Kuluttakaa sähköä kuten normaalisti, mieluiten vielä enemmän kuin tavallisesti. Muutoin hinta vain nousee. Mitä vähemmän kulutusta, sitä korkeampi hinta
Sähkönsäästö
Anonyymi-ap
25199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Päinvastoin. Eikä se määrä, vaan milloin
Eikös toi joku vesilaitos jo uhkaillut hinnan nostolla, kun kulutus vähentynyt.
Nyt pitää säästää sähköä joka paikkasta. Paitsi sähköautojen latauksesta. Ihme yhtälö.
Uutiset tänään: Sähkön korkea hinta on vähentänyt myös veden kulutusta.
Ja kas kummaa, nyt pohditaan veden hinnan nostoa, koska kulutus vähentynyt. Eli teet niin tai näin, maksut vaan nousee.
Ja hallitus vaan vaalikiimassa riitelee ja Marin matkustelee.
Mitä pääministeri tekee Australiassa?
Kengurukaljaako on mennyt sinne testaamaan ja lipittämään.
Suomen ja suomalaisten asioita pitäisi hoitaa.
Tuulivoimasta ei ole saatu apua sähkön koviin hintoihin. Tuulivoimaloiden jäätyminen on sotkenut tuotantoennusteita"! Eiköhän tämäkin asia ollut jo kenties tiedossa ja nyt sitäkin ihmetellään, että tuulivoimalat jäätyvät jo näin pienillä pakkasilla! Mutta tämähän on, sitä vihreää unelmaa,,! Paitsi, että paljonko on jouduttu kaatamaan metsään näiden ns. tuulivoimaloiden tieltä pois? Sillä kukaan ei puhu näistä asioista!
Ja mitähän päästötöntä energiaa sinulla olisi tarjota tuohon tuulivoiman tilalle ?
Päästöntä energiaa, miksi?
Egyptin ilmastokokoushan näytti, että ainut maa, joka sitoutuu tavoitteisiin on näköjään maailman puhtain maa eli suomi. Ja tämä pakkomielle maailman pelastajana näkyy kaikkien laskuissa.
Sähkönsäästö on vaihtoehto mahdollisille sähkökatkoille. Mikäli ihmiset oppivat sähköä säätämään, ei ehkä tarvitse niitä parin tunnin sähkökatkoja.
Rupelit ei pyöri ja tuulettomat pakkaset vasta tulossa. Pakkasilla tuulivoimalat vain kuluttavat, koska niitä lämmitetään ja pidetään sulana sähköllä.
Huh huh ja voi nenä. Kaikki nousee paitsi alakerrassa ei tapahdu mitään.
Höh hömöt! Virtaa saa muualtakin kuin pistokkeesta..
Jos nussutelussa tuotettu energia saataisiin talteen niin sillä valaisisi koko avaruuden.
Kuluttakaa sähköä. Kuten nähdään, hinta nousee kun kulutus laskee. Näin ihmisiä pissitetään. Älkää uskoko noita hölmöjä uutisia mahdollisista sähkökatkoista. Niin suurta valetta, ettei mitään rajaa
Tällä hetkellä rakenteilla tai suunnitteilla on 2440 hiilivoimalaa ympäri maapalloa.
Katsoin juuri videon Oulujoen yhdestä voimalasta, lähes kaikki vesi päästettiin tulvaluukuista ohi turbiinien. Samaa tehdään myös muualla koska vesivoimakapasiteetti on ~3000Mw ja nyt vesivoima tuottaa verkkoon ~800Mw teholla. Sähkön tuonti on tällä hetkellä ~1200Mw.
En mitään muuta syytä keksi kuin sen että sähkön hinta laskisi jos tuotettaisiin kaikki itse ja Fortun ja valtio tekee hirmuista tiliä kun sähköä pihdataan.
Tämä on historian suurin puhallus ja kansalaisten huijaus. Miten yhtäkkiä tultiin tilaan, että sähköä ei muka ole? Kuinka moni työssäkäyvä puhumattakaan eläkeläinen näivettyy tällä röyhkeällä valehtelulla? Herätkää nyt jumalauta, päätä vadille. Poliitikot Ukrainaan laidasta lukien
Sähköä tuotetaan juuri nyt enemmän kuin kulutetaan todennäköisesti myös Ruotsissa. Miten on mahdollista, että sähkön hinta on silti yli 55c/kwh?
”Suomesta ja Pohjoismaista kulkee isoja siirtojohtoja muihin Pohjoismaihin mutta myös Keski-Eurooppaan. Kun koko Euroopassa on pulaa sähköstä, Euroopan kysyntä nostaa hintoja myös Suomessa”, kirjoitti HS:n sähkömarkkinoihin erikoistunut toimittaja Anni Lassila vastauksessaan.
Onko Suomi itsenäinen valtio, kysyy Suomen kanta-suomalainen.
Kanta-suomalainen tuntuu olevan yksikertainen olento, kun ei näytä tajuavan, että hänen kriteerien mukaan, ei koko maailmassa ole enää itsenäisiä valtioita. Me elämme nykyään keskinäisen riippuvuuden maailmassa, Ainoastaan joku Pohjois - Korea on kanta-suomalaisen kriteerien mukaan melko itsenäinen valtio. Sitä tuskin kukaan kuitenkaan kadehtii.
Oletko itsenäinen, jos EU-määrää, että sinun "kossupullossa" pitää olla korkki, jota ei voi pullosta erottaa.
Miten otat sellaisesta seuraavana aamuna korkillisen.
Saulikin sanoi kerran TV-ei se vaikuta Suomen natoon pääsystä.
Nyt se nähdään ja kuullaan ,kyllä vaikuttaa ja on vaikuttanut.
Kansa on tiennyt tämän asian jo heti alusta asti ja tulee vaikuttamaan Suomen natoon jäsenyyteen jatkossakin.
Nyt vielä maksetaan Saksan ja Ranska sähkölaskuja, sen takia suomessa sähkö kallista.
Sähköä tuotetaan juuri nyt enemmän kuin kulutetaan todennäköisesti myös Ruotsissa. Miten on mahdollista, että sähkön hinta on silti yli 55c/kwh?
”Suomesta ja Pohjoismaista kulkee isoja siirtojohtoja muihin Pohjoismaihin mutta myös Keski-Eurooppaan. Kun koko Euroopassa on pulaa sähköstä, Euroopan kysyntä nostaa hintoja myös Suomessa”, kirjoitti HS:n sähkömarkkinoihin erikoistunut toimittaja Anni Lassila vastauksessaan.
Vesivoimaa on yli omankin tarpeen.
Suomi joutuu ostamaan sähköä ulkomailta. Minkä takia saasteetonta energiaa (vettä) juoksutetaan joka kevät tulvaluukuista perämereen,koneistojen ohi,noin 500GWh.Se vastaa lähes 114000 kotitalouden vuotuista sähkönkulutusta.
Outo juttu,mitä vähemmän käytämme sähköä sitä enemmän siitä on pula?Kyllähän se on näin että mitä vähemmän käytämme sitä vähemmän tulee rahaa yhtiöille ja siksi hintaa nostettava.Aloittaja täysin oikeassa tuon ryöväyksen suhteen,nähdään tuon tuulisähkönkin kohdalla,nyt kun tuulee niin hinnat nousee.on se hienoa tuo tuulienergia.
Tuuli puhaltaa rannikolla myrskylukemissa ja sähkönhinta vain nousee ja nyt puhutaan jo mahdollisista kymmenkertaisista hinnannousuista nykyiseen hintaan. Jokin on nyt pahasti vialla. Viime viikolla voivoteltiin, että sähkö on kallista kun ei tuule. No nyt tuulee, mutta hinta ei kuin nousee. Ja voivoi kun Olkiluodon ongelmat pitkittyivät, eikä sieltäkään saa apua. No, milloin sieltä on saanut? Viime vuonna, edellisenä. Ei milloinkaan. Ja lisäksi Ruotsissa voimalat on huoltoseisokeissa. Milloin seisokit on pidetty lähes kylmimpänä aikana keskellä talvea? On asiantuntijaa toisen tollon perään selittämässä tilannetta ja pelottelemalla kuinka sähkö uhkaa loppua. Onko se aiemmin loppunut? Ei ainakaan sitten muutamaan vuosikymmeneen. Pitäiskö tilata Ukrainasta kaverit laittamaan Olkiluoto tulille kun ei omasta maasta löydy osaajia. Mutta sittenhän sieltä saattais hyvällä lykyllä tulla kipene sähköä, ja miten sitten selittää uhkaavasta pulasta. Varmaan alettiais huoltaa Kemijoen voimaloita vuoron perään ja yllättäen vielä löydettäis ongelmia ja korjaustarpeita, joita alettisiin tekemään talvella. Ja tottakai olisi myös syytä nostaa yhä hintaa, kun vesivoimaa ei olisi riittävästi
Vesivoimaa on yli omankin tarpeen.
Suomi joutuu ostamaan sähköä ulkomailta. Minkä takia saasteetonta energiaa (vettä) juoksutetaan joka kevät tulvaluukuista perämereen,koneistojen ohi,noin 500GWh.Se vastaa lähes 114000 kotitalouden vuotuista sähkönkulutusta.
Kuuntele uutisia ja radiota.
Suomalaiset maksaa Saksan ja Ranskan sähköt ja kaasun.
Näin maassamme ei ole Presudenttiä eikä hallitusta.
Vitut sano Vatanen,mutta Vatanen oli viisasw mies.