Ero narsistista

Anonyymi-ap

Jätin ex-mieheni pian vuosi sitten pahenevan mustasukkaisuuden sekä etenkin humalassa lisääntyneen väkivaltaisuuden vuoksi.
Enpä ole hänestä eroon päässyt, vaikka kaikki estot ja välttelyt otettu käyttöön.
Aika ajoin hän saa jotakin kautta kerrottua ikävästään ja elämänhalunsa loppumisesta. Samaan aikaan hakee seuraa tuttavapiirini naisista, sikailee baareissa, mustamaalaa minua yhteisille tutuillemme.
Aiemmin pelkäsin, nyt herää ärtymys ja kiukku. Miten narsistille laitetaan rajat?

1

134

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä kautta? Onko hän täällä, facebookissa, Instagramissa vai jossain muussa media- alustalla, Tinderissä? Onko yhteisiä tuttuja ja ystäviä jotka esiintyvät puolueettomina tai puolueelísina joiden kautta hän saa ongittua tietoja elämästäsi?
      Yleensä aina löytyy ystäväpiiristä joku joka osoittaa solidaarisuutta enemmän toista osapuolta kohtaan ja pyrkii miellyttämään tätä.
      Eli narsisteille tyypillisen tapaan puhuu muita puolellen ja esittää uhria ja mustamaalaa toista kumppaniaan.
      On aika katsastaa ystävä- ja tuttapiiri, sukulaiset, kummin kaimat ja muut , hyvän päivän tutut , kaikki koko sosiaalinen yhteisö, jos jossain on tällainen henkilö tai useampikin jotka kokevat että ero on ollut jonkun syytä.
      Narsisti osaa puhuamyös taidokkaasti ihmisiä omalle puolelleen.
      Ja joko välit poikki sukulaisiin , vanhempiin, sisaruksiin ,veljiin jne, tehkööt valinnan kumpaa uskovat ja kummalle ovat solidaarisia.
      Narsisti jos hänellä oikeasti on vahvasti narsistisia persoonallisuus piirteitä , on todella vaarallinen ja häijy.
      Väliin ottaa etäisyyttä että toiselle jää vaikutelma että asiat ovat selvitetty, kunnes taas pulpahtaa pintaan jossain yhteydessä ja aina loukkaa. Siitä tunnistaa narsistin, hän pyrkii aina loukkamaan mitä pahemmin sitä tyytyyväisrmpi hän on .
      Lähestymiskieltoa voi olla vaikea saada jos hän ei lähettele toistuvasti häiritseviä tekstiviestejä, lähesty vaikka toinen kieltää ettei halua tavata jne, soittelee työpaikalle ( niin työpaikallakin voi olla joku hoito hänellä, nämä hoidot voivat olla sulle tuttuja ) .

      Vainoamiseen voi yrittää vedota. Jotkut ovat päätyneet tietojensa , osoitteittensa salaamiseen , numero vaihdettu, verotietoihinkaan ei pääse kun sen kieltää ja kertoo ettei sieltä käsin osoitetietoja saa.
      Digi- ja väestörekisterikeskukseen voi tehdä kaikki mahdolliset kiellot. Markkinointikieltoa unohtamatta.
      Käytännössä narsistille on hankala asettaa mitään rajoja koska hän ei niitä noudata, ei hän muutoin narsisti olisikaan jos hän toimisi kuten normaali mies toimii.

      Asunnon vaihto. Osoite salaiseksi. Tuttavapiirin karsiminen ja täydellinen välinpitämättömyys, ei mitään myötätuntoa, eikä murheiden kuuntelua, ei mitään kontaktia. Voi olla että muutto tapahtuu uudelle paikkakunnalle ja uudi työpaikka. Ainakin osoite on hyvä muuttaa.
      Työpaikalle jos tunkeaa poliisi paikalle jos ei suostu muutoin lähtemään. Poliisi on siinä mielessä myös todistajana häiriköinnistä ja vainoamisesta.

      Täysin poikki kaikki kontaktit myös ystävien osalta jos näyttää siltä että mies pyörittelee haaremia saadakseen sinusta tietoja.

      Eli nyt avainasemassa naisystävät, kuinka solidaarisia he ovat sinua kohtaan ja ymmärtävät että sinulle kyse on vakavasta asiasta.
      Aina kun mies syyllistyy väkivaltaan , pitäisi suhde lopettaa kokonaan eikä odottaa että mies muuttuu. Koska mies ei muutu.
      Ja jos muuttuu otakoot joku toinen sen riskin itselleen ja vastatkoon seurauksista, mutta sinä älä sitä riskiä mene ottamaan.
      Tiedät jo mikä mies on miehiään. Ja on turha kuvitella että mies muuttuisi pelkästä rakkauden voimasta koska se on täyttä huuhaata jota jotkut tarjoaa toki uskoen tyhmyyttään siihen itsekin.
      Nämä ihme muutokset ovat äärimmäisen harvinaisia ettei riskiä kannata realisoida ryhtymällä suhteeseen uudelleen. Yleensä ne päätyvät siihen samaan, väkivalta jatkuu ja ja voi jopa pahentua,
      Kannattaa katsoa Yle Areenasta sarja Sumutus, Gaslightning . Erinomainen kuvaus suhteesta jossa väkivalta pikku hiljaa hiipii suhteeseen ja näyttäytyy sellaisena kuin se oikeasti on, muilta salaa ja miten uhri sopeutuu ja mukautuu väkivaltaan ja miten hänestä, tulee täysin toisen käskytysten alla oleva tahdoton möhkäle joka jopa puolustaa väkivallan tekijää lopulta, miten oma tahto nujerretaan toisen toimesta ja miten taidokkaasti uhria manipuloidaan.
      Ehdottomasti katsomisen arvoinen sarja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      146
      2785
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      363
      2012
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1747
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      35
      1658
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1370
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      945
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      938
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe