seuraavaksi leivon todennäköisesti jotain jouluista muutaman viikon päästä, en ole vielä päättänyt mitä.
Mokkapalat on taattua kamaa eli tosi hyvii
Kyllä ja omiani kehutaan usein. Viimeksi sain palautetta lapselta, että maku ja koostumus ovat täydelliset ja kuorrutetta juuri sopivasti 😄
Minäkin haluaisin mokkapala kahvit
Niin on ihan ok vaikka ne on vähän vanhanaikaisia
Mitä sinä itse olet leiponut viimeksi? Mitä ruokaa itse tykkäät tehdä?
Viimeeksi leiponut kääretortun eipäs kun sokerikakun ja vois joku päivä tehdä taas kääretortun
Hyvä jos arvot pysyy kohdillaan eikä ole paino-ongelmia.Täytyy vähä miettiä sitäkin..
Ei kääretorttuun kuole
Ei yhteen, mutta useampaan voi kuollakin.
Ei kuole eli voit nauttia vapaasti
Älä ehdota tuota ainakaan diabeetikoille.
Kyllä diabeetikkokin saa syödä kääretorttua
Saa tietenkin. Kyllähän jokainen saa syödä mitä tahtoo. Ei sitä kukaan kiellä, että tappaa itsensä sokerilla.
Omenapiirakan ja oli hyvää.
Uskon et hyvää oli
Kokeilen tätä että, voitaikinalevyt ne valmiit pakasteet, voidellaan nuttella levitteellä ja puolitetaan ja laitetaan kiertelle ja paitetaan uunissa kypsiksi.
Mikä on nutten levite ja hyvii nekin on mut miksi et tee joulutähtiä eli väliin luumuhilloa
Nutella se ruskee tahna...
Joulutorttuja olen syönnyt tarpeeksi.
No ei nyt sano mitään mitä on nutella mut joulutortut on hyvii vois joku päivä tehdä itsekkin
Tein mustikka ja puolukka piirakkaa.Tuli hyvää..
Varmasti oli ja maistuis minullekkin
On siitä joku 3-5 vuotta aikaa, kun edellisen kerran leivoin kääretorttupohjaa, jonka söin muuten sellaisenaan ilman täytettä. Koska seuraavan kerran leivon, niin ei mitään hajua. En oo muutenkaan mikään himoleipoja, joten kovin usein ei tule edes tarvetta leipomuksille. Kahvin juon sellaisenaan ilman kastettavaa, ja se riittää mulle.
Ja Välis: en rupea edes miehelle leipomaan, jos sellainen joskus ilmaantuu, enkä varsinkaan sen vaatimuksesta. Jos toisella tekee mieli jotain leipomusta, niin hakekoon kaupasta tai leipomosta, tai leipokoon itse.
L.
Minä tein kaurateeleipiä, joissa kauran lisäksi oli kolmasosan verran gluteenitonta jauhoa. Myös kaurajauho oli gluteenitonta.